ביום חמישי האחרון רשמה , ראש המאבק נגד המסתננים, הישג חסר תקדים: היא הצליחה לגייס במימון המונים למעלה מחצי מיליון שקלים. על אף הכסף הרב שהצליחה לגייס, יש לה ביקורת רבה על הימין. הוא לא מגיע להפגנות, היא אומרת.

ויש לה ניסיון. מדי שבוע פז וחבריה לשכונה מתאספים מחוץ לבית נשיאת בית המשפט העליון, תחילה נאור ועכשיו חיות. את שיטת המאבק העתיקה מאלדד יניב ומני נפתלי, שקבעו להיפגש מדי מוצאי שבת מחוץ לביתו של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט בכיכר גורן שבפתח תקווה. הסיבה בשני המאבקים זהה, אך מצביעה על בעיה קשה בדמוקרטיה הישראלית: הרשות השופטת היא הקובעת.

אלדד יניב, תומר ניוברג פלאש 90. שפי פז, פייסבוק
, תומר ניוברג פלאש 90. שפי פז, פייסבוק

במקרה של השופטת אסתר חיות מדובר בפרדוקס שהיא עצמה עוררה. היא הייתה חברה בהרכב השופטים שדן בעתירת התנועה לשלטון החוק ומארגני ההפגנות בפתח תקווה וצידדה בדרישתם להסיר את המגבלות מול ביתו של מנדלבליט: "ביקורת על רשויות המדינה ועל אישי ציבור היא , ואין לך רשות או איש ציבור במדינה דמוקרטית החסינים מביקורת", קבעה ופתחה את הפתח להפגנות מתחת לביתה שלה.

אתמול, שפי פז התקדמה צעד אחד בדרך להגשת עתירת מראה לזו של נפתלי, יניב ושות'. אחרי שבשבוע שעברה המשטרה הטילה עליה צו הרחקה משכונת צהלה, פז החליטה להגיע להפגנה השבועית והפרה את הצו. סופוו של המקרה לשוב אל בג"ץ, כאשר עין הציבור תבחן בזכוכית מגדלת אם השופטים ידונו במקרה של תושבי דרום ת"א וההפגנות מחוץ לבית נשיאת בית המשפט העליון כפי שהתייחסה להפגנות מחוץ לביתו של היועץ המשפטי לממשלה.

לשלטון החוק יש סדר עדיפויות גמיש

אך מה יצא מעתירת מראה זו? תנועת '' שעלתה בשבוע שעבר לכותרות בעקבות דו"ח המבקר מתמחה בעיקר בעתירות מראה. היא לא עוסקת בהשוואות בין הפגנה אחת לרעותה, אך כן ביחס המדינה כלפי טענות שמגיעות משני צדי המפה הפוליטית. דו"ח שפרסמה התנועה במהלך שנת 2014 קובע כי ישנו פער נרחב בין יחסו של בית המשפט לעתירות שמגיעות מעמותות ימין ובין עתירות המוגשות ע"י עמותות שמאל.

לפי רגבים, בג"ץ לוקח את הזמן להציג תגובה מקדמית כשמדובר בעתירות המחנה הלאומי, נחפז להוציא צווי מניעה וצווים על תנאי כשמדובר בעתירות שמגיעות מעמותות שמאל. הדבר בא לידי ביטוי גם בזמן שלוקח לשופטי העליון לקיים דיון ולהשלים אותו כשמדובר בעתירות פוליטיות, כשגם ביחס נשיא ההרכב התגלה פער כלפי העתירה: ב-62% מהדיונים בעתירות השמאל השתתף נשיא ההרכבים השונים, בעוד רק 32% מעתירות הימין זכו לראות את זיו פניו.

הרס הנגרייה בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS
הרס הנגרייה בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS

מי שסבל השבוע מהאפליה הזו במיוחד הוא צבי אהרונוביץ', בעל הנגרייה מנתיב האבות, שנאלץ לראות את כוחותינו הורסים את מפעל חייו, רק בגלל שחלק קטן מהמבנה גלש לתחום אפור שלא ברור למי הוא שייך. עד מרץ צפויים ששה בתים להיהרס בשכונה הזו של היישוב אלעזר. למה? כי בג"ץ דרש לוח זמנים מוגדר לאכיפת החוק. כשזה מגיע לעתירות נגד בנייה פלסטינית בלתי חוקית או בנייה בלתי חוקית בפזורה הבדואית, בג"ץ התמהמה. הוא לא ממהר לאכוף את הצו. למה? שלטון החוק יכול להיות גמיש לפעמים, עניין של סדר עדיפויות.

באיזה צד של סדר העדיפויות נופלת הפגנה המתרחשת מדי שבוע מתחת לביתה של נשיאת בית המשפט העליון? אני לא יודע איך יכריע בית המשפט בעתירה שבו תבוא, אבל זו תהיה הזדמנות נהדרת לחשוף את פניהם האמיתיות של השופטים.:עוד באותו נושא