דף הבית > אקטואליה וחדשות > נשיא קטלוניה פוג'דמון קורא לדיאלוג עם הממשלה הספרדית

נשיא קטלוניה פוג'דמון קורא לדיאלוג עם הממשלה הספרדית

במכתב התשובה של נשיא קטלוניה לשאילתא שהציבה לו ממשלת ספרד, נמנע פוג'דמון מתשובה החלטית האם הוכרזה עצמאות או לא וקרא לדיאלוג שייארך 60 יום

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון השיב הבוקר (ב') לשאליתא שהציבה ממשלת ספרד לממשלה הקטלונית במכתב בו הוא קורא לדיאלוג עם הממשלה הספרדית. את השאילתא – הדורשת תשובה רשמית מהקטלונים האם הכריזו על עצמאות או לא – הגיש הפרלמנט הספרדי בשבוע שעבר במטרה לפתוח בהליך המאפשר לספרד לממש את החוקה האוסרת על חילוק המדינה, זאת כדי למנוע את עצמאותה של קטלוניה. אולם במכתבו, לא נתן פוג'דמון תשובה החלטית האם הוכרזה עצמאות או לא, אלא הודיע כי בכוונתו לפתוח בשיחות עם ממשלת ספרד שיארכו כ-60 יום. התשובה הספרדית צפויה להגיע בשעות הקרובות.

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון במסיבת עיתונאים. אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון במסיבת עיתונאים בתחילת החודש. צילום: רויטרס

 

ביום רביעי האחרון חתם נשיא קטלוניה, יחד עם עשרות מחוקקים, על מסמך המצהיר על עצמאותה של קטלוניה, אך לאחר מכן השהה את יישומו. מצד אחד, בהצהרה שנחתמה נכתב: "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית", ומצד שני, בנאומו קודם להצהרה ביקש מהפרלמנט "להשהות את ההכרזה על עצמאות על מנת לקיים דיאלוג".

לאחר מכן, כאמור, החליט הפרלמנט הספרדי לפתוח בהליך הפעלת סעיף 155 בחוקה הספרדית, לפיו ממשלת ספרד ראשית לבטל מעשית את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלוניה ולהשתלט על החבל, ובכך למנוע את היפרדותה. בנאום שנשא ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, בכינוס חירום שנערך לאחר משאל העם, הודיע כי הקבינט אישר לשלוח את השאילתא בניסיון "להציע ביטחון ושקיפות כפי שאירוע מהסוג הזה דורש", לדבריו.

הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה, היום. צילום: רויטרס
אין תשובה. הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה. צילום: רויטרס
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

זנדברג: "מאחלת לממשלה לנפוח את נשמתה"

סיעת מרצ הגישה הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה תעלה לדיון במליאה ביום רביעי. יו"ר מרצ: "במקום ללכת למושב שכולו ח"כים קיצוניים עם הצעות הזויות בואו נחזיר את המנדט לציבור"