ממשלת ישראל וארגוני הרפורמים החליטו לפנות לבית המשפט העליון בבקשה לדחיית ההכרעה בעתירה בנושא הגיור וזאת לצורך מתן פרק זמן של חצי שנה לעבודת צוות שימנה ראש הממשלה לגיבוש המלצות להסדר בסוגיה זו.

נתניהו בישיבת הליכוד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש הממשלה בנימין . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו מצידו הנחה להקפיא את הליכי החקיקה עד להמלצות הצוות. מאידך, אם בג"ץ ידחה את הבקשה, הממשלה "מחויבת לפעול לפי ההסכמים הקואליציונים". בנוסף, ראש הממשלה החליט כי הערר שהוגש ידון לפני מליאת הממשלה.

רגע לפני שעלה למטוס בדרך לשטרסבורג לטקס האשכבה לקנצלר גרמניה לשעבר הלמוט קוהל, אמר: "שלום בית בתוך העם היהודי זה דבר שחשוב לי. זה חשוב לי גם כראש ממשלת ישראל, זה חשוב לי אישית כבן לעם היהודי, ולכן כינסתי היום את ראשי מפלגות הקואליציה.

"בעצם, העותרים וממשלת ישראל מסכימים יחד להקפיא את כל ההליכים, להקפיא את הליכי העתירה בעניין הגיור בבג"ץ, להקפיא את עניין החקיקה בממשלה ובכנסת בעניין הגיור, והדבר הזה כמובן מאפשר לי גם להקים צוות שיעבוד כחצי שנה ויחפש פתרונות להסדר מוסכם בנושא הגיור. אנחנו ביום ראשון, יחד עם העותרים, נפנה לבג"ץ ונבקש דחייה של פסיקת הבג"ץ עד שהצוות יסיים את עבודתו. אני מאוד מקווה שבג"ץ ייעתר לבקשה המשתפת הזאת, משום שזה גם יצנן את הרוחות וגם יפתח פתח של תקווה להסדר מוסכם בתוך עמנו".

דרעי וגפני עזבו, בנט ונתניהו החליפו עקיצות

מוקדם יותר היום, ישיבת ראשי הקואליציה ביוזמת נתניהו בנושא פוצצה הבוקר (ו'). שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי וח"כ משה גפני מיהדות התורה קמו ועזבו את הישיבה.

גפני ובנט. כל אחד כועס על נתניהו מסיבותיו שלו. צילום: פלאש 90
גפני ובנט. כל אחד כועס על נתניהו מסיבותיו שלו. צילום: פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט שאל את ראש הממשלה, "למה לא ידענו על חוק הגיור?". נתניהו עקץ בחזרה: "זה כמו המנהרות, גם על המנהרות לא ידעת".

עוד דווח כי במהלך הפגישה התפתח עימות בין בנט לנתניהו על ביטול מתווה הכותל. שר הבריאות יעקב ליצמן נעדר מהישיבה, בשל עיסוקו, לדברי מקורביו, במשבר בבית החולים הדסה עין כרם.

ראש הממשלה כינס את ראשי סיעות הקואליציה. כדי לדון בחוק הגיור שגרם לקרע חסר תקדים עם יהדות ארצות הברית. נתניהו הציע לראשי הסיעות להקפיא את קידום החוק בחצי שנה. בזמן הזה תוקם ועדה שתנסה לגבש פתרון שייתן מענה הולם לדרישות הזרמים האחרים ביהדות.

מאוחר יותר היום צפוי נתניהו להמריא לשטרסבורג כדי להשתתף בטקס האשכבה לקנצלר גרמניה לשעבר הלמוט קוהל, שהלך לעולמו לפני שבועיים. ישיבת הממשלה נדחתה לפיכך ליום שני בבוקר, אך ועדת שרים לחקיקה צפויה להתכנס כרגיל ביום ראשון והסיעות החרדיות התעקשו להעלות את חוק הגיור על סדר היום. לכן ביקש נתניהו להכריע בנושא כבר היום לפני נסיעתו.

 

המשטרה תזמן לחקירה באזהרה. שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי, עזב את הישיבה בסערה. צילום: פלאש 90

אמש נפגש נתניהו עם ראשי איפא"ק וארגונים יהודים אחרים. הוא סיפר להם כמה חשוב לממשלה הקשר עם יהדות התפוצות ובמיוחד יהדות ארצות הברית.

נתניהו הבטיח שביחד עם השר צחי הנגבי ומזכיר הממשלה צחי ברוורמן הוא פועל  לגיבוש פשרה בסוגיות הבוערות, שתהיה מקובלת הן על המפלגות החרדיות והן על ראשי הזרמים השונים של יהדות התפוצות.

גורמים פוליטיים בירושלים אמרו אתמול ל'ערוץ 20' שיש לקחת את הסיפור בפרופורציות המתאימות: יש משבר אמיתי ועמוק שאולי לא חווינו כמותו מאז הקמת המדינה, אך היהודים האמריקנים לא יוותרו על הקשר עם ישראל ועל התרומות. התרומות עבור מוסדות ישראלים, עבור צה"ל וארגונים נוספים  חשובות גם להם. הקשר לא ינותק במהירות כזאת.

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.