רה"מ בנימין נתניהו היום בישיבת הממשלה. צילום: לע"מ
רה"מ היום בישיבת הממשלה. צילום: לע"מ

בעקבות המהומה הפוליטית סביב חוק ההמלצות, הודיע היום (א') בנימין נתניהו כי החוק לא יחול על חקירות בעניינו.

" הוא חוק טוב. הוא שומר על כבוד האדם. הוא מסדיר את ההפרדה הברורה שקיימת בדמוקרטיה בין תפקיד המשטרה לבין תפקיד הדרג המשפטי. בנושאים שנקבעו בחוק, הדרג המשפטי הוא הגוף היחיד שמוסמך להחליט אם להעמיד אדם לדין", כתב נתניהו בפייסבוק.

"החוק נועד למנוע פרסום של המלצות משטרה שמותירות עננה על אנשים חפים מפשע, דבר שקורה חדשות לבקרים. לצערי העיסוק בחוק ההמלצות הפך לכלי ניגוח פוליטי נגד ממשלה נבחרת שמביאה הישגים חסרי תקדים בביטחון, בכלכלה, בחברה ובזירה המדינית".

נתניהו הבהיר כי "על מנת שהדיון בחוק יהיה ענייני ולא ינוצל לתעמולה פוליטית, ביקשתי מח״כ אמסלם לוודא שהחוק ינוסח כך שלא יחול על החקירה שמתנהלת בענייני. ממילא ברור לכל שלהמלצות המשטרה בענייני אין שום משמעות. נראה שהן נקבעו כבר בתחילת החקירה, הודלפו לכל אורכה, ולא השתנו למרות העובדות הברורות שמוצגות פעם אחר פעם – שמוכיחות שלא היה כלום".

לדבריו, "בדמוקרטיה שומרת חוק צריך לאפשר לדרג המשפטי לקבל החלטות באופן ענייני ונקי מלחצים. לכן צריך להעביר את חוק ההמלצות. החוק נכון ודרוש, ומשהובהר שאין לו שום נגיעה לענייני האישי, אני מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בו".

בעבר הצהיר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד כי החוק לא יחול עליו וכי הוא אינו מעוניין בו.

אמסלם: "החוק יקודם ויירשם בספר החוקים"

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), הגיב לבקשת רה"מ ואמר: "אני מכבד את בקשתו של ראש הממשלה, למרות שהחרגתו מהחוק תהפוך את החוק הזה כעת לפרסונלי. אתייעץ עם יו"ר הקואליציה ועם ראשי הסיעות על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות, בהתאם להודעת ראש הממשלה".

לדברי אמסלם, "בשבועות האחרונים מתרחשים כאן דברים חמורים ומדאיגים. אנשים המצויים בצמרת שלטון החוק והמשטרה פועלים בכל המישורים, כדי לסכל את החוק באופן פסול, תוך רמיסת נורמות ציבוריות ברגל גסה. אין לי ספק כי יהיו לכך השלכות חמורות בהמשך, זו פגיעה ישירה בעבודת הכנסת ובהתנהלותה".

ח"כ דוד אמסלם. צילום: פלאש 90
ח"כ . צילום: פלאש 90

"לכל אורך הדרך הדגשתי כי חוק ההמלצות הנו חוק חברתי ממדרגה ראשונה. בעבורי, כבוד האדם הוא ערך מקודש, בין אם זה עניינם של רמי הארץ או אביוניה. ראיתי לנגד עיניי את עשרות אלפי האזרחים שכל עולמם חרב מידי שנה בגלל פרסום ההמלצה", הוסיף יו"ר ועדת הפנים.

"זו התמודדות בלתי אפשרית עם סיטואציה לא אנושית שהופכת את חייהם לסיוט מתמשך עד להחלטת הפרקליטות בעניינם. בעבורם ורק בעבורם אני מחוקק את החוק הצודק הזה וכעת כשראש הממשלה הוציא את עצמו מהמשוואה, אני משוכנע שכל אלו שיצאו מגדרם כדי לטרפד אותו, ייעלמו ויאלמו כאילו לא היו, החוק יקודם וירשם בספר החוקים של מדינת ישראל".

ח"כ אורן חזן (הליכוד):  "ההחלטה אכן במקומה אך לא בזמנה. לו רה"מ היה נוהג כך מלכתחילה, כפי שאכן הצעתי לו בישיבת הסיעה, היה נחסך נזק רב הן לרה"מ והן לתנועת הליכוד – נזק שיהיה קשה כעת להעלימו על נקלה".

חזן הוסיף: "אני מקווה שההודעה הנ"ל בעיתוי הזה לא תגביר את הרוח במפרשי האופוזיציה, שחשה כי היא מצויה כעת במומנטום חיובי מבחינתה – עם זאת, מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

באופוזיציה חגגו

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר כי "ההתקפלות של נתניהו בחוק ההמלצות היא ניצחון עצום של הציבור שיצא לרחובות ואמר את שלו – לא רוצים שחיתות, לא רוצים תרבות מושחתת, לא רוצים מדינה שבה ממנים שר ביטחון שהבת שלו מקבלת 10 מיליון ₪ ואף אחד לא יודע למה ולא רוצים מדינה שבה אשתו של ח"כ מקבלת 2 מיליון ₪ ואף אחד לא יודע למה. זאת תרבות מושחתת שנתניהו יצר ומממש יום יום. את התרבות הזאת אנחנו נחליף, אנחנו נשנה. אנחנו נילחם נגדה בכל האמצעים שעומדים לרשותנו".

יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, צייץ בטווטר: "הודעת נתניהו היא הודאה באשמה. החוק היה פרסונלי מהרגע הראשון ונולד בחטא אצלו. גם מי שאומר ״על סיגרים לא מדיחים״ יודע שעל סיאוב ושחיתות של שליט שנמצא על הכסא יותר מדי זמן מדיחים ועוד איך".

ברקע הדברים הסתייגויות הקואליציה סביב החוק וכן חקירת יו"ר הקואליציה דוד ביטן. מוקדם יותר אמרו חברי הכנסת מהליכוד, אורן חזן ויהודה גליק, כי העיתוי לדיון על החוק אינו מתאים. ח"כ מרב בן ארי מכולנו אמרה כי תתמוך בחוק אם זה יכנס לתוקף תוך 90 יום ולא יחול על חקירות רה"מ.

בליכוד תקפו את עיתוי המשטרה לחקור את ביטן בעת הזאת והאשימו כי מדובר בניסיון לסכל את חוק ההמלצות שיועד לעלות להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאה מחר. במשטרה מנגד דחו את ההאשמות ואמרו כי סמויה בנושא התנהלה זה כחצי שנה וכי מועד החקירה נקבע מראש.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.