בשעה זו נועד עם קנצלרית אנגלה מרקל. מוקדם יותר, בטרם המריא לאירופה, אמר נתניהו:”אני יוצא עכשיו לביקור חשוב באירופה, אני אפגש עם שלושה מנהיגים ואעלה שם שני נושאים: ואיראן”.

נתניהו ומרקל, 4.6.18. צילום: לע”מ

נתניהו אמר בתום הפגישה כי “יש הזדמנויות רבות לפנינו אבל אנחנו עומדים בפני אתגרים. אירן היא הסכנה הגדולה ביותר. רק אתמול אמר חמינאי שישראל היא סרטן שיש להשמיד. איראן קוראת להשמדתנו. הם ממשיכים בתוכנית הגרעין. המידע שאנחנו השגנו מהארכיב האיראני וחשוב שזה ייחקר כי יש מידע חדש. צריך למנוע מאיראן להפוך גרעינית ולא ניתן לזה לקרות”.

“איראן מנסה לכבוש את המזרח התיכון. בסוריה, בתימן. יש בסוריה מליציות אירניות. הם רוצים להגיע לשמונים אלף לוחמים כאלה וזה יביא למלחמת דת נוספת בסוריה והתוצאה היא עוד פליטים ואנחנו יודעים לאן הם יגיעו”, רמז נתניהו למשבר המהגרים הגדול באירופה.

ראש הממשלה נתניהו נוחת לביקור מדיני בגרמניה

נחתנו בברלין. תודה לקאנצלרית על קבלת הפנים!(צילום: רועי אברהם, לע״מ. סאונד: בן פרץ, לע״מ)

Posted by ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ on Monday, June 4, 2018

ראש הממשלה הוסיף: “הלחץ הכלכלי וסנקציות יסייעו למנוע את הסכנה שנקראית איראן. סכנה לא רק לישראל אלא גם לאירופה”. נתניהו הודה למרקל על דאגתה לביטחון ישראל.

אחרי שנתניהו סיים את דבריו, אמרה מרקל: “אנחנו מתנגדים לדבריו של חמינאי ומגנים אותם. אנחנו מחוייבים לביטחונה של ישראל. אנחנו לא רוצים נשק גרעיני באיראן. השאלה איך משיגים זאת”.

מרקל: “נעשה הכול כדי למנוע נוכחות איראנית בסוריה”

מרקל: “ישראל חוגגת 70 ואנחנו רוצים לברך אותה. ראש הממשלה אורח הכבוד שלנו ואנחנו שמחים שהשנה יש לנו כ”כ הרבה אירועים משמחים שבאים אחרי ההיסטוריה הנוראה והשואה. הסכמנו היום בשיחות בינינו להיפגש ב-4.10 לפגישה בילטרלית, ממשלה עם ממשלה. אנחנו מחכים לכך. ישראל בצמיחה כלכלית ומובילה בתחום הטכנולוגי. נביא חברות גרמניות למפגש בארץ”.

מרקל ונתניהו. צילום: אלירן טל

 

עוד הוסיפה מרקל: “אנחנו חייבים לעשות כל מאמץ דיפלומטי כדי למנוע נוכחות איראנית בסוריה ולמנוע התפתחות ההתחמשות של הטילים הבליסטיים”. הקנצלרית סיפרה על הפגישה הממושכת עם ראש הממשלה ואמרה: “שוחחנו גם על הסכם הגרעין. המידע שנמצא בידי ישראל חשוב וייבדק. בנושא הפלסטיני אנחנו מאמינים עדיין בפתרון שתי  המדינות. דיברנו על עזה והניצול של ילדים בפעולות נגד ישראל”.

“אנחנו שותפים וחברים גם אם לא מסכימים בכל נושא. בהרבה נושאים אנחנו רואים עין בעין. ממתינה לביקור בישראל”, סיכמה מרקל.

מרקל התחמקה משאלת השגרירות, נתניהו האשים את הרשות בקיפאון המדיני

בשלב שאלות העיתונאים, התייחס ראש הממשלה נתניהו לדבריו של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ואמר: “מעולם לא ביקשתי לצותת לאף אחד. כל שיח בנושא לא ראוי ולא תורם לביטחונה של ישראל”.

ראש הממשלה המשיך והתייחס להסכם הגרעין עם איראן והגדיר אותו כ”רע”: “בעוד כמה שנים יהיו להם יכולות רבות. אנחנו רואים שאיראן כובשת מדינה אחת אחרי השנייה. ההסכם משחרר כסף רב לאיראן שמאפשר להם להשיג את המטרות שלהם. השאלה האמיתית: מה עושים עם האגרסיות של אירן ומטרותיה הגרעיניות”.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם רה”מ בנימין נתניהו. צילום: לע”מ

 

השניים התייחסו גם למגעים עם הרשות, כאשר מרקל נשאלה גם על האפשרות של העברת השגרירות הגרמנית לירושלים. מרקל אמרה: “פתרון שתי המדינות חשוב וסוגיית ירושלים בעיקרה”, אמרה ולא הוסיפה.

נתניהו, מצידו, תלה את הקיפאון המדיני דווקא באבו מאזן: “הפלסטינים באופן שיטתי מסרבים לדו קיום ולפתרון שתי המדינות. חמאס רוצים להשמיד את ישראל. יצאנו מעזה והם שורפים את השדות שלנו, חוטפים אזרחים וחיילים שלנו והקימו שם מדינת טרור.

“הרשות הפלסטינית התחמקו מכל ההצעות המצוינות שניתנו להם כולל בקמפ דיוויד. המשבר לא נפתר כי הפלסטינים מסרבים להכיר במדינה יהודית”.

מסע מדיני ברחבי אירופה

מחר בצהריים ייפגש נתניהו עם נשיא עמנואל מקרון ובערב יתקיים אירוע 70 שנות ידידות בין ישראל לצרפת וברביעי תתקיים פגישה עם ראש ממשלת .

בטרם המריא, נתניהו ציין כי בכוונתו: “להמשיך את הלחץ על איראן נגד תכנית הגרעין שלה. אני מאמין שצריך להעצים את הלחץ הזה. ייתכן שבעניין הזה אין הסכמה מלאה כרגע, אבל דעתי היא שלאורך זמן תתגבש הבנה כזו. הנושא השני הוא בלימת התוקפנות של איראן באזור ובמיוחד הנסיונות שלה להתבסס צבאית נגדנו בסוריה ולתקוף אותנו משם. בעניין הזה אני מקווה לגבש מדיניות מוסכמת”.

בני הזוג נתניהו לפני העלייה למטוס. צילום: אלירן טל

 

“זו פגישה עם שלושה מנהיגים חשובים מאוד באירופה. אני חושב שזה דבר טוב שיש לי קשר אישי מאוד קרוב ומאוד טוב איתם”, הוסיף ראש הממשלה. “זה דבר חשוב למדינת ישראל. מעבר לכך נציין גם 70 שנה ליחסי ידידיות ישראל – צרפת בהבה מאוד תחומים: בתרבות, במסחר, בתיירות וכמובן גם בחדשנות שעל כך נעשה אירוע מיוחד שלי עם הנשיא מקרון”.

שר התיירות, יריב לוין, יחליף את מקומו של רה”מ נתניהו במהלך שהותו באירופה. במהלך הביקור צפויה תמיכה אירופית בהוצאת כוחות איראן מסוריה. יחד עם זאת, האירופאים נחושים להישאר בהסכם  הגרעין על אף מגרעותיו ועל אף נסיגת הממשל האמריקני ממנו. ייתכנו שינויים בהסכם אותם ינסה רה”מ להשיג בפגישות המתוככנות לו השבוע.

דיווחים שוטפים באתר ערוץ 20 ובמהדורת חדשות 20 ב-19:58.

שליח חדשות 20 לפמליית רה”מ לאירופה, אלירן טל, מדווח

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.