ראש הממשלה נתניהו בראיון בלעדי לאתר ערוץ 20

  • "החקירות לא פוגעות בתפקוד שלי"
  • "בשבועות האחרונים נכנסת לכל מקום שדאעש יוצא ממנו"
  • ? "שמאלנים ישנים שמנסים להשתלט"
  • "הרוח הישראלית פורשת כנפיים ברחבי העולם"
  • "נהנה לאכזב את המבקרים שלי"

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו חזר אמש ארצה ממסע מדיני לסוצ'י שברוסיה, שם נפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. בתווך, הספיק ראש הממשלה להעניק לערוץ 20 בו הוא מתייחס לסוגיות שעל סדר היום, בהן הפגישה עם פוטין, החקירות, הפגנות הניאו-נאציים בארצות הברית, הליכודניקים החדשים ושיחותיו עם מו"ל ישראל היום.

נתניהו נשאל האם החקירות פוגעות בתפקודו כראש ממשלה והשיב: "לא. אני פועל היטב. אני לא אגיד לך שזה נעים אבל אני מסוגל מגיל צעיר מאד לנקוט בכמה פעולות במקביל ואני מסוגל לשמור על ההתמקדות, על הדבר העיקרי בעיני זה שמירה על מדינת ישראל. אני עושה את זה, אני לא רוצה להגיד סביב השעון כי אני ישן כמה שעות בלילה אבל פחות או יותר חוץ מזה אני עושה את זה כל הזמן ואמשיך לעשות את זה, להערכתי עוד שנים רבות".

ראש הממשלה נשאל גם על פנייתו לבית המשפט העליון, בבקשה לדון בהרחבה בחשיפת השיחות שערך עם ראש קבוצת 'ישראל היום' שלדון אדלסון ועם העורך הראשי של העיתון לשעבר עמוס רגב. "אני מוכן למסור את מה שהם רוצים, אין לי מה להסתיר", הבהיר נתניהו. עם זאת, דורש כאמור רה"מ לערוך דיון מורחב בסוגיה. "איפה אתה נעצר? גם שופטים יחשפו את השיחות שלהם עם עיתונאים, גם עיתונאים יחשפו את השיחות שלהם עם פוליטיקאים וחברי כנסת? יש את הרעיון של פרטיות מצד אחד וחופש עיתונות מצד שני וגם כשרוצים לתקוף ראש ממשלה מסוים, אני לא יודע מי זה, כדאי לחשוב על העקרונות ששומרים על הדמוקרטיה שלנו, כדאי שנשמור על העקרונות הללו".

"כל השיחות שקיימתי עם פוטין שירתו את הביטחון שלנו"

בשש השנים האחרונות, נפגשו נתניהו ופוטין לא פחות משש פעמים. לדברי ראש הממשלה, "כל השיחות שקיימתי איתו עד היום שירתו חד משמעית את הביטחון שלנו, אני חושב גם את האינטרסים של רוסיה, לא רק שלנו. אבל על סמך השיחה שהייתה היום, שיחה של שלוש שעות, שיחה שעסקה רובה ככולה בניסיון של התבססות של איראן בסוריה. אני יכול להגיד שגם, אני מעריך הערכה סבירה, שגם השיחה הזו תשרת את האינטרס הישראלי".

בשאלה לקביעה הבהולה של הפגישה, ענה נתניהו כי המצב בסוריה היה יציב, עד לשבועות האחרונים. "יש כאן שינוי עצום בשבועות האחרונים. במשך שש שנים מתנהלת מלחמה פנימית. לא פה, בגבולנו הצפוני. מן הרגע שהנשיא פוטין החליט להכניס עוד כוחות, צבא רוסיה בעיקר חיל אוויר כוחות קרקע חיל אוויר לסוריה, אני נפגשתי איתו מיד. קבענו כללים, קודם כול כיצד להבטיח שלא נתנגש אחד בשני, הכוחות של צה"ל והכוחות של צבא רוסיה – וזה הצליח. ומעבר לכך, קבענו מעת לעת לראות מה אנחנו עושים לאור המצב. המצב ביסודו לא השתנה. בשבועות האחרונים הוא השתנה.

ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ

"זאת אומרת יש כאן צפי מבורך של ניצחון בינ"ל על דאעש בסוריה, זה דבר טוב. מה שלא טוב הוא שאיראן נכנסת בצורה פעילה, ברורה, שיטתית מכל מקום שדאעש יוצא ממנו. איראן לא מסתירה את העובדה שהיא מתכוונת להביא הנה צבא, כוחות אוויריים, כוחות יבשתיים, כוחות ימיים ואחת המטרות הראשיות שלה זה  לנהל את המלחמה נגד ישראל – שאותה היא מצהירה שהיא מתכוונת להשמיד. אז ברור שזה שינוי, שינוי לנו, שינוי שגם מאיים על מדינות אחרות באיזור, שינוי לדעתי מאיים על העולם כולו".

"חשבתי שנכון לבוא הנה ולהגיד לו 'לאור המצב הזה שמשתנה בבת אחת, ראוי שאני אבהיר לך – אני מדבר אל נשיא רוסיה – אני אבהיר לך את החומרה בה אנחנו רואים את המצב ומה אנחנו מתכוונים לעשות בנידון'.

"שלחתי משלחת של אנשי הביטחון שלנו, ראש המוסד, נציג המועצה לביטחון לאומי ואחרים, וראש אמ"ן, למועצה לביטחון לאומי האמריקנית, כדי להבהיר את מה שאמרתי כאן ברוסיה קודם כל לארצות הברית. והדברים נאמרו בצורה מאוד ברורה. אני חושב שהיה קשב רב למה שאמרנו, אני חושב שגם הבנה. זה חשוב, זה תהליך. אני מזהה את המצב שמשתנה, קבענו את העמדות שלנו – בדיונים פנימיים שלנו, גם בקבינט. ואת זה אנחנו קודם כל מעבירים לידיעת והבנת שתי המעצמות הגדולות בעולם. קודם כל, שיבינו, שמעורבות כאן – רוסיה וארה"ב כמובן, היא בעלת ברית ותיקה שלנו. אני חושב שזה חשוב. התהליך הזה הוא תהליך מאוד שיטתי".

"האנשים האלה צריכים לזחול חזרה מתחת לאבן שהם יצאו ממנה"

נתניהו התייחס להפגנות הניאו-נאציים בארצות הברית ותקף את כלי התקשורת שהתעלמו מדבריו הנחרצים נגדם. "אני לא רוצה להיכנס לוויכוח הפנימי בארצות הברית, אבל אני יכול להגיד בצורה חד משמעית: זה לא דבר של מה בכך שאנשים הולכים עם סיסמאות נאציות, ניאו נאציות. מדברים על כך שהם רוצים להחליף את היהודים או 'היהודים לא יחליפו אותנו', כל מיני אמירות אנטישמיות וגזעניות, אני חושב שזה דבר חמור".

"לזחול מתחת לאבן ממנה יצאו". ניאו נאצי בווירג'יניה מצדיע במועל יד. צילום: רויטרס
"לזחול מתחת לאבן ממנה יצאו". ניאו נאצי בווירג'יניה מצדיע במועל יד. צילום: רויטרס

"אני אמרתי וכמובן שהתקשורת שלנו לא בדיוק כיסתה את זה, אמרתי שהאנשים האלה צריכים לזחול חזרה מתחת לאבן שהם יצאו ממנה. אני בדרך כלל בורר את מילותיי בקפידה, אבל זו אמירה מאד חריפה. זה כמובן לא כוסה ונתנו לזה כל מיני פרשנויות לא רלוונטיות. אנטישמיות וניאו-נאציזם זה דבר חמור בכל מקום שהוא מופיע: באירופה או במזרח התיכון או בארצות הברית, וזו ההתייחסות שלנו".

הליכודניקים החדשים? "שמאלנים ישנים שמנסים להשתלט"

נתניהו, יו"ר מפלגת הליכוד, התייחס להחלטת מפלגתו לחסום את ההתפקדות באינטרנט, לאחר שהתגלתה כמות גדולה של מתפקדים שנמנים על קבוצת 'הליכודניקים החדשים'. "הייתה ביקורת לפני כמה שנים על הצטרפות של אנשים, דווקא מהצד הימני (פייגלין – ש"ר), שלא מצביעים לליכוד אבל מצביעים רק בפריימריז. ברור שזה מוסרית פסול".

מודעה של "הליכודניקים החדשים"
מודעה של "הליכודניקים החדשים"

נתניהו סיפר כי "זה נמנע באמצעים חוקיים שונים. אין ספק שהתופעה הזאת, לכאורה "הליכודניקים החדשים", הם לא ליכודניקים והם לא חדשים. הם אנשי שמאל ישנים והם רוצים להיכנס לליכוד ולהשתלט. להשתמש בדמוקרטיה של הליכוד כדי להרוס את הליכוד ואת כל מה שהוא מסמל. אנחנו יכולים להתגונן נגד זה כמו שהתגוננו נגד ניסיון ההשתלטות של פייגלין באמצעים חוקיים".

"כל מה שעשינו עד עכשיו זה דבר מאד פשוט ומאד חכם: ההתפקדות שלהם נעשית דרך כל מיני צוותים אינטרנטיים. אמרנו 'רגע, אתה רוצה להתפקד לליכוד? תואיל לבוא לבנק, להפקיד בחשבון הבנק את מה שאתה רוצה ואל תעשה לי התפקדות אינטרנטית. תטריח את עצמך'. תתפלא, זה כבר מוריד הרבה. מהבית, מהסלון, בקריאה של גוף שמארגן אותם ואני חושב שאני יודע מהו, את זה הם מוכנים  לעשות אז אנחנו מטריחים אותם לעשות קצת יותר ואנחנו נחשוב על עוד אמצעים חוקיים. איך אומרים? 'דמוקרטיה מותר לה להתגונן על עצמה'. הליכוד היא התנועה הדמוקרטית במדינת ישראל ואנחנו נמצא את הדרכים החוקיות להגן על עצמנו".

"הרוח הישראלית פורשת כנפיים ברחבי העולם"

בתשובה לשאלה אם על יהודי הגולה לעלות ארצה, בהמשך לשורת הפיגועים בקטלוניה, ענה נתניהו "אני חושב שהגיע הזמן (לעלות -ש"ר) עוד קודם. אגב, לא רק מהטעם של אנטישמיות, שזה היה אחד מהיסודות שהניעו את הרצל, כמובן, להפיח רוח חיים ברעיון שיבת ציון, אלא גם בגלל רעיון התקומה והדבר החיובי שנעשה בארץ".

רה"מ נתניהו ור"מ הודו מודי בנתב"ג. צילום: שלומי כהן, פלאש 90
רה"מ נתניהו ור"מ הודו מודי בנתב"ג. צילום: שלומי כהן, פלאש 90

"התקומה הלאומית שלנו בשיאה", קבע נתניהו. "אני נוסע ברחבי העולם ופותח אפיקים חדשים לדיפלומטיה הישראלית. כל אחד ראה את מערכת היחסים שלנו עם נשיא ארה"ב ועם נשיא סין, ואני חושב שדי ברור מערכת היחסים עם נשיא רוסיה, וגם מנהיגים באפריקה ובקרוב באמריקה הלטינית. אני חושב שזה משקף את מעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל, את העוצמה של הכלכלה הישראלית, של צבא ישראל, של הטכנולוגיה הישראלית, של הרוח הישראלית. הרוח הישראלית פורשת כנפיים ברחבי העולם – גם פה בסוצ'י".

המתנה המרגשת של פוטין

נתניהו נשאל אם הוא נהנה ממה שהוא עושה, לאור המתקפות להן הוא זוכה מכלי התקשורת ולמתנה שקיבל מפוטין. "הרבה פעמים. במיוחד כשאני עונה על שאלות כאלו. כי אני הולך לאכזב כמה אנשים. ולפחות לאכזב את אלו? אני נהנה מזה הרבה", השיב נתניהו בציניות.

"אני נהנה מהסיפוק מהפעולה שאנחנו עושים, כשאתה מקדם את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. אני לא ידוע אם המילה היא ליהנות, סיפוק במימוש ייעוד. הייעוד שלי הוא לפתח, לבצר, להגן ולשמור על מדינת ישראל. אנחנו נושאים איתנו מורשת של עם עתיק ששולח אלפים למרומים".

אלקין ונתניהו בוחנים את התנ"ך. צילום: ערוץ 20
אלקין ונתניהו בוחנים את התנ"ך. צילום: ערוץ 20

נתניהו סיפר על מתנה מרגשת במיוחד אותה קיבל מנשיא רוסיה. "היום במפגש עם הנשיא פוטין הוא נגע באחד השורשים שלנו. הוא נתן לי את הספר הזה, תעתיק של עשרים וכמה עמודים שהיו חסרים. יש בארץ תנ"ך, תנ"ך עם תרגום רש"י הראשון, וחסרים בו כמה עמודים. הוא מצא אותם בעולם באיזשהו מקום, כנראה אצל אספן בארצות הברית, ונתן לי את זה וכמו בספר הקודם שהוא נתן לי, המהדורה המודפסת הראשונה של מלחמת היהודים של יוספוס פלביוס, גם את זה אני אמסור לספרייה הלאומית".

 

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.