רה"מ בנימין נתניהו רעייתו שרה, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי והלורדים בלפור ורוטשילד צופים בהכרזת בלפור המקורית. צילום: לי"מ
רה"מ רעייתו שרה, ראש ממשלת והלורדים בלפור ורוטשילד צופים בהכרזת בלפור המקורית. צילום: לי"מ

באירוע בבריטניה לציון 100 שנים להצהרת בלפור אמר אמש (ה') בנימין נתניהו כי הסכסוך ייפתר אם הפלסטינים יכירו בזכות העם היהודי למדינת לאום. בשעה זו נמצא נתניהו בבורסה בלונדון לקראת פתיחת יום המחסר. מחוץ למקום נוכחים מפגינים פרו .

"מנהיגי הפלסטינים מכנים את ההצהרה '', אבל הטרגדיה האמיתית היא שלקח שלושה עשורים להקים את מדינת ישראל. זה היה מאוחר מדי בשביל שליש מהעם היהודי שנספה בשואה", אמר נתניהו בבית הלורד רוטשילד. "אם ישראל הייתה קמה ב-1928 או ב-1938, מיליונים היו יכולים להינצל".

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, התגאתה ביחסים עם ישראל ובתפקיד של ארצה "בהקמת מדינת ישראל". יחד עם זאת היא קראה "לחדש את המאמץ בתמיכה בשלום בר קיימא, שדרוש הן לישראלים והן לפלסטינים". לדבריה, "יהיה צורך בפשרות משני הצדדים אם אנחנו רוצים הזדמנות ריאלית להשיג את המטרה הזו, ובהן גם הפסקת בניית התנחלויות חדשות וסיום ההסתה הפלסטינית".

"כשאנו עובדים למען הגשמת חזון השלום והדו-קיום של בלפור, עלינו להדגיש כי אין תירוצים לחרמות או לסנקציות. אין לקבל אותם והממשלה הזו לא תשתף פעולה עמם", הוסיפה מיי.

נתניהו: "הפלסטינים צריכים להשלים עם קיום המדינה היהודית"

כזכור, הרשות הפלסטינית דורשת כי בריטניה תתנצל על ואף איימה בעבר בתביעה. ברחבי הרשת פרצה מחאה פלסטינית בגנות הצהרת בלפור ויחסי ישראל בריטניה. מתנגדי ההצהרה קיימו הפגנות מול שגרירויות בריטניה ברחבי העולם. בשל כך האירוע לא הוצג כאירוע רשמי של ממשלת בריטניה.

באזכרה השנתית לזכר רה"מ המנוח יצחק רבין ז"ל תקף נתניהו את המחאה הפלסטינית וכינה אותה "עזות מצח שאין שנייה לה". לדבריו, "לא רק שהם לא מוכנים לקבל מדינת לאום יהודית, הם אפילו לא מקבלים בית לאומי יהודי".

בפגישה עם מיי הודה נתניהו על ההצהרה ואמר כי ישראל מחוייבת לשלום. יחד עם זאת הוא הבהיר כי על הפלסטינים לזנוח את נס המאבק ולהכיר בישראל: "מאה שנה אחרי בלפור, הפלסטינים צריכים סוף סוף להשלים עם בית לאומי יהודי ועם מדינה יהודית. וכאשר הם יעשו זאת, הדרך לשלום תהיה קרובה הרבה יותר, ולדעתי, השלום יהיה בר השגה".

רה"מ צפוי להיוועד עם שר החוץ הבריטי שהביע תמיכה בישראל אך גם הדגיש לא פעם כי יש לחתור לפתרון שתי המדינות. על פי דיווחים, ג'ונסון ייסע בשבוע הבא לארה"ב וינסה לשכנע בכירים בוושינגטון שלא לבטל את הסכם הגרעין מול איראן. זאת על אף שבריטניה הראתה נכונות לתקן את ההסכם לבקשת ישראל.

פגישת רה"מ בנימין נתניהו וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, אמש. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין נתניהו וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, אמש. צילום: לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו ושר החות הבריטי בוריס ג'ונסון. צילום: לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו ושר החות הבריטי בוריס ג'ונסון. צילום: לע"מ
כרזות פלסטיניות ברשת נגד הצהרת בלפור
כרזות פלסטיניות ברשת נגד הצהרת בלפור
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.