רה"מ בטקס , הערב. צילום מסך

 

רה"מ בנימין נתניהו נאם הערב (ד') בטקס סיום קורס חובלים ובאירוע 70 שנה לחיל הים ותקף את ניסיונות איראן לחסום נתיבים ימיים. בטקס נכחו גם שר הביטחון אביגדור ונשיא המדינה ראובן .

"בתחילת השבוע היינו עדים להתנגשות חריפה מול גרורותיה של איראן שניסו לחבל בשיט הבינלאומי במצרים בפתחו של ים סוף", סיפר נתניהו, "אם איראן תנסה לחסום את מצרי בבאב אל-מנדב, אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה למנוע ממנה זאת. קואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה".

עוד אמר כי "הים מספק לנו הזדמנויות רבות, מעל הכל הים מגדיל את השטח הקטן של מדינת ישראל ומאפשר לנו לפרוס את כלי השיט שלנו מעל המים ומתחת למים במרחב עצום. זה נותן למדינת ישראל כוח עצום".

הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט אמר הערב בטקס כי דפוס הפעולה של הנהגת חמאס, המכוון להגיע להישגים על ידי טרור לסוגיו, נכשל פעם אחר פעם. לדבריו, "כך יהיה גם עם טרור האש".

גם שר הביטחון התייחס לאיומים האיראניים ואמר: "לאחרונה שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף. אני מסתכל על האנשים מסביבי, הנמצאים כאן, וחבל שגם אויבנו לא יכולים לראות אתכם ולהבין שאנו ערוכים היטב לתת מענה לכל איום. גם בים סוף. גם בצפון. וגם בדרום". הוא הדגיש כי "צה"ל ערוך ומוכן לתת מענה בשתי חזיתות בו זמנית, וגם בים סוף. רק שבמקרה כזה נהיה פחות בררנים והפגיעה באויבינו תהיה קשה יותר. אני מקווה שהם יקחו את זה בחשבון".

השר ליברמן בקורס חובלים. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן החמיא לחובלים ואמר: "בספינות הברזל נמצאים אנשי ברזל, יורדי הים הנועזים שלנו, המוכנים בכל רגע נתון לצאת לכל משימה, ולשמש כחומת מגן בצורה מפני סערות שעלולות להתרחש מצפון ומדרום, ובחזית ים סוף, שגם בה מתקיימת פעילות שקטה של אנשי החיל, וגם שם הם משמשים רכיב משמעותי בביטחונה הכולל של מדינת ישראל".

ריבלין: "השוויון הוא מערכיו המקודשים של צה"ל"

גם נשיא המדינה נשא דברים בטקס ובחר להתייחס אל מחאת בני העדה הדרוזית נגד חוק הלאום. "בצה"ל משרתים יחד, כתף אל כתף, חיילים יהודים ולא יהודים כאחד -לכם אחינו ואחיותינו המשרתים בני כל הדתות, אני רוצה לומר היום: מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד", אמר.

ריבלין הוסיף כי "ערך השוויון הוא מערכיו המקודשים של צה"ל, כך היה וכך יהיה. האחריות המשותפת ורעות הלוחמים הן שימשיכו להוביל את דרכנו. את הוויכוחים, קשים ככל שיהיו, יש להשאיר מחוץ לצבא. צה"ל שומר עלינו ואנו נשמור עליו. לא נבדיל בין דם לדם. לא נבדיל בין אזרח לאזרח. אני מקווה ומתפלל שנצא מהימים האלה חזקים יותר, שווים יותר ומלוכדים יותר".

אלירן טל ונועם אמיר

אלירן טל ונועם אמיר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.