ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם כמה שרים, יטוס בצהריים (ד') לסלוניקי למפגש ממשלות שלישי עם (G2G) ולמפגש פסגה אזורי (טרילטראלי) שלישי של מנהיגי ישראל--. הקשרים הביטחוניים בין שלוש המדינות התהדק מאוד בשנים האחרונות וכעת מעוניינת ישראל גם לשדרג את הקשרים הכלכליים-מסחריים עם המדינות השכנות.

אל ראש הממשלה יצטרפו השרים יובל שטייניץ, אופיר אקוניס, ואלי כהן למפגש עם ממשלת יוון ולחתימה על הסכמים. נתניהו יקיים פגישה עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ופגישה נוספת עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. כמו כן, תתקיים פגישה של שלושת המנהיגים ותפורסם הצהרה משותפת שתכלול את שיתופי הפעולה בין המדינות בתחומי האנרגיה, תקשוב, הגנת סביבה, חדשנות ושיתוף פעולה מחקרי – מדעי.

ראש הממשלה נתניהו. צילום: אלכס קולויסקי/פלאש90
ראש הממשלה נתניהו. צילום: אלכס קולויסקי/פלאש90

 

בנוסף יתקיים מפגש טרילטראלי ישראל-יוון-קפריסין בהשתתפות ראשי המדינות, השרים והמשלחות. הפגישה המשולשת תתמקד ב"צמיחה כלכלית דרך חדשנות ויזמות". מטרת ההתייעצויות הבין-ממשלתיות והפגישה המשולשת היא המשך חיזוק שיתוף הפעולה האסטרטגי המתפתח בין יוון לישראל ולקפריסין ודיונים בנושאים אזוריים ואסטרטגיים.

כמו כן, נתניהו מעוניין לצרף את שתי בעלות הברית האזוריות האלה לגוש חוסם באו"ם, אותו מובילה שגרירת ארה"ב באו"ם ומטרתו למנוע ממוסדות הארגון העוין את ישראל לקבל החלטות אנטי ישראליות נוספות. במסגרת הביקור יתקיים גם טקס הסרת לוט לציון הקמת מוזיאון השואה בסלוניקי וכן טקס הקראת איגרת תודה למדינת ישראל ע"י ראש ממשלת יוון מפרנסי האי קפלוניה על סיוע חיל הים הישראלי לתושבי האי בעת רעידת האדמה שפקדה אותם בשנת 1953. ספינות חיל הים הישראלי היו הראשונות להגיע לאי ולסייע.

נתניהו ופמלייתו ישובו החמישי בערב לישראל והתקווה היא ששיתופי הפעולה הכלכליים בין שלוש המדינות ישפרו את הייצוא הישראלי ויתנו תנופה נוספת למשק המקומי בתחומים שונים.

כזכור, רק בתחילת החודש ביקר נתניהו בליבריה, שם השתתף בוועידת ECOWAS במסגרתה נפגש עם מספר נשיאים וראשי ממשלות ממערב אפריקה. ראש הממשלה חתם על הצהרה משותפת של ישראל והמדינות החברות בארגון, שמדגישה את המחויבות להידוק היחסים בין ישראל לארגון במגוון רחב של תחומים, כמו חקלאות, מדבור ושינוי אקלים, מים, סחר, חינוך, בריאות, ביטחון המולדת, סייבר ותקשורת, אנרגיה, תרבות ומדע.

בנוסף, ECOWAS וישראל הצהירו על שיתוף פעולה במאבק בטרור. לדברי נתניהו, הביקור "הוא פרק נוסף בניסיון לשבור את הרוב האוטומטי נגד ישראל באו"ם, שנשען על 54 מדינות אפריקה. זהו מסע ארוך שיקח שנים ואנו צועדים גם בו בבטחה. ובינתיים – ישראל חוזרת לאפריקה ובגדול!".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.