נתניהו. צילום: אוליבייה פיטוסי
נתניהו. צילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את ישיבת הממשלה באזכור של 40 שנים לביקורו של נשיא מצרים לשעבר אנואר סאדאת בישראל. לדבריו, היה זה "צעד אמיץ שהתקבל בברכה. מאז שלום עם מצרים מחזיק מעמד. ישראל, מצרים ועוד מדינות נמצאות באותו הצד של המתרס במאבק נגד הטרור".

נתניהו התייחס גם לשורת הפרסומים אודות תכנית מדינית המתגבשת בימים אלו בוושינגטון ואמר "לא אתייחס לשמועות. היחס שלי ייקבע בהתאם לאינטרסים המדיניים של ישראל והאמריקנים יודעים זאת". כזכור, באוגוסט פורסם באתר NRG כי טראמפ  נחוש לקדם מהלך אזורי עם כלל מדינות ערב ואינו שם את הפלסטינים בראש סדר העדיפויות כפי שנטו לעשות ממשלים קודמים. הממשל האמריקני סובר כי על מרבית היישובים היהודים ביהודה ושומרון ולא רק על מרבית התושבים – להישאר במקומם בכל הסדר עתידי מול הפלסטינים.

גם באתר ערוץ 20 פרסמנו כי הנשיא האמריקאי מתכוון להציג עמדה שתומכת בשיתוף פעולה כלכלי. בסוף אוקטובר פרסמנו כי על פי התכנית, ששותפים לה מנהיגי מדינות ערב המתונות ובהן סעודיה, ארצות הברית תוביל שורה של פרויקטים כלכליים בהשתתפות מדינות האזור. בבית הלבן מאמינים שדרך התועלת הכלכלית, וכמובן יצירת מקומות עבודה חדשים ותקווה כלכלית חדשה, ניתן יהיה להפשיר את הקרח ולהושיב את הצדדי מסביב לשולחן המשא ומתן לאחר נתק של כארבע שנים.

במהלך ישיבת שרי הליכוד  שאל שר התיירות זאב אלקין האם ממשל טראמפ מודע להחלטת הקבינט הישראלי שלא לנהל מגעים עם ממשלה פלסטינית בה יושבת חמאס. נתניהו ענה: "ועוד איך. גם אני לא אסכים לדבר עם הפלסטינים כל עוד חמאס הם חלק מהברית".

"המטרה: להוציא עוד יותר"

כמו כן, ראש הממשלה נתניהו התייחס לסגירת שתאושר היום בממשלה ואמר כי יש שני שלבים לפתרון בעיית המסתננים: "בשלב הראשון הקמנו גדר ובלמנו שיטפון של . השלב השני הוא הוצאה של . נותרו כ-40 אלף ואנחנו יכולים להוציא אותם ללא הסכמתם. יש פה הצלחה, אבל המטרה שלנו היא להוציא עוד יותר", סיכם.

במהלך היום צפוי נתניהו להיחקר על ידי יחידת להב 433 בחקירות השונות, בהן פרשת המתנות ותיק 2000, הנוגע למגעים שניהל עם מו"ל 'ידיעות אחרונות' ארנון מוזס.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא