בנימין ונשיא צרפת עמנואל נשאו הערב (א') הצהרות בארמון האליזה בפריז. "אני רוצה לגנות הכי ברור שאפשר התקפות נגד ישראל. כל דבר כזה הוא איום על ישראל ואנחנו מגנים את ההתקפות האלה בתוקף", הבהיר הנשיא הצרפתי.

"ישראל היא ידידה ואנחנו רוצים לקדם שלום באזור עם פתרון שתי המדינות וגבולות מוגדרים". לדבריו, "ההצהרות של לא משרתות את הביטחון כולל ביטחון הישראלים. נתמוך במשא ומתן בין הצדדים".

"שוחחנו על נושאים בילטריליים נוספים. כאן יש יחסים ייחודיים ושיתופי פעולה מרשימים בין ישראל לצרפת בתחום הכלכלה, הפיתוח, הטכנולוגיה", סיפר מקרון. "צרפת מחוייבת לביטחונה של ישראל ולמאבק בטרור ואנחנו שותפים לכמה הדאגות של ישראל בעניין זה גם בסמוך לגבולות עם ישראל. שוחחנו על המצב בסוריה ועל הצורך בפתרון למען האזרחים שם".

"נמשיך לעבוד יחד בצמוד כדי להילחם קודם כל בדאעש ובכל גורם שיפגע בבטחונה של ישראל ובביטחון האזור כולו. אני מודה לנתניהו על ביקורו כאן", סיכם הנשיא הצרפתי.

הצהרות נתניהו ומקרון. צילום: אלירן טל
הצהרות נתניהו ומקרון. צילום: אלירן טל

נתניהו: "יש ניסיון מתמשך באו"ם להתכחש להיסטוריה של "

"אתה חבר אמיתי ידידי עמנואל", השיב רה"מ נתניהו בנאומו. אנחנו מבקשים שלום עם ביטחון. אנחנו שותפים בהרבה ערכים. אנחנו משתפים פעולה בתחומים רבים גם בביטחון והשת"פ הזה עם המודיעין המשובח של ישראל הציל חיי אדם של רבים ומנע לא מעט פיגועים בעולם. המאמצים שלך בלבנון ראויים להערכה".

יחד עם זאת הבהיר נתניהו: "אנחנו עדיין לא מסכימים על הכל. עובדים על זה. פריז היא בירת צרפת וירושלים בירת ישראל. אנחנו מכבדים את ההסיטוריה שלכם ואני יודע שאתם מכבדים את ההיסטוריה שלנו ואת האמת".

"יש ניסיון מתמשך באו"ם ובאונסק"ו להתכחש להיסטוריה של ירושלים והעם היהודי. זה מגוחך. יש הוכחות לכך בתנ"ך. איפה בין המשפט העליון הכנסת או בית הנשיא? בירושלים. לא באשדוד או בב"ש. כשהפלסטינים יבינו זאת נוכל לצעוד עם הפלסטינים לשלום ומכאן חשיבות הצהרתו של טראמפ. אנחנו צריכים לתת לשלום הזדמנות".

"מקרון ואני מסכימים שחייבים לעצור את שמשתלטת על כל המזהת – עיראק סוריה ולבנון, היא בעזה ובתימן. אנחנו חייבים לעצור את – הם מנסים להתמקם אווירית ימית ויבשתית בסוריה כדי להשמיד את ישראל. בלבנון הם מציבים טילים. אלפי טילים שמהווים סכנה לתושבי ישראל. לא נסבול את זה. אני לא מוותר על תושבי . אני גם פונה אליהם לא אחת. הם רוצים גם שינוי", אמר רה"מ.

מקרון השיב: "אין לנו מוסר כפול. אנחנו מגנים כל פגיעה באזרחים" וביקש מנתניהו "תן תקווה לשלום".

נתניהו: "ישראל מפתחת טכנולוגיה למלחמה במנהרות . אנחנו בדרך הנכונה לפתח טכנולוגיות פורצות דרך שאין בעולם. אנחנו בכיוון הנכון ונמשיך בה. אני שולח תקווה להחלמה מהירה לפצוע בפיגוע. נילחם בטרור הזה שאין לו סיבה".

"ארדואן תקף את ישראל. אני לא רגיל לקבל הרצאות על מורל ממנהיג שמסייע לאירן ולטרור כולל בעזה ולהרג אזרחים חפים מפשע ומפציץ אזרחים כורדים. הוא לא יטיף לנו מוסר. אני מציע לעבאס לשבת ולנהל מו"מ. אם הוא רוצה מו"מ שיישב ונדבר", הבהיר.

נתניהו: "אני שואף לקדם את שיתופי הפעולה עם מדינות ערב המתונות גם כדי לדחוק את הקיצוניים וגם כדי לגרום לפלסטינים לרצות בשלום".

פגישת נתניהו מקרון בארמון האליזה.
פגישת נתניהו מקרון בארמון האליזה.

בהמשך ייפגש נתניהו עם שרי החוץ של האיחוד

קודם לכן נועדו השניים כשעל הפרק מספר נושאים: הסוגיות הבוערות במזרח התיכון, המצב בלבנון, ריסון חיזבאללה, המצב בסוריה וכמובן הצהרת טראמפ שזכתה לגינויים נרחבים, ביניהם גם מהנשיא מקרון.

כתבנו אלירן טל מדווח
נתניהו יחזק את המהלך של טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל ויאמר לנשיא הצרפתי כי הוא מצפה לקולות דומים גם ממדינות אירופה או לכל הפחות לא להפגין צביעות. רה"מ יזכיר גם את הפיגוע שהתרחש לפני זמן קצר בירושלים כהוכחה לכך שהפלסטינים בוחרים בדרך הטרור פעם אחר פעם.

בהמשך היום ימריא נתניהו לבריסל, שם יפגש עם שרי החוץ של האיחוד האירופי, גם שם תעלה סוגיית מעמדה של ירושלים על סדר היום.

ראש הממשלה נתניהו מתקבל ע"י הנשיא מקרון בארמון האליזה, הבוקר. צילום: אלירן טל
ראש הממשלה נתניהו מתקבל ע"י הנשיא מקרון בארמון האליזה, הבוקר. צילום: אלירן טל
פגישת נתניהו מקרון בארמון האליזה.
פגישת נתניהו מקרון בארמון האליזה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.