הכנסת פתחה היום את מושב הקיץ בדיון מיוחד לרגל יום הרצל. ראש הממשלה ויו”ר האופוזיציה ניצלו את הבמה להמשך התכתשות פוליטית.

ראש הממשלה פתח את הדיון ואמר כי “הציונות נצחה, מדינת ישראל שהרצל ייחל להקמתה. ששרטט את קווי המתאר של גבולה. היא סיפור הצלחה עולמי. תקומת עמנו נחשבת לפלא, בדיוק כפי שבני דורו של הרצל ראו בו פלא. נביא חסר ממלכה. מדינאי ללא מדינה, שהאיר כברק את השמים החשוכים של הקיום היהודי בגולה. אני שואל את עצמי מה היה הרצל אומר לו היה רואה את הבנייה האדירה את סלילת הכבישים פריסת המסילות צמיחת הכלכלה קליטת העלייה חידושי המדע והטכנולוגיה וגם העובדה שמדינת יהודים גילתה גז בים ותוציא אותו לטובת כל אזרחיה. בכל שבוע בכל יום מגיעים מנהיגים בכירים שמתפלאים ממה שהצלחנו לחולל מ-68 שנות עצמאותנו”.

הדלת נשארה פתוחה. צילום: פלאש 90
הדלת נשארה פתוחה. צילום: פלאש 90

נתניהו גם התייחס למגעים להרחבת הממשלה ולמשא ומתן עם בוז’י הרצוג “אני פועל בכל כוחי להרחיב את הממשלה, אמרתי זאת לפני שנה ואני ממשיך במאמצים לכונן ממשלה רחבה ככל האפשר. הדלת פתוחה בפני כל מי שרוצה לתת כתף לטובת המדינה. יש לנו מדינה אחת. צריך לשמור עליה ולקדם אותה.

יו”ר האופוזיציה, יצחק הרצוג עלה אחרי נתניהו והתייחס לדבריו של נתניהו  “68 שנים מאז הקמתה ו-114 שנים מיום פרסום חזונו. ההיסטוריה היהודית אומרת להרצל: חזונך הפך למציאות, אך חזונך נמצא היום בסכנה. דווקא היום, עלינו לקיים חשבון נפש כשאנחנו בוחנים את מצבה הלאומי, החברתי  המדיני והבינלאומי של ישראל אל מול חזונו של הרצל”

הרצוג התייחס גם הוא למגעים הקואליציוניים ולמחיר הפוליטי הכבד ששילם בעקבות המגעים שניהל עם אנשי נתניהו. “כחבר בבית הזה, כראש האופוזיציה, כיו”ר מחנה ומפלגה, תרשו לי לומר כמה מילים אישיות על מה שעברנו בתקופה האחרונה: בשבועות האחרונים עמדתי זקוף מול מתקפות משתלחות חסרות תקדים, מול המון מוסת ומול קריאות אלימות שכמותן לא שמעתי מעולם. ייתכן וסיכנתי את כסאי הפוליטי, וטלטלתי אותו עד כדי כך שיתקשה להתייצב שוב אבל בניגוד למנהיגים אחרים  לא באתי לפוליטיקה כדי להעביר את הזמן. בעידן שבו מנהיגים מחליפים את דעותיהם לפי רוח הבוקר הנושבת בפייסבוק, אני בחרתי לעמוד על דעתי. בעידן שבו מנהיגים נגררים לפי ציוצים בטוויטר, אני בחרתי להוביל”, אמר הרצוג, בחרתי לסכן את מעמדי הפוליטי הפנימי ולהושיט יד למנהיג המפלגה היריבה עליו אמרתי בבחירות: “או אנחנו או הוא” – כדי לגייס את כל הכוחות הלאומיים האפשריים ביחד ולשנות את ההווה והעתיד של ילדינו. בחרתי לסכן את מעמדי הפוליטי מול אותה מנטרה מטופשת האומרת שיש לגייס את הכוחות הלאומיים רק כאשר עת מלחמה לפנינו, רק כאשר ארונות הילדים מונחים לפנינו, רק כאשר מטחי הכבוד בהלוויות ואימהות בוכיות נושאות פניהן אלינו.

"אכזבתי רבים מתומכי" , צילום: פלאש 90
“אכזבתי רבים מתומכי” , צילום: פלאש 90

“אני יודע שאכזבתי רבים מתומכיי, עמיתיי וחבריי וציבור גדול שגם כך לא האמין לנתניהו אבל החלטתי בכל זאת לא לתת להזדמנות לחמוק כי היא ניצבת ממש מול עינינו ותלויה בכך שלישראל תהיה ממשלה אחרת, מתונה יותר. זה התנאי. החלטתי לנסות לתת לכך סיכוי”.

לאור דבריו של הרצוג עלה נתניהו שוב לדוכן הכנסת והגיב לדברים ” לא סגרתי את הדלת, הדלת פתוחה. יש הזדמנות לאחד את העם, יש הזדמנות לקדם פיוס לאומי, ויש הזדמנות לקדם הסדר אזורי. אני קורא לך ולחבריך לא להחמיץ את ההזדמנות ולהצטרף למאמץ הלאומי למטרות אלה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.