ראש ממשלת ישראל, , סומך את ידיו על מתווה הכותל, כך מתפרסם הערב (א’) ב””. נתניהו פגש את הנהגת בארה”ב ואמר כי הוא מחויב למתווה הכותל שאושר לפני כשנה. עוד אמר נתניהו כי יפעל לפתור את הבעיות מול המפלגות החרדיות אשר תמכו במהלך וחזרו בהן מאז.

נתניהו בכותל. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נתניהו בכותל. צילום: אבי אוחיון, לע”מ

על פי הפרסום ב”הארץ” נתניהו לא אמור היה להשתתף בישיבה, אך לבסוף שוחח עם הנוכחים במשך למעלה משעה. מי שעוד הצטרף לפגישה היה השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, שמונה לפני מספר שבועות למגשר בין נתניהו והמפלגות החרדיות במטרה ליישם את מתווה הכותל. נתניהו הדגיש כי הוא מתנגד להתבטאויותיהם של החרדים נגד הרפורמים וכי גינה כל התבטאות שנשמעה לעברם.

מתווה הכותל אושר בממשלה בסוף ינואר 2016. על פי הפשרה, שהתקבלה בתחילה על ידי המפלגות החרדיות שחששו מפסיקת בג”ץ, הממשלה אישרה הקמת רחבת תפילה משותפת לגברים ונשים באיזור הדרומי של . איזור זה משמש כאיזור תפילה עבור הזרם הרפורמי והקונסרבטיבי.

מאז, בעקבות לחץ של התקשורת החרדית, נסוגו הח”כים החרדים מהסכמותיהם והמתווה הוקפא. התנועה הרפורמית, שעמדותיה מנוגדות לימין הישראלי בשלל נושאים, ראו בכך פגיעה אנושה בהם והחלו בקמפיין אגרסיבי לקידום מתווה הכותל.

ראש התנועה הרפורמית ביקר את הבנייה בהתיישבות ואת חוק המואזין

ראש התנועה הרפורמית הרב ריק ג’ייקובס ניצל את הפגישה על מנת להשמיע את דעתו על מספר חוקים שעלו לסדר היום בישראל, ביניהם חוק המואזין (שאושר בקריאה טרומית בשבוע שעבר) ועל חוק ההסדרה. לפי הארץ, נתניהו לא נשאר חייב והראה מסמך בו מוכח כי כל השטח הבנוי ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון עומד רק על 1.75 אחוז מהשטח שמעבר לקו הירוק.

נתניהו השיב גם לטענות על חוק ההסדרה, והזכיר כי גם בארצות הברית, אם בונים באופן לא חוקי על קרקע פרטית ועוברות 20 שנה, לא הורסים את הבית אלא נותנים פיצויים לבעלי הקרקע. על חוק המואזין אמר נתניהו כי החקיקה שנמצאת על סדר היום רכה בהרבה מחקיקה במדינות אחרות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.