האם ראש הממשלה רומז על נסיגה ישראלית אפשרית מיהודה ושומרון? הערב (ב') נערכה העצרת המרכזית לציון 50 שנים לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים. האירוע החגיגי התקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש-הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט, לוחמי עבר שהשתתפו במלחמה, משפחות שכולות, נכי צה"ל ועוד.

נאום ראש הממשלה נתניהו בלטרון. צילום: לע"מ

בעצרת אמר נתניהו לחיילים שניצחו במלחמה כי הם אלו שהביאו תקווה לעם ישראל. "אנחנו מבקשים שלום עם שכנינו, שלום אמיתי, שלום שיחזיק מעמד לדורות, משום כך בכל הסדר ובלי הסדר נמשיך לשלוט ביטחונית בכל השטח ממערב לירדן ומשום כך אנחנו עומדים על כך שהפלסטינים סוף סוף יכירו במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. זהו היסוד של השלום  ושלילתו היא שמונעת את השגתו".

עוד אמר נתניהו כי "מעל לכל, לימדה אותנו לקח תמידי שהוא אבן הראשה: ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה, מול כל אויב, וגם מול ריכוז של אויבים. ערב המלחמה גילינו שברגע המבחן המכריע –  איש לא יעשה זאת בעבורנו. זהו העיקרון היסודי. אנחנו מכבדים את בעלות בריתנו ובראשן ידידתנו הגדולה ארה"ב, שאת תמיכתה אנחנו מאוד מעריכים, אבל ברגעי מבחן ישראל חייבת להיות נכונה ומסוגלת לפגוע פגיעה קשה, אפילו אנושה, במי שמבקש לפגוע בה. מי שזומם להשמידנו – מעמיד עצמו בסכנת כליה".
ראש הממשלה התייחס גם לביקורו באפריקה ואמר: "יש שינוי משמעותי ביחס של מדינות באזור למדינת ישראל . הם רואים בנו ובעוצמתנו, שהוכחה בצורה כל כך ברורה וחדה במלחמת ששת הימים, הם רואים בנו שותף ולא אויב במלחמה המשותפת נגד האסלאם הקיצוני. מדינות רבות באזור ובעולם יודעות להעריך מאבק נחוש ועקבי בטרור, ועמידה נחרצת מול תוקפנות".

ריבלין: "אחי גיבורי התהילה, הניצחון כולו שלכם"

בפתח נאומו, ציין הנשיא ריבלין את החרדה שליוותה את המלחמה, יחד עם הגבורה והדבקות במשימה שהביאו לניצחון בעל משמעויות נרחבות: "חמישים שנה עברו ממלחמת ששת הימים, בעוד שעל צדקתה של המלחמה אין מי שיערער, הרי שתוצאותיה ומשמעויותיה הביאו לדיון ציבורי ער בחברה הישראלית. היא הציבה בפנינו אתגרים שאנו מתמודדים איתם גם היום. מדינת ישראל שינתה את פניה, החברה הישראלית שינתה פניה, גם הצבא שינה את פניו. דבר אחד לא השתנה, חובתנו להגן על עצמנו בעצמנו וביצורו של צה"ל ככוח המגן החזק ביותר באזורנו. זו זכות גדולה שטומנת בחובה גם אחריות וחובה גדולה".

הנשיא ריבלין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הנשיא ריבלין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הנשיא הדגיש כי: "תפקידו של צבא ההגנה לישראל הוא להגן על החברה הישראלית. אם החברה הישראלית צריכה להתמודד עם השלכות מלחמת ששת הימים הרי שלצה"ל יש תפקיד חשוב בשיח הזה. צה"ל שומר על גבולותיה של החברה הפתוחה, כדי שזו תוכל לקיים בתוכה שיח פתוח גם של מחלוקות ואי הסכמות על בסיס מצמיח ומפרה. חמישים שנה עברו מאז והמערכה על ביטחון ישראל עדיין נמשכת. איננו ששים אלי קרב, אבל מדינת ישראל דרוכה, ערוכה ומוכנה להכריע כל אויב."

הנשיא ציטט מנאומו של הרמטכ"ל דאז יצחק רבין ז"ל, באוניברסיטה העברית לאחר הניצחון והדגיש את החובה להכניס את הנאום לתכנית הלימודים, " 'צהלת הניצחון אחזה בעם כולו, ואף על פי כן, נתקלים אנו יותר ויותר בתופעה מוזרה בקרב עדת הלוחמים עצמם. אין הם יכולים לשמוח בלב שלם… ויש אפילו שאינם חוגגים כלל. הלוחמים בקווים הקדמיים ראו במו עיניהם, לא רק את תפארת הניצחון, אלא גם את מחירו, חבריהם נפלו לידם, מתבוססים בדמם. ויודע אני שהמחיר הנורא, ששילם האויב, נגע אף הוא עמוק בליבם של רבים מהם.' כך אמר אז רבין, שאת הנאום שלו חובה להכניס לתוכנית הלימודים, בהיסטוריה ובאזרחות."

"אתם הלוחמים, חמישים שנה אחרי: אחי גיבורי התהילה, במלחמה הזו הניצחון כולו שלכם!." חתם הנשיא את דבריו במילותיו של מפקד חטיבה שבע, גורודיש, במסדר הסיום של המלחמה.

במהלך המופע נחשפו סיפורי גבורה וסיפורי קרבות שלא נשמעו עד היום, בהשתתפות של בעלי עיטורים מהמלחמה, מהבודדים שנשארו בחיים. על הבמה עולים גם סיפורים משפחתיים יוצאי דופן, על רוח גבורה והצטיינות הממשיכים מדור לדור. את סיפורי הקרבות מספרים הקצינים המיתולוגיים והמוכרים מימי ששת-הימים.

בנוסף, בעצרת, בבימויו של רוני אבירם, המהווה את האירוע המרכזי לציון 50 שנה למלחמה, השתתפו כל הלהקות הצבאיות כמחווה ללהקות המיתולוגיות שהיו חלק משמעותי בהעלאת המורל של החיילים. מדובר בסגירת מעגל נפלאה, כאשר על הבמה מופיעים נציגי הלהקות דאז: מירי אלוני, ששי קשת, שולה חן ואבי טולדנו וישירו יחד עם החיילים הצעירים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.