No Tag To Print

יוסי דגן בלווית בן גל הי"ד. צילום: הלל מאיר, TPS
שרידי מטוס ה-F16, פינוי אחד הטייסים ותיעוד נטישת המטוס. צילומים: רויטרס, TPS

בדרך לבחירות: מועצת גדולי התורה דחתה את פשרת חוק הגיוס

מקורבי רה"מ: החלטת מועצת גדולי התורה מחסלת באופן סופי את הסיכויים לפשרה". האם הבחירות בקיץ הן עובדה מוגמרת?

רה"מ נתניהו בישיבת הסיעה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מקורבי ראש הממשלה מגיבים להחלטת מועצת גדולי התורה לדחות את מתווה הפשרה בחוק הגיוס ואומרים כי "החלטת מועצת גדולי התורה מחסלת באופן סופי את הסיכויים לפשרה, אלא אם תתרחש דרמה של הרגע האחרון". למרות זאת, בשעה זו נועדים סגן השר ליצמן וראש הממשלה נתניהו בניסיון למצוא פתרון למשבר.

מועצת גדולי התורה דחתה את פשרת השרה שקד לגיוס החרדים. "בהחלטת רבותינו חברי מועצת גדולי התורה להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב לא חל כל שינוי, ועליכם לפעול על פי החלטה זו", נכתב בהחלטת הרבנים כפי שהועברה לחברי הכנסת של אגודת ישראל.

בדיון היום התבקשו הרבנים לדון בפשרה של שקד (גרסה מרוככת לרעת החרדים של חוק לפיד), ובאפשרות לאשר אותה רק בטרומית לפני התקציב. הרבנים למעשה לא אישרו את החוק, מכיוון שסירבו לדרישה להעביר בטרומית בלבד.

גם קודם לישיבת המועצה, היממה האחרונה התאפיינה במתח רב בין גורמי הקואליציה. ישיבת ראשי הקואליציה , שנועדה לגבש את הפשרות האפשריות, פוזרה בתום דקות ספורות. זאת לאחר שראשי המפלגות הניצות, שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני לא הגיעו. בשלב זה, אין עדיין נוסח שמוסכם בין המפלגות החרדיות.

החלטת מועצת גדולי התורה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לראשונה למשבר הגיוס בפומבי ואמר כי אם ליברמן יפרוש מהממשלה, ישראל תלך לבחירות. "אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. יש לנו הישגים גדולים ומשימות לא קטנות לפנינו. כדי שזה יקרה, כל הסיעות צריכות להגיע להסכמה ולהחליט שממשיכים ביחד. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה, כי אזרחי ישראל רוצים ממשלה יציבה שתמלא את ימיה".

נתניהו הוסיף: "דבר אחד ברור, בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. לכן נמשיך היום במאמצים להגיע לפשרה".

בתוך כך, ח"כ גליק הודיע ליו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם בדיון בוועדת הכספים על אישור הצו למיסוי סיגריית ה'אייקוס' שיצביע נגד התקציב מכיוון שמדינת ישראל אינה נוקטת בשום צעד משמעותי במסגרת המאבק בעישון, ואף מעודדת את בני הנוער לעבור ולעשן את הטבק לגלגול בעקבות עיוות המס הקיים.

חילופי עקיצות בתוך הממשלה

קודם לכן העבירו גורמים בליכוד ביקורת על התבטאותו של שר החינוך בנט, לפיה אם נתניהו יקדים את הבחירות "על רקע פרסונלי", ואמרו כי "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי", כך מסרו הבוקר מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת לאחר שזה הצהיר כי אם נתניהו יקדים את הבחירות על רקע אישי, יתמודד שר החינוך מולו.

עוד הוסיפו בליכוד כי, "אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את רה״מ נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

בנט הגיב לדברים בטוויטר כי: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

הצלע השלישית בימין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, התייצב הבוקר בבסיס תל-השומר לרגל גיוס חיילים ומסר לכלי התקשורת: "‏אני מקווה מאוד שלא הולכים לבחירות שמישהו יזם את זה. המחנך הדגול (מתכוון לבנט – ע"ל) אומר בבחירות הבאות אני שר בטחון, שר אוצר אומר במידה ואין תקציב לא יהיה שר אוצר. כל הזמן שמים אולטימטומים ואקדחים לרקה, אנחנו לא מוכנים לעבוד כך".

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו צבי טסלר

שר הביטחון אביגדור ליברמן בבקו"ם. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

It is not Android