משקיטים את הסערה? בעקבות שיחת ההבהרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הוציא דובר ראש הממשלה הצהרה משותפת. בהצהרה נכתב כי "ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון נפגשו הבוקר וליבנו ביניהם את הדברים. אין ערעור, ולא היה כזה, על כך שהצבא כפוף לדרג המדיני והקצינים חופשיים להביע את דעתם בפורומים הרלוונטיים".

הפגישה התקיימה על רקע המחלוקת ביניהם שהחריפה אמש, לאחר ששר הבטחון קרא לקצינים להשמיע את דעותיהם והזהיר מפני התדרדרות מוסרית בצה"ל. יעלון אמר את הדברים במסגרת טקס קבלת הפנים ליום העצמאות שנערך בקריה.

"עלינו להיאבק אל מול מי שמנסים בכוח לדחוק אותנו אל תהום של שנאה ואובדן ערכים" אמר יעלון. "השילוב הזה, בין צה"ל לחברה, והשפעתם זה על זו, הופך אתכם המפקדים, ואת הכפופים לכם, גם לגורמים מחנכים. כאלו המובילים בזכות דוגמא אישית, ערכיות ואנושיות, לצד הפגנת מקצועיות, נחישות ופתיחות מחשבתית", הוסיף השר.

יעלון אמר לקציני הצבא: "המשיכו לומר את אשר על ליבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו. הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים".

כזכור,  המחלוקת החלה לאחר שיעלון מיהר לגבות את דברי סגן הרמטכ"ל יאיר גולן שערך השוואה שנויה במחלוקת בין תהליכי החברה הגרמנית בשנות השלושים למציאות בישראל כיום. נוסף על כך, אתמול נחשפו הקלטות של גולן מהעבר בהן הוצג קו מוסרי מעוות.

דבריו של יעלון עוררו ביקורת רבה מתוך מפלגתו, כששרת התרבות והספורט מירי רגב הצהירה כי "שר הבטחון התבלבל" וכי מפקדי הצבא "צריכים 'לומר את אשר על לבם' בפורומים המתאימים ובנושאים שעליהם הם אמונים. לא ייתכן שקצין בתפקיד ייקח את המושכות מהדרג המדיני, ויתנהל כאילו זה צבא שיש לו מדינה".

שר נוסף שיצא נגד יעלון הוא מקורבו של נתניהו, גם שר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ: "בכל הדמוקרטיות המתוקנות, קציני צבא, כמו קציני משטרה, לא אומרים את עמדתם ולא מבקרים את הפרלמנט".שטייניץ נקט בקו חריף והוסיף כי "אינני מבין מה מניע את שר הביטחון באמירות הללו. התפקיד שלו זה למשמע את צה״ל. צריך שיהיה קו אדום בין צבא ומדינה ובין צבא ופוליטיקה. אני חושב שדבריו הם טעות אומללה. אצל דוד בן-גוריון זה לא היה קורה".

מנגד, מקורביו של יעלון מתחו ביקורת על השרים מירי רגב ויובל שטייניץ: "לדבריו של השר שטייניץ יהיה תוקף רק אם הם יאמרו ב'שבתרבות'. מירי רגב הייתה ונשארה פופוליסטית חסרת עקרונות שמשנה את עורה ומחליפה את דעותיה לפי הרוח".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20