No Tag To Print

ח"כ תמר זנברג. פלאש 90
נכבדי העדה האתיופית. מחכים לבני המשפחה שנותרו באתיופיה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

נתניהו לעולי אתיופיה: "גיליתם רצון כביר והקרבה עילאית"

בהר הרצל נערכה האזכרה הממלכתית לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. נשיא המדינה: "הגיע הזמן לחדול מלדבר על 'שילוב' – יוצאי אתיופיה הם חלק אינטגרלי"

היום (א') יום ירושלים הוא גם יום הזיכרון הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. האזכרה הממלכתית נערכה בהר הרצל בירושלים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין שר העלייה והקליטה יואב גלנט ונציג המשפחות השכולות.

את דבריו הקדיש נתניהו גם למשפחתו של הנעדר אברה מנגיסט והבטיח "שכמו יתר שבויינו ונעדרינו, לא נרפה עד שנחזירם – ונחזירם". את נאומו פתח ראש הממשלה נתניהו בדברי שבח לסגן י' הנווט הראשון בן העדה ואמו שחלמה על ירושלים ועלתה ארצה בשנת 1984.

ראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לזכר עולי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"אחיי ואחיותיי, כולכם התעקשתם – וכולכם לא ויתרתם. לא ויתרתם  2,500 שנים. דור אחר דור פיעמה בכם התקווה לשוב מאדמת נכר, הביתה. קהילת 'ביתא ישראל' הפיחה בגחלת היהודית אש, אש של אהבת ציון, אהבת ירושלים של זהב, אהבת ארץ חלב ודבש. ילדים לא פסקו מלשאול את הוריהם: 'מתי כבר יגיע תורנו לצאת לירושלים?'. וכשהבשילו התנאים – זה קרה בשטף אדיר. אלפים נטלו בידיהם את מקל הנדודים – בתוכם רבים שנמצאים איתנו היום. זה לא היה מסע תענוגות, זה היה מסע ייסורים", אמר.

"גיליתם רצון כביר והקרבה עילאית. חציתם מדבריות ונהרות גועשים, נאבקתם בחיות טרף ובשודדי דרכים, ידעתם מכאובים ופציעות, נפלתם קורבן לאלימות מזעזעת. אני שמעתי את הסיפורים, שומע אותם לאורך השנים, אכזריות שאין שנייה לה, ואולי האכזריות הגדולה ביותר – שנאלצתם להיפרד ביגון ובדמע מבני משפחה אהובים שכוחם לא עמד להם. בשפתיים יבשות וסדוקות הם לחשו מלה אחרונה: 'ירושלים'. מילה שהיא צוואה מחייבת", הוסיף. "המשכתם ללכת. ללכת לירושלים. בשבילם, בשבילכם, בשביל צו הדורות. היום כולנו דואבים על האובדן העצום. כולנו מוקירים את המחיר הכבד שיקיריכם ואתם שילמתם".

המשפחות השכולות של העולים ארצה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

עוד אמר נתניהו "לפני חמש שנים בדיוק הקמנו כאן אנדרטה, ממש פה, ל-1,379 הנספים בסודאן. היה לי הכבוד עם השר אקוניס והנשיא לשעבר פרס לחנוך את האנדרטה הזאת. אבל האנדרטה האמיתית זה אתם. המסע הציוני שלכם הוא פרק מרכזי במגילת התקומה הלאומית. איש לא יגמד את חלקכם בסיפור הגאולה של יהדות אתיופיה. זה נכון שנציגי המדינה סייעו לכם, אבל אתם הגיבורים האמתיים. אני מתרשם, ידידיי,  שיותר ויותר ישראלים מבינים זאת, ואני יכול להגיד לכם, כיוון שאני מדבר על כך מול קהלים מגוונים, אנשים צמאים לשמוע את הסיפור, הם צמאים לקרוא על מה שעברתם".

"אתם, אחינו ואחיותינו יוצאי אתיופיה, מעמיקים שורש באדמת ישראל – באדמת ציון וירושלים. 'והנצח – זו ירושלים'. יהיה זכרם של הנספים בדרך המובילה לירושלים – ברוך לנצח נצחים", חתם את נאומו.

ראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לזכר עולי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

ריבלין: "הגיע הזמן לחדול מלדבר על 'שילוב' – יוצאי אתיופיה הם חלק אינטגרלי"

הנשיא ריבלין הניח זר זיכרון ונשא דברים: "בסמליות רבה בחרה מדינת ישראל לציין את יום הזיכרון ליהודי אתיופיה אשר נספו בדרכם לארץ ישראל, ביום בו אנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו. לא קלה הייתה דרככם, והמסע עדיין לא תם. לא המסע שלכם, ולא המסע של מדינת ישראל,״ אמר הנשיא בפנייה לעולים והוסיף: "רבות נאמר על קשיי הקליטה ועל שגיאות שנעשו והיו מנת חלקם של ישראלים יוצאי אתיופיה. לצערי, רק בשבוע שעבר שמענו על התנכלות וקריאות גזעניות כלפי עובד יוצא אתיופיה. יש חובה להמשיך לשפר, להמשיך לתקן. ועדיין אנחנו רואים איך יותר ויותר ישראלים יוצאי אתיופיה מטפסים במעלה הדרגות בצבא, מתקדמים במדע, ברפואה, בתקשורת, בספורט, בישיבות ובאולפנות, באקדמיה ובכל תחומי החיים."

הנשיא הנשיא בטקס האזכרה השנתי לזכר עולי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה. צילום: מארק ניימן /לע"מ

 

עוד אמר הנשיא: "החברה הישראלית מחויבת להמשיך ולתקן את הכשלים שנוצרו בתהליך הקליטה של יהודי אתיופיה מבחינה ממסדית ומבחינה חברתית אזרחית. לאחות את הקרעים ולחזק את אמונם של בני העדה במוסדות המדינה. שלושים וחמש שנה מאז מבצע משה ועשרים ושמונה שנים ממבצע שלמה, הגיע הזמן לחדול ולדבר על "שילוב" ועל יוצאי אתיופיה כעל קבוצה נפרדת. הישראלים – יוצאי אתיופיה הם חלק אינטגרלי, בלתי נפרד ממדינת ישראל, מעם ישראל, מהחברה הישראלית ומהסיפור הישראלי. אחים אנחנו!"

בתום דבריו הזכיר ריבלין את מחויבותה של מדינת ישראל גם להשבתו של אברה מנגיסטו וחיזק את משפחתו. "יהי זכר הנספים אחינו ואחיותינו אשר קיפחו חייהם בדרך לירושלים ולארץ ישראל חקוק על ליבנו לעד".

הנשיא מניח זר לזכר עולי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה. צילום: מארק ניימן /לע"מ