יחס חם – כן, צ'ק פתוח – לא. כך מגדיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את יחסיו עם הבית הלבן כיום. בישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו כי היחיסים ליחסים עם ארה"ב טובים, אך אין תמימות דעים על הכול, זאת על רקע ביקורו המוצלח של טראמפ בארץ. "אין לנו צ'ק פתוח במישור המדיני", אמר נתניהו בישיבה והוסיף: "אנחנו מדינה ריבונית ויכולים להחליט ולהצהיר הרבה דברים. זה נכון שיש יחס חם ויש הבנה רבה מאוד לעמדות שלנו, אבל צ'ק פתוח? זה רחוק מלהיות המציאות".

מה לומדים במערכת החינוך הפלסטינית? כתיבה: עקיבא לם, עריכה: דן רובינשטיין, הפקה: אנה ליובושקין

ראש הממשלה רמז כי ברצונו להימנע מפגישה טעונה עם הנשיא, כפי שספג אבו מאזן בבית לחם: "לכן אנחנו נדרשים לפעול כאן בתבונה רבה וגם באחריות – אנחנו זקוקים לזה במיוחד עכשיו. שמעתם את הנשיא טראמפ. הוא בא לכאן, עשה דברים חשובים מאוד ונגע בנימי הנפש, אבל גם אמר שהוא מאמין שאבו מאזן רוצה בשלום, ושאני רוצה בשלום. הוא גם אמר שהוא מאמין שאפשר וצריך להגיע להסכם".

נתניהו אמר כי מה שמונע את השלום הוא החינוך הפלסטיני. "יש דבר אחד יסודי שאני אומר כל הזמן – הסיבה שאין הסכם זה משום שהם מחנכים את הילדים שלהם, דורות על דורות, שלא תהיה מדינת ישראל בגבולות כאלה ואחרים", אמר ראש הממשלה. "לכן, הדרך היחידה להבטיח את עתידנו זה שאנחנו נשלוט בביטחון. זו העמדה שלנו והיא נאמרה בצורה החדה ביותר. יש עדיין, הייתי אומר, חד משמעית, רצון ואפילו ניסיון להגיע להסכם מתוך אמונה שהפלסטינים לא מוכנים לוותר על הרצון שלהם לחסל את מדינת ישראל בשלבים, באיבחה, לאורך זמן. זה לא חשוב. אני אומר לכם את זה כי אנחנו צריכים להתמודד עם זה. אני צריך להתמודד עם זה".

באשר להגדלת המימון האמריקאי במסגרת הסכם הסיוע הביטחוני הוסיף ראש הממשלה: "קיבלנו תוספת לסיוע הביטחוני בגובה של כ-300 מיליון שקל. על פי הסכם הסיוע הביטחוני עם ארה"ב, אם הקונגרס מאשר תוספת תקציב וגם הממשל מאשר אותו, אין צורך להחזיר את התוספת".