ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא היום (ד') בצהריים לביקור ביוון, טרם המראתו אמר: "כחלק מהמאמצים שלנו שנושאים פרי לפריחה מדינית והידוק הקשרים בין ישראל ומדינות רבות בעולם אני יוצא עכשיו לפסגה השנתית שייסדנו בין ישראל, וקפריסין. השנה הפסגה הזו תתמקד בחדשנות והיא תמיד עוסקת בענייני אנרגיה, שיתוף פעולה ביטחוני ואסטרטגי, כלכלה ותיירות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה על המטוס בדרך ליוון. צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין , רעייתו שרה והטייסת נחמה שפיגל נובק. צילום: לע"מ

עוד הוסיף נתניהו: "השנה הפסגה הזאת תתקיים בסלוניקי ויש לכך סיבה. אנחנו עומדים להסיר את הלוט ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ואנוכי, יחד עם נציג של ממשלת גרמניה לפתיחתו או לתחילת בנייתו של מוזיאון לזכר יהודי יוון וסלוניקי. ממשלת גרמניה תורמת תרומה נכבדה כדי להקים את הפרויקט הזה".

ראש הממשלה סיפר כי הזמין את משה העליון יליד להצטרף אליו לביקור במוזיאון השואה, אך מפני שזה חש למרבה הצער שלא בטוב מצטרפים לפמליית רה"מ בנו ובתו במקומו, "רעייתי ואני שולחים לו איחולי החלמה, הוא יהודי יקר, רפואה שלמה. אני בטוח שהאירוע שאנחנו נחנוך בסלוניקי יחמם את לבו". איחל נתניהו להעליון.

נתניהו ורעייתו עולים למטוס. צילום: פלאש 90
נתניהו ורעייתו עולים למטוס. צילום: פלאש 90

כמו כן התייחס ראש הממשלה בדבריו להחלטות האחרונות שהתקבלו מטעם משלות שווייץ והולנד בעניין הפסקת מימון לארגונים בעלי אג'נדה העוינת את ישראל: "אנחנו גם ביום הזה יכולים לבשר שתי בשורות טובות. אחת משווייץ והשנייה מהולנד. אני מברך את הפרלמנט השווייצרי שהחליט לחייב את ממשלת שווייץ לא לממן עמותות שמטפחות שנאה, גזענות, אנטישמיות, הסתה. ושנית, אני מברך גם את ממשלת הולנד ואת מארק רוטה, ידידי, ראש הממשלה, על החלטה שהם קיבלו להפסיק את המימון לעמותת הטרור הפלסטינית שמאדירה את זכרה של דלאל מוגרבי ולבחון את המימון של הולנד לעמותות אחרות. אני חושב שגם כאן רואים שהמאמץ שלנו נושא פרי, ויש לנו עוד לאן לשאוף – הולנד, שווייצריה, דנמרק ונורווגיה ואני בטוח שיצטרפו לכך עוד מדינות נוספות". סיכם".

טיסתו של נתניהו מיוחדת גם בגלל סיפורה של הטייסת שתטיס את המטוס, נחמה שפיגל נובק היא טייסת חרדית אם לארבעה, חובשת פאה ושומרת נגיעה, שלמדה לטוס בארה"ב ורושמת לעצמה הישג היסטורי לא מבוטל כשתטיס את ראש הממשלה ורעייתו.

ראש הממשלה ישתתף במהלך נסיעתו במפגש פסגה אזורי (טרילטראלי) שלישי של מנהיגי ישראל-יוון-. הקשרים הביטחוניים בין שלוש המדינות התהדק מאוד בשנים האחרונות וכעת מעוניינת ישראל גם לשדרג את הקשרים הכלכליים-מסחריים עם המדינות השכנות.

אל ראש הממשלה יצטרפו השרים יובל שטייניץ, אופיר אקוניס, ואלי כהן למפגש עם ממשלת יוון ולחתימה על הסכמים. נתניהו יקיים פגישה עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ופגישה נוספת עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. כמו כן, תתקיים פגישה של שלושת המנהיגים ותפורסם הצהרה משותפת שתכלול את שיתופי הפעולה בין המדינות בתחומי האנרגיה, תקשוב, הגנת סביבה, חדשנות ושיתוף פעולה מחקרי – מדעי.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.