"מה שהגדיש את הסאה היה שהוא אמר על מקרה שלא היה שזה היה. הכל שקר וכזב. כל כך הרבה השמצות, מורעלות ומטורללות לא מוגשות נגדן תביעה בעקבות עיסוקיי. כאן זה שונה. הרגשתי שזה כל כך אבסורד הזוי, מופרך ושקרי אז החלטתי לתבוע". כך אמר היום (ג') בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, במהלך עדותו נגד העיתונאי השנוי במחלוקת יגאל סרנה.

נתניהו סרנה פלאש 90
בנימין נתניהו ויגאל סרנה. צילום: פלאש 90

נתניהו הוסיף כי הפרסומים של סרנה פוגעים במערכת הביטחון: "פורסם כאילו רעייתי שולטת במערך הביטחון של מדינת ישראל. הזוי, אבסורד, יש גבול לכל דבר. זה מעיד גם על המדינה. זה מייצר הזייה לגבי סדרי הביטחון והממשל בישראל. זה חמור ושקרי".

"סרנה מזעזע ולא אנושי"

שרה נתניהו, אשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, העידה עדות נוספת נגד סרנה. "הפרסום של סרנה נראה לי מזעזע, הזוי, ואין לו קשר לצדק ואני מחפשת צדק", אמרה רעיית ראש הממשלה. "ההשמצה מופנות לבעלי וגם אלי, אני לא צורכת תקשורת אלא הדבר הזה הובע לידיעתי. בעבר תבעתי ואני אתבע. בשביל צדק. הניו מדיה רווחת בעידן של היום ולכן היא חזקה ומשפיעה לא פחות ממה שאני קוראת העיתונות הקלסית. צעירים היום נחשפים בעיקר לניו מדיה".

עורך דינו של סרנה הגיש לה פרסומים שקריים בתקשורת ששרה נתניהו לא הגישה תביעה בעקבותם, שרה נתניהו השיבה: "אם הייתי צריכה לתבוע על כל שקר שפורסם עליי במהלך 20 שנה של הכפשות האישיות שלי – הייתי צריכה לשבת כאן בבית המשפט יום יום, שעה שעה".

בתחילת המשפט, סרנה טען כי "כתבתי באחד התצהירים שלא כל הנתונים מדוייקים כי היו כמה גירסאות עם הבדלים קטנים – הסיפור היה, בגלל שלא נוכחתי בו אז כתבתי שלא הכל מדויק".

שרה נתניהו14.03
שרה נתניהו. צילום: ערוץ 20

בתגובה, התביעה שאלה אותו האם הוא מקפיד על מקורות אמינים: "ידעת שיש פרטים לא מדוייקים, האם זה גרם לך לחפש עוד מידע ומקורות?", סרנה השיב "חיפשתי וניסיתי לתקן כמה שיכלתי".

רעיית ראש הממשלה נאלצה להודות כי היא נפגעה מפרסומים של סרנה נגד ילדיה. "כאב לי מאוד שביום הגיוס של בני הוא כתב נגד בני, ובכלל נגד הילדים שלי, דברים נוראיים. האיש הזה לא סתם הזוי ומשקר, זה גובל בחוסר אנושיות".

לאחר מכן, החל וויכוח בין התביעה לעיתונאי השנוי במחלוקת.  "לא הגבת למכתב שלי בנוגע לתביעה. למרות שאני לא יכול להציג עוד מסמכים אתה יודע שזה נכון", אמרו בתביעה, סרנה הכחיש את המיוחס לו.
מנגד, סרנה נאלץ להודות כי לא פנה בשום דרך לאף גורם רשמי או לא רשמי בנוגע לפוסט.

משפחת נתניהו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משפחת נתניהו. "כתב דברים נוראיים נגד הבן שלי ביום הגיוס שלו". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"העדות של סרנה לא משכנעת"

סרנה הוסיף כי "אני לא יודע אם היא (שרה) דחפה את נתניהו החוצה או אם הוא נפלט בכוחות עצמו".

חן מענית, כתב גלובס לענייני משפט, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "העדות של סרנה לא משכנעת. אבל במילא כולם מחכים לראש הממשלה". לאחר מכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע יחד עם רעייתו שרה להעיד נגד העיתונאי.

יוסי כהן, עורך דינו של ראש הממשלה, המשיך לשאול את סרנה האם הוא בדק את נכונות הסיפור. סרנה השיב: "שמעתי על האירוע" מחבר ששמע מחבר". סרנה אמר כי "החברים" לא מעוניינים להעיד. לדבריו, הוא בדק את את אמיתות הסיפור מול איש שב"כ. רה"מ נתניהו העיר בציניות "הוא בדק….". לאחר שסרנה התקשה להשיב לשאלות התביעה, העיתונאי ירד לרמה אישית נמוכה וגידף: "גרעין האמת שלי היה מריבה בין בני הזוג המטורלל".

כזכור, במרץ 2016 סרנה פרסם כי ראש הממשלה "נזרק" מהרכב שלו בכביש 1 ע"י אשתו שרה נתניהו. בתגובה, הזוג נתניהו הכחיש בחריפות את דבריו של סרנה ותבעו אותו על 280,000 ש"ח בגין לשון הרע והוצאת שם רע.

תחילה, לא היה ידוע האם ראש הממשלה נתניהו יתפנה מעיסוקיו הרבים על מנת להעיד בתביעה. לבסוף, רה"מ החליט להקדיש מזמנו להעיד בפרשה על מנת להעמיד את העיתונאי במקום. השופט עזריה אלקלעי אמר: "אין ספק כי התובע, כראש ממשלת ישראל, הינו אדם עסוק ביותר, ואין חולק כי עיסוקיו חשובים מאין כמותם. "יחד עם זאת, חייבים התובעים לדעת כי משהגישו תביעה לבית המשפט, עליהם להתייצב לדיון במועד שנקבע כדי להיחקר על תצהיריהם, וכי לצורך כך על התובע, ראש הממשלה, להיכבד ולהתפנות מעיסוקיו החשובים במועד החקירה".

כמו כן, ראש השב"כ יעיד במסגרת התביעה ויבהיר האם סרנה אמר אמת או שהעיתונאי שיקר, הוציא שם רע ויצטרך לשלם על כך.

לקראת המשפט, סרנה התראיין לרדיו 103 FM וטען כי "ראש הממשלה מחפש אותו בפינה". בנוסף, העיתונאי האשים את ארגון הפייסבוק ומייסדו מארק צוקרברג. "הרעיון היה לתפוס אותי בפינה. אני מבקר בחריפות את ראש הממשלה גם בעיתון וגם בפייסבוק, והוא תפס אותי בפינה הכי לא מוגנת. צוקרברג לא מגן עלינו שם, והכל בתחום השתיקה", אמר הנתבע.

לדבריו, הזוג נתניהו "מתחרט" על כך שהם הגישו נגדו תביעה. "לפי רמת הדחיות, אני חש שהם מתחרטים יותר. אין לי הרבה מה להפסיד. ראש הממשלה מאוד לא מעוניין להגיע לבית משפט בזמן חקירות. לפי הצילומים וסידורי הביטחון, הוא עשה את הכל כדי שהוא לא יצולם בבית המשפט. יש סידורי ביטחון, יש בדיקות, יש פול עיתונאי, יש הוראות לצילום במסדרון. זה ייערך באולם גדול. נתניהו יקבל חדר שימתין בו עד לעדותו. אולי הוא יוכל לקבל שיחה מטראמפ או פוטין באותו הזמן".

יגאל סרנה ידוע בטוריו החריפים נגד ראש הממשלה בעיתון "ידיעות אחרונות", בפייסבוק ובערוצי הטלוויזיה. בשנת 1978 סרנה היה ממייסדי ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו", החל מ-1986 סרנה עובד עבור עיתון "ידיעות אחרונות" תחת משפחת מוזס.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20