ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיע היום (ב’) לדיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה בעניין משרד החוץ ומערך ההסברה הישראלי, ואמר: “בקרוב אשחרר מעליי כמה תיקים, אז זה יקל על התרכזות נוספת במשימות שאני מגדיר אותן חשובות”.

קטע מתוך הדיון הבוקר בוועדה לביקורת המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי אינו מתכוון להחזיק בתיק החוץ לעד. זהו הדיון הפתוח המשמעותי הראשון שמתקיים בכנסת לגבי משרד החוץ מאז כניסתו של נתניהו ללשכת ראש הממשלה בשנת 2009. מאז הבחירות האחרונות מחזיק נתניהו גם בתיק החוץ ולא ממנה שר חוץ במשרה מלאה. נתניהו אמר את הדברים בתגובה לשאלה שהפנתה אליו יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר, שתהתה אם תפקודו כשר החוץ מגיע על חשבון משהו אחר.

הרקע לדיון הינו שני דו”חות מבקר המדינה שפורסמו ב-24 במאי והציגו שורה של כשלים במאבק של ישראל נגד תנועת ה-BDS ובמערך ההסברה הלאומי. מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הצביע בדו”חות החריפים שפרסם על כרסום בסמכויות משרד החוץ והעברתן למשרדי ממשלה אחרים ועל חוסר תיאום ומאבקי סמכויות בין משרדי הממשלה השונים. שפירא קבע כי העברת סמכויות אלה פגעה במאבק הממשלתי ב-BDS, באנטישמיות ובניסיונות הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם וכן בהסברה הישראלית בחו”ל.

בפתח הדיון אמרה יו”ר הוועדה, קארין אלהרר (יש עתיד), כי “מאז הבחירות אין לישראל שר חוץ במשרה מלאה”. בתגובה אמר לה נתניהו “אני עוסק במשרד החוץ 35 שנים. אני חושב שאני מבין בזה משהו”. בהמשך הוסיף ראש הממשלה עקיצה לכיוונו של יו”ר יש עתיד, יאיר לפיד, ואמר כי “הסברה אינה יעד בפני עצמו, אלא אם אתה פוליטיקאי וירטואלי שעוסק בעולם וירטואלי”.

נציג משרד מבקר המדינה אמר בדיון כי “יש מגמה של חולשות פנימיות של משרד החוץ – ליקויים מנהליים וליקויים בכוח האדם וליקוי מקצועי בתכנון המדיני”. לדבריו, “יש מגמה של חולשה בקשרי הגומלין בין משרד החוץ למערכת הביטחון וכפל סמכויות בין משרד החוץ למשרדי ממשלה אחרים”.

לדברי ראש הממשלה, “האתגרים נגדנו קבועים אבל דברים משתנים לטובה. ישראל נתפסת יותר ויותר כנכס וכמי שרוצים להיות בני ברית שלו”. בשלב זה שלף נתניהו מפה של העולם, כדי להדגים את השיפור ביחסי החוץ של ישראל.

ראש הממשלה דיבר על הכשלים שעולים מדו”ח מבקר המדינה על מערך ההסברה בזמן מבצע צוק איתן. “יש בדו”ח מבקר המדינה הרבה הערות חשובות. אבל אני אומר בצורה פשוטה. האחריות בסופו של דבר היא עלינו”.

ראש הממשלה מסביר “הדבר שנמדד בצוק איתן  האם היתה לנו מגבלה על חופש הפעולה של צה”ל והשב”כ, והתשובה היא, לא היתה שום מגבלה. להיפך. מערך ההסברה עבד יוצא מן הכלל”.

עוד אמר ראש הממשלה “הקביעה שהכל צריך להתרכז במשרד החוץ היא קביעה שאני לאו דווקא מקבל אותה. אני אומר דבר אחד. אני בקרוב אשחרר מעלי כמה תיקים, וזה יקל על התרכזות נוספת במשימות שאני מגדיר אותן חשובות”

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.