ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הבוקר (ה') כי הוא "מגנה את דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית". לדבריו, "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל". 'המחנה הציוני': "נפסיק לאלתר את קיזוזי הסיעה עם סגנית השר".

תגובתו של רה"מ מתייחסת לראיון שהעניקה אתמול (ד') ח"כ חוטובלי, כסגנית שר החוץ, לערוץ i24news, בו טענה כי יהודי ארה"ב לא מבינים "את המורכבות של האזור" והוסיפה כי מדובר ב"אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם על הארץ". היא הסבירה כי "לרוב היהודים אין ילדים שמשרתים כחיילים. הם לא שולחים את ילדיהם למארינס באפגניסטן או בעיראק. לרובם יש חיים נוחים. הם לא יודעים איך זה להיות מותקפים ברקטות. חלק מזה זה להרגיש איך ישראל מרגישה בחיי היום יום". גינויו של נתניהו יצא בעודה מסבירה בראיון לגל"צ כי "אין שום בעיה במשפט. ישראל וארה"ב הן מדינות המתנהלות בצורה שונה מאוד בחיי היום יום".

"אין מקום להשתלחות כזו". נתניהו וחוטובלי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"אין מקום להשתלחות כזאת". נתניהו וחוטובלי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

 

מוקדם יותר הבוקר הבהירה חוטובלי בתגובה לסערה שהתעוררה אחרי הראיון כי היא דיברה על "המורכבות של החיים בישראל תחת איום מתמיד של טרור וירי טילים לעבר האוכלוסייה האזרחית".

"הקושי בהבנת המציאות במזרח התיכון של אנשים שאינם חווים את המציאות היומיומית של ישראל הוא גדול. הפער נובע ממציאות חיים שונה. זה הבסיס למרחק בין יהדות ארה"ב לישראל. למרות שהופץ רק חלק קטן מהראיון המלא, חשוב לומר שרוב הראיון דיבר על החשיבות שסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי רואה בקשר בינינו לבין יהדות ארה"ב ולכך שישראל היא הבית של כל יהודי העולם. חבל שחלק זה נזנח מהחלק שפורסם ברשת", נמסר מטעמה.

עוד הוסיפה, כי "יש ליהדות ארה"ב תרומה גדולה מאוד, אבל לא ניתן להתנות את הקשר לישראל במדיניות הממשלה. כדאי לזכור כי בשנים האחרונות מתנהל דיון סוער בתוך הזרמים השונים של היהדות על הזהות וזה דבר בריא בדמוקרטיה בריאה לנהל ויכוח".

"המחנה הציוני תפסיק את השת"פ והקיזוזים איתה עד שתתנצל על דבריה"

ב'מחנה הציוני' הצטרפו לחגיגה, כאשר יו"ר הסיעה יואל חסון הודיע כי "לאור התבטאויות סגנית שר החוץ חוטובלי סיעת המחנה הציוני תפסיק את שיתוף הפעולה הפרלמנטרי ואת הקיזוזים איתה עד שתתנצל על דבריה". לדבריו, "אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה והזלזול ביהודי התפוצות. משום כך נפסיק לאלתר את קיזוזי הסיעה עם סגנית השר – בתקווה שכך נצמצם למינימום את הנוכחות של חוטובלי בפגישות עם מנהיגים ודיפלומטים מהעולם ואולי נמנע חלק מהנזק העצום שהיא גורמת".

ברק: "נתניהו צריך לפטר אותה"

מי שהגדיל להטיף הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שקרא בחשבון הטוויטר שלו לפטר את סגנית השר: "חוטובלי יהירה ובורה. מטיפה ליהודים שבניהם לא נשלחים להילחם (חלקם לחמו בעצמם וחלקם שולחים את בניהם לצה״ל) – כשהיא עצמה לא שירתה כלל בצבא? הקשר החיוני עם יהדות אמריקה נפרם ע"י ביבי החלוש והנגרר וקיצוני הימין. גינוי מגומגם לא מספיק. נתניהו צריך לפטר אותה". שקראה לרה"מ "לא להתחמק".

לפטר. אהוד ברק. צילום: פלאש 90
לפטר. אהוד ברק. צילום: פלאש 90

 

מאוחר יותר פרסם העיתונאי עמית סגל בחדשות 2 כי בעקבות התבטאותה, רה"מ נתניהו בדק בשעות האחרונות את הפרוצדורה לפיטורי סגן שר. לעזרתו התגייסה חברת הכנסת אילת נחמיאס ורבין מ'המחנה הציוני' שקראה לו: "ראש הממשלה, אתה רוצה לפטר, תפטר, אל תתחמק. מכיוון ששמעתי שראש הממשלה 'בוחן אפשרות חוקית', לפטר את סגנית השר חוטובלי על דבריה בגנות יהודי ארצות הברית, החלטתי לסייע ולהפנות אותו לסעיף 26(3) לחוק יסוד הממשלה שקובע שכהונת סגן שר נפסקת כאשר 'ראש הממשלה, הממשלה או השר שמינה את סגן השר החליטו להפסיק את כהונתו".

נחמיאס ורבין אף ניצלה את ההזדמנות כדי לתקוף את רה"מ והוסיפה כי "נתניהו לא באמת צריך אותי כי כבר ב-2014, פיטר את סגן שר הביטחון דאז, דני דנון בהסתמכו על אותו הסעיף. נתניהו כבר פילג, ניתק, שיסה, מה הוא מצפה מסגניו שינהגו אחרת? מספיק דיבורים. מעשים ביבי".

נחמיאס ורבין. צילום: פלאש 90
"החלטתי לסייע". ח"כ נחמיאס-ורבין. צילום: פלאש 90

 

גם יו"ר 'יש עתיד' חה"כ יאיר לפיד צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "דבריה של ציפי חוטובלי על יהדות ארה"ב הם שילוב של בורות ויהירות. הממשלה הזו לא מפסיקה לפצל ולשסע את העם היהודי. גם בארץ וגם בחו"ל".אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20