ראש הממשלה בנימין ונשיא הפיליפינים נועדו היום (ב') בירושלים. רה"מ הזכיר שהפיליפינים עמדה לצד היהודים בשואה, ואמר כי דוטרטה הוא הנשיא הראשון מהפיליפינים שמבקר בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"אנחנו מציינים את הביקור הראשון בהיסטוריה של ישראל של נשיא הפיליפינים. זה מוערך מאוד. אנו זוכרים את תפקידה החשוב של הפיליפינים שקיבלה פליטים יהודים במהלך השואה. אנו זוכרים שהפיליפינים הייתה המדינה האסייתית היחידה שהצביעה בעד הקמת מדינת ישראל בהחלטת האו"ם ב-1947", אמר נתניהו.

הנשיא הפיליפיני השנוי במחלוקת אמר כי הוא מקווה שישראל תמשיך ביחסים החמים והידידותיים עם הפיליפינים. דוטרטה הציג בפני רה"מ נתניהו את ביתו היהודייה, שרה.

"מי ייתן ונמשיך להתברך ביחסים איתנים. אנו חולקים את אותה תשוקה לשלום ואת אותה תשוקה לזכויות אדם. אבל אנו גם חולקים את את אותה תשוקה שלא לאפשר הריסת משפחות בידי אלה שיש להם אידיאוליות מושחתות. במובן הזה, ישראל יכולה לצפות לכל סיוע שהפיליפינים יכולים לספק", אמר דוטרטה.

במסגרת הביקור נחתמו בלשכת רה"מ בירושלים הסכמים בין המדינות. כך נחתם הסכם סיעוד בילטרלי להעסקה זמנית של מטפלים מהפיליפינים בישראל, שיבטל לחלוטין את כל עמלות התיווך שיש לשלם למתווכים ויחסוך אלפי שקלים. ההסכם יסייע לאוכלוסיית הקשישים והנזקקים לשירותי סיעוד בישראל ותהיינה לו השלכות חיוביות גם על הסכמים מסוג זה עם מדינות נוספות בעתיד.

עוד נחתם מזכר הבנות בתחום שיתוף הפעולה המדעי המעודד ומבסס תכניות לשיתוף פעולה מדעי בין משרד המדע והטכנולוגיה של ממשלת ישראל ובין מחלקת המדע והטכנולוגיה של רפובליקת הפיליפינים.

בנוסף נחתם מזכר בנושא שיתוף פעולה בעידוד השקעות בין המדינות. מזכר ההבנות הוא בין Invest in Israel של משרד הכלכלה והתעשייה, ממשלת ישראל ובין מועצת ההשקעות במחלקת המסחר והתעשייה של רפובליקת הפיליפינים בנוגע לשיתוף פעולה לקידום השקעות בילטרליות ישירות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"אנו נחתום כאן היום על שלושה הסכמים חשובים בסחר, במדע ובתחום חשוב לא פחות – בטיפול", אמר נתניהו. "קיימת בישראל תופעה מרשימה בה אלפי משפחות בישראל התעודדו בזכות התמיכה שניתנה לקשישים על ידי עובדים . אני שייך לאחת מאותן משפחות, כבוד הנשיא. אבי המנוח, שנפטר בגיל 102, בשנותיו האחרונות זכה לטיפול נהדר על ידי מטפלת מהפיליפינים בשם לי. אישה עם חמלה ותבונה יוצאות דופן. היא טיפלה בכל צרכיו של אבי, וכשהוא נפטר היא טיפלה בצרכיו של אחיו עד שהוא נפטר. אני, בדומה למשפחות רבות בישראל, נרגש מאוד מהבעת האנושיות הזו. היום נחתום על הסכם שיפחית עד כ- 12,000 דולר מעלויות של כל מטפל. זה כסף שנלקח מהמטפלים והמשפחות הישראליות שחפצות כל כך בשירותיהם. זהו הסכם יוצא מן הכלל ואני חושב שהוא מבשר על סוג הידידות שאנו מפתחים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא