"עתיד אפריקה תלוי בעתיד ישראל. מה שקורה כאן ישפיע על כל העולם", כך אמר היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין בהצהרה משותפת שנשא עם נשיא , בבירת נג'מנה. "יש עוד מדינות מוסלמיות כמו צאד שמכירות בישראל", הוסיף .

בפנייה לנשיא דבי אמר ראש הממשלה: "אנחנו שותפים שלך להעלאת רמת החיים כאן", "עלינו להתאגד ולהילחם ברשע ובטרור ביחד". נתניהו הכריז כי "כבר במרץ יגיעו לכאן נציגי חברות ישראליות כדי לבחון אפשרויות לשיתופי פעולה".

"המטרה היא לקדם את שני העמים ולשתף פעולה", אמר בדברים שנשא לפני נתניהו, נשיא צ'אד.

קבלת הפנים הבוקר. צילום: לע"מ

"העובדה שלא היו יחסים דיפלומטיים מאז 1972 לא מנעה שיתוף פעולה", הבהיר דבי. "הביקור שלי בישראל איפשר לי להכיר את היכולות הטכנולוגיות של ישראל בחינוך, מים חקלאות ועוד".
"אני מקדם בברכהאת  חתימת ההסכמים בינינו, גם הסכם על חידוש היחסים הדיפלומטיים".

דבי הדגיש כי "צ'אד תעשה הכל כדי לחזק את הקשר בין שתי המדינות". בדבריו התייחס הנשיא לסוגיית הטרור בארצו, ואמר כי "הסוגיה הפלסטינית עדיין על הפרק. אנחנו בעד קידום תהליך שלום בין ישראל לשכנותיה".

"אני מחדש את קריאתי להשגת שלום בהתאם להסכמים שנחתמו", אמר, "לישראל יש את הזכות לביטחון לצד מדינה פלסטינית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הבוקר בארבע עיניים עם דבי. לאחר מכן נערכה פגישה מורחבת יותר בהשתתפות היועץ לביטחון לאומי ומנכ"ל משרד הכלכלה.

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שההמריא לצ'אד: "אני יוצא עכשיו לפריצה היסטורית, פריצת דרך ענקית בצ'אד – מדינה מוסלמית ענקית שגובלת בלוב וסודאן. זה חלק מהמהפיכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי".

רה"מ נתניהו ונשיא צ'אד אידריס דבי

"הבטחתי לכם שיהיו בשורות גדולות. אני יכול לספר שזה מאוד מטריד ואפילו מעלה זעם אצל והפלסטינים. הם מנסים למנוע זאת הם לא הצליחו. וגם אני מבטיח שיהיו עוד (ביקורים, א.ט)".

נתניהו ממריא הבוקר לביקור בצ'אד שמהווה פריצת דרך ביחסים בין המדינות שהוקפאו בעשרים באחרונים. בחודש נובמבר ביקר לראשונה בישראל נשיא צ'אד אידריס דבי. ונסיעתו של נתניהו מהווה את המשך התהליך.

צילום: לע"מ

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.