ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הבוקר (חמישי) בפורום השרים הבינלאומי לביטחון הפנים ולמאבק בטרור בירושלים ונשא דברים בפני בכירים מ-20 מדינות, וביניהן :גם מזכירת הגנת המולדת של ארצות הברית קריסטן נילסן, 
ראש ממשלה בנימין נתניהו בפורום השרים הבינלאומי לביטחון פנים ולמאבק בטרור. צילום: פלאש 90

נתניהו אמר בפתח דבריו כי "אין יום, לא שעה, רגע או דקה, שהדמוקרטיה הישראלית לא שמה את הביטחון במקום הראשון. מטרתנו היא לוודא שה'אנשים הרעים' לא מצליחים בכוונתם. אנחנו שומרים על האיזון בין שמירה על הביטחון לבין שמירה על זכויות אדם".
 
בהמשך התייחס נתניהו לטרור הרחפנים ברצועת עזה: "הטכנולוגיה הזו מופצת לשימוש אישי, ללא צורך בהכשרה כדי להפעיל אותה. אין צורך בידע מודיעיני של מעצמות כדי להשתמש ברחפן – מתקן שעלותו 50 דולר עם 5 ק"ג של חומר נפץ – ואתה יכול לבצע פיגוע בקלות. לטכנולוגיית הרחפנים יש השלכות אדירות שעדיין לא מובנות. אנו עובדים על זה עכשיו".
נתניהו נואם בוועידה. צילום: פלאש 90
לעניין הטרור בארצנו הצביע נתניהו על מגמת ירידה: "היה לנו שיא של תקיפות, 64 בחודש אחד. פה בירושלים, אבל לא רק – בכל הארץ. אנשים קיבלו השראה מנאומי שנאה באינטרנט בעיקר. איך הורדנו את התקיפות? קודם כל השתמשנו בטכלנוגיה, כריית מידע…גילינו שמספר האנשים שרוצים להתאבד הוא מוגבל. זה מגביל את מספר האנשים שהולכים לעשות את זה מלכתחילה, כי אם אנשים חושבים שהם לא ייהרגו, מספר התוקפים יהיה גדול בהרבה…ב-70 אחוזים מהפעמים שאתה תוקף אזרח ישראלי, שוטר ישראלי או חייל ישראלי – אתה תיהרג".
 
ראש הממשלה המשיך וציין כי "מה שעצר את התקיפות זה הסיבה שהם נהרגים. הם רוצים להיהרג כדי להיות שהידים. ואיך הופכים לשהידים? אם הורגים כמה שיותר ישראלים איתכם". לכן, לדבריו, "הדבר הקריטי בהורדת הגרף הזה היה הורדת הגרף של הנפגעים הישראלים – כי אם נהרגת ואף אחד אחר לא נהרג איתך, אתה פראייר ולא שהיד. אם נוריד את מספר ההרוגים הישראלים, נוריד את מספר התקיפות. זו הנוסחא". 
נתניהו מציג את מפת האיומים במזרח התיכון. צילום: פלאש 90
 
בהמשך התייחס נתניהו לסוגיה האיראנית והציג את מפת התפשטות האיראנית ודאע"ש במזרח התיכון. "האתגרים החדשים האלו מחייבים אותנו לפעולה. משהו גדול קורה ואני רוצה לחלוק אותו איתכם, הנה מה שמתרחש במזרח התיכון. לדאעש יש בעצם בסיס נוסף בסיני… היא 96% סונית, אז בהבאת השיעים המטרה היא לא רק לתקוף את ישראל אלא להמיר את הסונים. …כדי למנוע את זה, הפצצנו את בסיסי המיליציות השיעיות".
לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.