הוציא הודעת גינוי להצעת החוק האירי, בה דן היום הפרלמנט, שנועדה להגדיר כעבירה פלילית כל קשר עסקי עם עסקים ישראלים או אזרחים הגרים ביהודה ושומרון, הגולן ומזרח ירושלים. "רה"מ מגנה בתוקף את יוזמת החקיקה האירית שכל מטרתה היא תמיכה בתנועת ה- ופגיעה במדינת ישראל", נמסר מטעמו. "היוזמה נותנת רוח גבית למבקשים להחרים את ישראל ועומדת בניגוד מוחלט לעקרונות המנחים של הסחר החופשי והצדק. ראש הממשלה הנחה על זימון שגרירת בישראל למשרד החוץ בנושא זה". הסנאט האירי דחה את ההצבעה למועד מאוחר יותר, כפשרה מול הממשלה המבקשת לרככו.

הפגנת BDS באירלנד. צילום: רויטרס
הפגנת BDS באירלנד. צילום: רויטרס

 

לפי אתר NGO Monitor, מדובר בהצעת הכוללת בתוכה גם את האפשרות שתיירים ממוצא שיבקרו בעיר העתיקה בירושלים או באזורים אחרים מחוץ לקו הירוק צפויים לעבור על החוק במידה וירכשו שירותים או מוצרים כלשהם. העונש הצפוי לעוברי על החוק עלול להיות מאסר או קנס של עד 250 אלף אירו.

שגרירים וח"כים מפצירים בפרלמנט האירי לתמוך בחוק בחוק האנטי-ישראלי

מקורו של החוק ביוזמה של ארגוני BDS בחלקם פועלים ישראלים. חברי כנסת ושגרירים לשעבר חתומים על מכתב שמפציר בחברי לתמוך בהצעת החוק. בין היתר חתומים על המכתב חברי הכנסת לשעבר אברום בורג, נעמי חזן, צלי רשף, יעל דיין ורומן ברונפמן. כמו כן חתומים עליו השגריר לשעבר אילן ברוך ומנכ"ל משרד החוץ והכלכלה לשעבר אלון ליאל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ האירי, אימון גילמור, במשרד ראש הממשלה בירושלים ב-2012. צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ האירי, אימון גילמור, במשרד ראש הממשלה בירושלים ב-2012. צילום: לע"מ

 

מכתבם של הבכירים הישראלים שהתפרסם ב"אייריש טיימס" נאמר: "אנו, אזרחים מודאגים של ישראל, מפצירים באירלנד לתמוך בכל חקיקה שתסייע לאכוף את האבחנה בין ישראל עצמה לבין ההתנחלויות בשטחים הכבושים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הכיבוש הישראלי של השטחים מעבר לקווי 67׳ מתמשך זה למעלה מחמישים שנה ללא סוף באופק ולא רק שהוא לא צודק אלא גם מפר החלטות או"ם רבות".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.