ביקשה לברר במהלך ישיבת הממשלה את עמדת רה”מ בעניין הבנייה הבלתי חוקית של האו”ם בארמון הנציב, כך לפי פרסום של שירית אביטן כהן ב-Nrg. בתגובה אמר רה”מ כי הוא אינו מכיר החלטה בנושא. “לא קיבלתי שום החלטה בעניין הזה”, הבהיר והודיע כי יברר את הנושא מול היועמ”ש אביחי מנדלבליט. על פי הידיעה, נתניהו הצהיר כי הוא דבק בעמדתו לפיה אין לוותר על ריבונות שטחים בבירה לטובת האו”ם.

שאלתה של רגב, הפועלת נגד הבנייה הבלתי חוקית במתחם, עלתה בעקבות הפרסום של נטעאל בנדל ב”מקור ראשון” בסוף השבוע, לפיו סוכם בשיחה בחודש אוגוסט בין רה”מ למזכ”ל האו”ם אנטוניו גורטש כי ישראל תאפשר לאו”ם לקיים במתחם ארמון הנציב בירושלים.

רה"מ בנימין נתניהו והשר מירי רגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
רה”מ בנימין נתניהו והשר מירי רגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

האו”ם נהנה מחסינות, ישראל פועלת במישור הדיפלומטי

כזכור, בעמותת “” עתרו לבג”ץ בדרישה להפסיק את עבודות האו”ם הבלתי חוקיות במתחם ארמון הנציב. בעקבות העתירה נחשף כי משרדי האו”ם ממוקמים באופן בלתי חוקי על שטח של כ- 30 דונם הסמוך למתחם. בתגובת המדינה  נטען כי למרות העובדה שעבודות האו”ם במתחם אכן אינן חוקיות, לא ניתן לעצור אותן מפני שהאו”ם נהנה מתוקף מעמדו מחסינות דיפלומטית. ‘רגבים’ הגיבה בבקשה להפעיל צו ביניים נגד חברות הבנייה הישראליות הפועלות במתחם.

לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את עתירת ‘רגבים’ – ביקשה העמותה לערער לביהמ”ש העליון בעניין, ובית המשפט ביקש לקבל את עמדת המדינה בסוגיה. בהתוועדות מצומצת שקיים נתניהו באוגוסט האחרון – הוחלט בהתאם לעמדת היועמ”ש, אביחי מנדלבליט, לדחות את תגובת המדינה במספר שבועות על מנת להגיע להבנות מול גוטרש במהלך ביקורו בישראל שנערך שבועיים לאחר מכן. אחד משרי הממשלה התנגד לעמדה ואמר כי אין להשלים עם בנייה בלתי חוקית והתעלמות מריבונות ישראל גם כשמדובר באו”ם.

מטה האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים
מטה האו”ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים

בעדכון שהגישה המדינה לבג”ץ נאמר כי ישראל תאפשר את המשך העבודות במתחם בשל אינטרס דיפלומטי של חיזוק יחסי החוץ מול הארגון הבינ”ל ומניעת פגיעה אפשרית בישראל. עוד נאמר כי הוקם מנגנון שיאפשר דין ודברים שנוגע ליוזמות בנייה חדשת של הארגון כדי למנוע את הישנות המקרה. המדינה ציינה כי הוצאת צו להפסקת העבודות במתחם תהווה הפרה של התחייבות המדינה למתן חסינות משפטית לאו”ם.

בעקבות כך דחה שופט העליון עוזי פוגלמן את עתירת רגבים. באו”ם מצידם משתפים פעולה עם ישראל ומאפשרים ביקורת במתחם, בנוסף הוגשו תכניות הבנייה. בארגון הבינ”ל הסבירו כי לאחר קריסת מבנה הארגון ברעידת ההאדמה בהאיטי, התקיימו ביקורות של מבני האו”ם ברחבי האולם וכך התגלה כי יש לתקן סדקים במבנה בארמון הנציב ולחזקו. בארגון ביקשו לסיים את העבודות לפני עונת הגשמים.

מלשכת נמסר בתגובה לפרסום ב”מקור ראשון” כי “ההנחות והמידע בכתבה אינם מדויקים, בלשון המעטה. המדינה הודיעה לבית המשפט העליון שהדין הישראלי חל על מתחם ארמון הנציב, שהאו”ם מצופה לפעול בהתאם ושהאו”ם נהנה מחסינות. היא הוסיפה כי לכן ישראל פועלת בערוצים הדיפלומטיים לפתרון הנושא. בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה ודחה את הערעור. ואכן, בפגישתם סיכמו ומזכ”ל האו”ם שהצדדים יפעלו לפתרון מעשי, שיבטיח שבנייה נוכחית ועתידית תתבצע בהתאם לעקרונות הדין, תוך כיבוד החסינות”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.