ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל הבוקר (ג') את מפגש הפסגה הטרילטרלי של היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב, רוסיה וישראל, במלון אוריינט בירושלים.

הפסגה הטרילטרלית ההיסטורית של היועצים לביטחון לאומי מתקיימת בהמשך למאמצים שהוביל ראש הממשלה נתניהו מול הממשל האמריקני והרוסי, וכן בהמשך לפגישות שקיימו רה״מ ור׳ המל״ל הישראלי בימים האחרונים עם היועץ לביטחון לאומי של ארה״ב ג׳ון בולטון ומזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב.

פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ
פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ

 

היועץ לביטחון לאומי בן-שבת, היועץ לביטחון לאומי האמריקני בולטון, מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה פטרושב והמשלחות נועדים כעת במפגש הפסגה. הדיונים מתמקדים באיראן, סוריה ובסוגיות אזוריות.

"כפי שאמרתי פעמים רבות, יחסיה של ישראל עם ארה"ב הגיעו לגבהים חדשים תחת מנהיגותו של הנשיא טראמפ. באותה מידה, ישראל אסירת תודה על כך שהידידות שלנו עם רוסיה התחזקה יותר מתמיד בשנים האחרונות", אמר רה"מ בפתח הפסגה.

"על בסיס הדיונים בינינו, אני מאמין שישנו בסיס רחב יותר לשיתוף פעולה בין שלושתנו. הוועידה הזאת מהווה הזדמנות ממשית לסייע בקידום היציבות באזור, ובייחוד בסוריה", פנה נתניהו ליועצים. "כפי ששניכם יודעים, ישראל פעלה מאות פעמים כדי למנוע את התבססותה הצבאית של איראן בסוריה בזמן שהיא קוראת בגלוי להשמדתנו ופועלת לשם כך. פעלנו מאות פעמים כדי למנוע מאיראן העברת נשק מתוחכם לחיזבאללה והקמת חזית שנייה בצפון נגד ישראל מרמת הגולן. ישראל תמשיך למנוע מאיראן להשתמש בשטחן של מדינות שכנות כבסיס למתקפות נגדנו וישראל תגיב בעוצמה לכל מתקפה כזאת".

פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ
פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ

"יש לנו גם יעד כולל, והוא ששום כוח זר שהגיע לסוריה אחרי 2011 לא יישאר בסוריה. אנחנו חושבים שישנן דרכים להשיג את היעד המשותף הזה שייצור מזרח תיכון יציב יותר או לפחות מזרח תיכון יציב יותר בחלק הזה של האזור. אני מאמין שהשגת היעד שתיארתי זה עתה, הוצאתם של כל הכוחות הזרים מסוריה, אלה שנכנסו לסוריה אחרי 2011, תהיה טובה לרוסיה, טובה לארה"ב, טובה לישראל, ואם יורשה לי להוסיף, טובה לסוריה.

"אנחנו מצפים לדון בדרכים הקונקרטיות להשיג את היעד הזה, שהוא קריטי ליישום מוצלח של החלטת מועצת הביטחון 2254, וישראל מקווה שהוועידה הזאת תקרב אותנו להשגת היעד המשותף של שלום, שגשוג וביטחון, שהולכים כולם יחד באזורנו", אמר נתניהו וחתם בברכת "לשנה הבאה בירושלים. אולי עוד קודם".

"אני תומך בדברי נתניהו לגבי השאיפה לשלום ולבטחון בסוריה",השיב פטרושב שרמז כי יש להתחשב בצרכים של איראן. "צריך להגיע לריבונות סורית על פי ההגדרות הבינלאומיות, וכך צריכים לפעול. רוסיה ואיראן פועלות יחד ביחס ללחימה בטרור. אנו מודעים לדאגת ישראל ומקווים שהאיומים יוסרו כך שישראל תהיה בטוחה, אבל צריך לזכור גם את אינטרסים של כוחות אחרים באזור שאם נתעלם מהם לא נגיע לתוצאות".

מנגד יועץ המל"ל האמריקני בולטון תקף את איראן: "הפסגה מתכנסת בזמן מיוחד במזרח התיכון, כשהממשל הקיצוני של איראן מעורב בפרובוקציות בחו"ל בזמן שהמשטר קורס והשחיתות חוגגת. איראן היא מקור של טרור ואלימות, והם מאיימים על אספקת הנפט הגלובלית". עוד אמר כי  "הנשיא טראמפ הטיל סנקציות נוספות על איראן אך באותו זמן השאיר את הדלת פתוחה לחזור למו"מ. כל מה שאיראן צריכה לעשות זה להיכנס בדלת. אני מאמין שהפסגה הזו תניח את התשתית לשיחות באוסקה".

היועץ לביטחון לאומי וראש המל״ל בן-שבת אמר בפתח הפסגה: "השגת ביטחון ויציבות באזורנו היא מטרה משותפת לכולנו. מייחלים לכך גם מדינות ועמים נוספים במרחב ומחוצה לו. ברם, לא ניתן יהיה להשיגה מבלי לרסן את שאיפותיה ופעולותיה של איראן. אירועי התקופה האחרונה נותנים תוקף נוסף למסקנה זו המחייבת התייחסות בכל מתווה להסדר".

פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ
פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ
פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מאלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20