ישיבת הממשלה נפתחה הבוקר בצל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, כאשר ראש הממשלה אמר כי ההחלטה "לא מאוזנת ועוינת". לדבריו, "מהמידע שיש לנו, אין שום ספק שממשל אובמה יזם את ההחלטה, עמד מאחורי הנוסחים ודאג להעבירה במועצת הביטחון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבוקר בישיבת הממשלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש הממשלה הבוקר בישיבת הממשלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה הוסיף כי הדבר עומד בניגוד מפורש להתחייבויות שנתן הממשל בעבר. נתניהו סיפר כי שוחח מוקדם יותר עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, ואמר לו כי "חברים לא לוקחים חברים למועצת הביטחון". נתניהו ביקש מהשרים "לנהוג בתבונה ובאחריות" בעת הזו, והוסיף כי משרד החוץ ייגבש הנחיות לפעולה מול האו"ם "בתוך חודש".

בתוך כך, ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו הורה לזמן את שגירי המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם לשיחת נזיפה בעקבות ההחלטה שהתקבלה במועצת הביטחון ביום שישי האחרון. חשוב לציין כי כל 14 שגרירי המדינות התומכות בהחלטה זומנו לשיחת הבהרה עם נתניהו – למעט שגריר ארה"ב, דן שפירו. יש לציין כי נמנעה בהצבעה. גורם ישראלי שצוטט אמר כי כל שגריר יינזף על ידי ראש הממשלה.

לדברי דיפלומט מערבי שמשרת בירושלים, זימונים מסוג זה יוצאים מגדר הרגיל – בייחוד בשל התאריך. היום, ה-25 בדצמבר, הוא היום הראשון של חג המולד. "מה היו אומרים בירושלים לו היינו מזמנים שגריר ישראלי ביום כיפור?", תהה הדיפלומט בדיווח שפורסם באתר "".

צעד זה מגיע לאחר שראש הממשלה ביטל את ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה, והורה להשיב את שגרירי ישראל בניו זינלד ובסנגל. בנוסף, היום הורה אביגדור ליברמן להפסיק את תיאום הפעולות האזרחיות עם הרשות הפלסטינית.

כזכור, ביום שישי האחרון קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה לפיה אין לנוכחות הישראלית מעבר לקו הירוק תוקף חוקי, קוראת לישראל להפסיק את כל הבנייה בהתנחלויות ואינה מכירה בכל צעד שיעשה שלא במסגרת הסכם בין ישראל והפלסטינים. כמו כן, ההחלטה קוראת למדינות העולם ליצור הבחנה בין ישראל ובין ההתנחלויות. לצורך כך, יוקם מנגנון שידווח לאו"ם על היקף הבנייה בהתנחלויות מדי רבעון.

 :עוד באותו נושא