ראש הממשלה בנימין המבקר בהונגריה, נטל חלק בפסגה בהשתתפות ראשי הממשלות של צ'כיה, סלובקיה, פולין והונגריה. בשיחות סגורות תקף רה"מ את והאשים אותו ביחס עוין לישראל.

בשיחתם שוחחו המנהיגים על בהתקדמות המגעים למו"מ מדיני בין ישראל והפלסטינים בתיווך הנשיא טראמפ, על המשבר בסוריה והחזרת הפליטים ממדינות אירופה לשם בתום המלחמה. נושא נוסף שדנו בו הוא המאבק בארגון הטרור , והדרכים לבודד אותו ולמגר את פעילות אנשיו. עוד עלו נושאי שיתופי פעולה כלכליים-מסחריים בין היתר בתחומי הלוחמה בסייבר והטפלת מים, תחום שישראל מובילה בו.

ראש הממשלה נתניהו בפסגה בהונגריה
ראש הממשלה נתניהו בפסגה בהונגריה

נתניהו תקף בשיחות הסגורות את האיחוד האירופי: "זה הגוף היחיד הקושר בין טכנולוגיות ושיתופי פעולה לבין עניינים פוליטיים. יש לנו יחסים מיוחדים עם והודו ואין להם עניין בנושאים הפוליטיים. לדעתי זה שיגעון. זה פוגע לא רק באינטרס הישראלי אלא באינטרס האירופי. כל העולם משתמש ורוכש את טכנולוגיות שלנו. אני לא פוליטקלי קורקט, אבל האמת זאת האמת". ראשי הממשלות הסכימו עם דברי נתניהו: "אנחנו בהחלט מבינים אותך בנוגע להתנהלות האיחוד האירופי, שצריכה להשתנות".

רה"מ הוסיף: "החברים הגדולים שלנו בעולם הם מיליוני נוצרים שתומכים בישראל. בארה"ב אבל לא רק שם. יש חיבור רגשי חזק גם עם . לא קשר של אינטרסים אלא של סימפטיה". עוד אמר נתניהו כי "יש שינוי גם בעולם הערבי, רואים את זה". ‏נתניהו תקף את אובמה: "הייתה לנו בעיה גדולה בארה"ב. זה שונה עכשיו. יש נוכחות אמריקאית מחודשת באזור ויותר הפצצות. זה חיובי".

 

ראש הממשלה נתניהו בפסגה בהונגריה
ראש הממשלה נתניהו בפסגה בהונגריה

 

ראש הממשלה סיפר על הפעילות של ישראל לטובת הפליטים הסורים, ועל ההשלכות: "טיפלנו באלפי סורים פצועים. ריפאנו אותם בבתי חולים בישראל ויכולנו להחזיר אותם רק אם התמונות שלהם לא פורסמו. אם תמונותיהם פורסמו הם יוצאו להורג בגלל שהיו בישראל. אפשר לשלב בין פעילות הומניטרית לבין שמירה על הגבול והצלחנו בזה".

על נושא משבר המים בהונגריה ובצ'כיה אמר רה"מ: "הופתעתי כשראש ממשלת סיפר לי על בעיית המים כאן ובצ'כיה. אנחנו טיפלנו בזה בישראל: האוכלוסייה שלנו גדלה וכמות הגשם ירדה. פתרנו את הבעיה באמצעות מחזור  המים, פיתוח טכנולוגיות, הטפלנו מי ים, העברנו מים מהצפון לדרום".

נתניהו בין ראשי הממשלה של המדינות המשתתפות בוועידה. צילום: אלירן טל/ערוץ 20
נתניהו בין ראשי הממשלה של המדינות המשתתפות בוועידה. צילום: אלירן טל/ערוץ 20

 

את ההצהרה הפומבית המשותפת של המנהיגים פתח ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שהביע תמיכה בראש הממשלה הישראלי: "נתניהו הציע לקיים קבוצה משותפת למלחמה בטרור וקיבלנו את זה. החלטנו להגביר את שיתופי הפעולה הטכנולוגיים עם ישראל. נתניהו גם הזמין אותנו לביקור בישראל ונשמח שזה יקרה דיברנו על היחסים בין האיחוד האירופי לישראל. האיחוד צריך להעריך את מאמציה של ישראל לייצב את המצב במזה"ת. אנחנו מעריכים את המאמצים הישראליים ומצפים שגם האיחוד יעשה כך".

לאחר מכן נאם ראש הממשלה נתניהו, שאמר: "לכבוד הוא לי להיות ראש הממשלה הישראלי הראשון שמגיע לוועידה החשובה הזאת. יש כאן חמש דמוקרטיות שמתמודדות מול אתגרים גדולים – המאבק בטרור ובאסלאם הקיצוני. ישראל היא המדינה המערבית היחידה שמסוגלת להילחם באיום הגדול הזה. נקים קבוצת עבודה משותפת שתילחם בטרור ובהפצת האסלאם הקיצוני בעולם".

על היחס של מדינות אירופה לישראל: "אנחנו מבוקרים לעיתים תכופות על ידי אירופה בזמן שאנחנו מגדלור של דמוקרטיה במזה"ת, באזור חשוך מאוד. רבות ממדינות ערב מבינות שישראל משרתת את האינטרסים שלהן". רה"מ התייחס לשיתופי פעולה עתידיים בין ישראל למדינות הידידותיות באירופה: "העתיד שייך לאלו שמפתחים. יש לנו הרבה פיתוחים בתחום ההיי-טק למשל ואנחנו משתוקקים לשתף אתכם פעולה בנוגע לדאגה לעתיד".

"אני שמח שוועידת וישגרד קיבלה את הזמנתי לערוך את המפגש הבא בישראל" הודה נתניהו שסיים את דבריו בהכרזה: "בשנה הבאה בירושלים".

ראש ממשלת סלובקיה: "אנחנו מעוניינים להקשיב לישראל, לא רק לבקר אותה. אשמח לבקר בישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.