רה"מ נתניהו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהח"כים של הליכוד שלא לקדם את חוק להחלת ריבונות על יהודה ושומרון עד הצגת תכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כך פרסם ברק רביד ב'חדשות 10'. לפי הפרסום, אמר נתניהו כי קידום חוק הסיפוח עלול לפגוע בעמדה הישראלית לקראת פתיחת מו"מ אפשרי ולטרפד סיפוח עתידי.

בשיחותיו עם חברי הכנסת מהליכוד, הסביר נתניהו כי אסטרטגית יהיה נכון יותר להמתין להצגת התכנית האמריקאית, שתדחה ע"י הפלסטינים, ומעמדה זו ניתן יהיה להחיל את הריבונות הישראלית בשטחי יו"ש בתיאום עם הממשל האמריקאי. האשמה במצב כזה, תוטל כולה על הצד הפלסטיני. "בכל השיחות שנתניהו מקיים הוא אומר שהתכנית הזו תהיה טובה מאוד לישראל ושווה לחכות לה", צוטט פקיד ישראלי בדיווח, כאשר ההערכות בישראל הן שהתכנית האמריקנית, שעדיין נמצאת בשלבי גיבוש, תוצג בתוך כחודשיים.

נתניהו ממתין לתכנית השלום שלו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

הצעת החוק להחלת ריבונות ישראלית בשטחי יו"ש תעלה לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון, ויוזמי ההצעה, חברי הכנסת יואב קיש מהליכוד ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הודיעו כי אין בכוונתם לעצור את קידומה. נתניהו מחזיק בזכות וטו שתאפשר לו לטרפד את המהלך, וההערכות הן שאם הוא לא יגיע להסכמה עם בנט בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה – הוא ישתמש בה.

בליכוד סיפרו כי אם נתניהו התנגד בעבר למהלך כזה של סיפוח מטעמים עקרוניים, נראה כי כעת המכשול שהוא מציב הוא אך ורק עניין העיתוי, כך שגם אם המהלך לא ייצא לפועל מיידית – סביר כי הוא יקודם בעתיד.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא