בתאריך 17/1/16 נכנס נער פלשתינאי לביתי שבדרום הר חברון ורצח בדקירות סכין את רעייתי לעיניי ילדי.

ב-19/4/16 נכחתי, יחד עם בתי הגדולה, שמנעה במו ידיה את המשך הרצח בביתנו בדיוני מועצת הביטחון. בנוכחותנו, התלונן הנציג הפלשתינאי על כך  שמאות ילדים פלשתינאים נמצאים בכלא הישראלי. אחד מאותם ילדים שהוא דיבר עליהם רצח את אשתי! למרות השערוריה הנוראה שיש במצג שווא זה אף אחד לא מנע אותו מלהמשיך בדבריו.

שגריר ישראל באו"ם הציג אותי ואת ביתי בדבריו וסיפר את הסיפור שלנו. אף שגריר מאומות העולם לא טרח לבוא ולנחם את בתי בת ה17. אף לא אחד ניגש ללחוץ את ידינו. אף אחד לא התקשר או נפגש איתנו לפני או אחרי. גם לא מכתב. אפילו אתה, כבוד המזכ"ל, ישבת בתחילת אותה ישיבה ולא פצית את פיך לעברנו ולא ניגשת להביט בפנים המיוסרות מכאב.

 

רננה ונתן מאיר באו"ם. צילום: לשכת שגריר ישראל באו"ם
רננה ונתן מאיר באו"ם. צילום: לשכת שגריר ישראל באו"ם

 

אני, אזרח העולם. אזרח פשוט וכואב שואל: האם ארגון האומות המאוחדות שואף להיות רלוונטי כאשר אין בו טיפת אנושיות בסיסית ביותר? האם נציגים שאינם יודעים להיישיר מבט לעיניו של אדם ראויים לגנות דרך חיים של אדם אחר? היכן הכנות? היכן השאיפה לאנושיות שנמצאת בבסיס הקמתו של המוסד שבראשו אתה עומד? האם גוף שכזה יוכל למנוע שנאה, איבה וחוסר שיוויון?

ואמנם, אני יודע שמקום מגורי אינו מקובל עליך ויש על כך מחלוקת ישנה. אבל דע לך, שרבים משכני הערבים המכונים פלשתינאים שלחו לי תנחומים, היישירו מבט ובאו אל ביתי. הם יודעים ואני יודע שאת השלום האמיתי אנחנו, האנשים הפשוטים, נביא.

שלום הינו תוצאה של בניית חיים משותפים, הכרה והערכה של אמונות משותפות, הכרות הדדית, סבלנות אין קץ ואהבה. כל הדברים האלו דורשים זמן רב, עשרות ואף מאות שנים. סבלנות של דורות מאפשרת סליחה הדדית ובניית חיים משותפים למרות הכאב. זאת הדרך לשיוויון אמיתי שבא מרצון פנימי. כאשר אין סבלנות ומנסים להלחיץ – מקבלים את ההפך הגמור! גינויים, עיצומים וחרמות מחריבים את השלום ומסייעים לקיצונים במלחמתם.

כבוד המזכ"ל, כשם שארגון האומות המאוחדות מעלה על נס את זכויות הפלשתינים כך עליו לזכור את רצונם הלאומי של היהודים לקבל לידיהם את הערים שעליהם חלמו אלפי שנים. מיליארדי מאמינים בכל העולם מכירים עד כמה קשורים היהודים לארץ התנ"ך. פתרון של שלום אמת חייב להתחשב גם בחלומו של העם היהודי.

ארגון האומות המאוחדות דורש מישראל ליישם את חזון "שתי המדינות לשני העמים". מלבד העוול שיגרם בפתרון מסוג זה לאחד משני הצדדים שכן הוא לא יקבל את מבוקשו, היכן בפתרון זה נמצא השלום? האם שלום הוא עניין טכני שמבוסס רק על הפרדת אוכלוסיות על רקע גזעני? אין בכך לא זכויות אדם, לא דמוקרטיה וכן יש בכך גזענות מזעזעת! האם מישהו יעלה על הדעת לחלק עיר מערבית שיש בה מהומות לאזורים נפרדים לפי מוצאם האתני של המתפרעים?

לסיום, במזרח התיכון חיים מאות מליוני אנשים בעלי אמונה באל אחד. אמונה זאת היא שנוטעת אהבה בליבי לשכני וכן את האהבה שלהם אלי. אנחנו קרובים זה לזה באמונתנו הרבה יותר ממה שנדמה. יחד עם זאת, שורשי הסכסוך מצויים בפנטיות דתית ובחוסר הבנה. אשר על כן, על אנשי הדת להוביל את מהלך הפיוס ההיסטורי בין האומות. ארגון האומות המאוחדות, אשר תפיסות עולם חילוניות נמצאות בבסיס קיומו יוכל לסייע רק אם יגייס אנשי רוח גדולים מהדתות השונות להוביל מהלכים לקידום השלום.

אפשרו לנו לקדם בסבלנות רבה את חיינו המשותפים למען הדורות הבאים.
אם בכל זאת תתעקשו לסייע, אנא ממך, עזרו לנו לבנות גשרים וחיבורים בין בני האדם ולא גבולות וגדרות.

בכבוד רב

נתן מאיר
עתניאל שבהר חברון
אזרח העולם

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20