"האמת והצדק ניצחו היום את מסע הציד האינסופי שמתנהל נגדי, נגד רעייתי ונגד משפחתי כבר למעלה מ-20 שנה. לו היינו תובעים את כל מי שמוציא את דיבתנו, היינו מגיעים בכל יום אל בית המשפט", כך כתב רה"מ בתגובה לזכייתו בתביעת הדיבה נגד העיתונאי יגאל סרנה. "אבל יש לי מדינה לנהל ורעייתי עוסקת בפעילות ציבורית ועובדת כפסיכולוגית חינוכית בשירות העירוני בירושלים".

"האמת ניצחה". רה"מ בנימין נתניהו, היום. צילום: פלאש 90
"האמת ניצחה". רה"מ בנימין נתניהו, היום. צילום: פלאש 90

"באחד המקרים הבודדים בהם מצאנו את הזמן להגן על שמנו הטוב ולהגיש תביעה נגד עוד שקר שמתפרסם נגדנו – בית המשפט חשף את השיטה והכריע בעד האמת. בשמי ובשם רעייתי אני מבקש להודות לכם על התמיכה שלכם. אנו שואבים מכם כוח ועידוד רב. בזכותכם אנו מצליחים לעמוד מול מסע השקרים וההכפשות. האמת ניצחה היום – והיא תמשיך לנצח" , כך נתניהו.

כזכור, הבוקר קבע בימ"ש השלום בת"א כי סרנה יפצה את רה"מ ורעייתו ב-100 אלף ש"ח ובהוצאות משפט בעקבות שני פוסטים מכפישים שכתב נגדם בפייסבוק לפני כשנה. סרנה הודיע כי יערער.

השופט אלקלעי: "גם לחופש הביטוי יש גבול"

ב-20 במרץ 2016 פרסם סרנה פוסט מכפיש בפייסבוק בו טען כי רה"מ הוצא מרכבו במהלך נסיעה בכביש אחד בעקבות ויכוח עם רעייתו. "כשבלילה נעצרת שיירת בכבדה, ארבעה רכבים שחורים ועוד מאבטחים ומגנים ורכבים ונפלט ממנה בחושך אל כביש 1 בצעקות גבר לא צעיר שהוא עילת הכל, כי אישה אחת לא רוצה שיישאר אתה באוטו ושמה ללעג את כל האבטחה ובעצם את כל המדינה. זה חלק מהחיים", כתב סרנה בעמוד הפייסבוק שלו לפני יותר משנה". הוא הקדים לציין כי מדובר ב"מעשה שהיה".

גם לחופש הביטוי יש גבול". העיתונאי יגאל סרנה. צילום: פלאש 90
גם לחופש הביטוי יש גבול". העיתונאי . צילום: פלאש 90

בני הזוג שיגרו יומיים לאחר מכן מכתב לסרנה בו ביקשו כי יסיר את הפרסום. בתגובה העלה סרנה בו ביום תמונה ערוכה של רה"מ חבוש ברדס ומושיט ידו כדי לעצור טרמפים בצד הדרך יחד עם המלל: "בבאב אל ואד, לצד כביש אחד, מחכה רודן זעיר בחושך לטרמפ. קחו אותו". בתגובה לפרסומים המכפישים הגישו בני הזוג נתניהו נגד העיתונאי.

בכתב ההגנה טען סרנה עורכי דינו ליאור אפשטיין ואביגדור פלדמן כי מדובר בתביעת השתקה וכי "בפייסבוק יש כר נרחב לתיאוריות קונספירציה ולדמיון יוצר". עוד טען כי הפוסט "בעיקרו הוא אמת וכי אם יש בו פרטים לא מדויקים הרי שהם נבלעים באמת הכללית של הפרסום, וכי גרעינו הקשה של הסיפור הוא אמת". השופט הבהיר כי נטל ההוכחה מוטל על סרנה.

בפסק הדין שניתן היום הסביר השופט עזריה אלקעי כי הביקורת על אנשי ציבור חשובה ולכן תינתן הגנה רחבה יותר ומנגד הסביר כי הפגיעה באיש ציבור ע"י פרסום "עשויה להיות חמורה יותר, שכן שמו הטוב של איש הציבור הוא הנכס החשוב ביותר שבאמתחתו". "אין ספק בעיני כי פרסומים אלו, על פי ניסוחם נועדו, בין היתר, להעליב ולפגוע בתובעים". לדבריו, "סגנונו של הפרסום הנבחן הוא סגנון מתלהם שנועד גם הוא להאדיר את סיפור המעשה ולשוות לו אופי דרמטי, תוך הבעת זלזול בתובעים".

גם לחופש הביטוי יש גבול, והגבול נחצה, בין היתר, כאשר אנו עוברי מתחו הבעת הדעה והביקורת , קשה ונוקבת ככל שתהיה, אל ייחוס עובדות בלתי נכונות ופוגעות באיש הציבור", כתב השופט. "מובן כי לאור היותו של התובע דמות ציבורית מהמעלה הראשונה, דמות חזקה וסמכותית, ייחוס מקרה שכזה לתובע הינו פוגע, מעליב ובלתי נעים ויוצר לו דימוי של אדם חלש רפוי ונשלט ע"י רעייתו", קבע אלקלעי.

"באשר לתובעת, הפרסום מייחס לה חוסר התחשבות במערכת הביטחונית, תוך שהיא לכאורה עוצרת את כל שיירת רה"מ, בשל גחמותיה תוך שהיא מוצגת כאישה שתלטנית וזעפנית הנעדרת שיקול דעת, הפועלת, כלשון הנתבע, ממניעים לא רציונליים". עוד קבע השופט כי על אף האמור הפגיעה ברעיית רה"מ פחותה מהפגיעה ברה"מ עצמו.

הפרסום המכפיש
הפרסום המכפיש

"מסכים אני עם דבריו של בא כוחם של התובעים כי הפרסומים של הנתבע, לפחות חלקם, הם פרסומים זדוניים ומכוערים שנועדו לבייש ולהשפיל את התובעים", נימק השופט. "שמם של אנשי ציבור אינו הפקר ודמם אינו סומק טפי מדמו של כל אדם אחר. כל עוד המחוקק לא אסר על אנשי ציבור להגיש תביעת לשון הרע או לא להגביל הגשת תביעות מסוג זה, אין לחסום איש ציבור מלשמור על שמו הטוב רק עקב היותו עובד ציבור ויש לשמור את הדוקטרינה של סילוק תביעה עקב היותה 'תביעת השתקה' למקרים ברורים וחריגים בלבד, כאשר התביעה שלפני אינה אחת מהן".

השופט קבע כי סרנה ישלם לרה"מ בנימין נתניהו פיצויים בסך 60,000 ש"ח כולל הצמדה וריבית, ופיצויים על סך 40,000 ש"ח כולל הצמדה וריבי לרעיית רה"מ. עוד נקבע כי סרנה ישלם את אגרת ביהמ"ש וכן הוצאות שכר טרחת עו"ד של בני הזוג נתניהו בסך 15,000 ש"ח. כאמור, סרנה אמר כי יערער על ההחלטה ורה"מ בירך עליה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.