14:45 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נשיא קטלוניה: "משהה את ההכרזה על עצמאות"

נשיא קטלוניה: "משהה את ההכרזה על עצמאות"

קרלס פוג'דמון נאם בפרלמנט לראשונה מאז משאל העם על היפרדות קטלוניה מספרד ובחר לנקוט בגישה פשרנית ולא להכריז על עצמאות. "המחלוקת עם ספרד תפתר במו"מ"

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון במסיבת עיתונאים. אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון. צילום: רויטרס

 

המשבר הפוליטי בקטלוניה: הנשיא הקטלוני קרלס פוג'דמון נואם לראשונה מאז משאל העם על עצמאות המחוז, מול הפרלמנט המקומי. פוג'דמון נקט בגישה פשרנית ובחר שלא להכריז על עצמאות קטלוניה, כך פורסם בחדשות 2.

בתחילת הדברים אמר פוג'דמון: "אני לא רוצה לאיים או להעליב, אנו צריכים להוריד את רמת המתח, לא להמשיך להזין אותו. אנו חלק מאותה קהילה ואנו צריכים לנוע קדימה יחדיו. לעולם לא נסכים על הכל, אך הוכחנו שהדרך קדימה היא בדמוקרטיה, שלום ודיאלוג". על התנהלות המשטרה הספרדית: "מטרתם הייתה לזרוע פחד ופאניקה, ולגרום לאנשים להישאר בבית. הם לא השיגו את מטרתם, בגלל שיותר משני מיליון בני אדם יצאו חרף הפחד".

בהמשך אמר: "אני מעוניין לשלוח מסר של דיאלוג, אנחנו לא פושעים ולא משוגעים. אנחנו אנשים רגילים שרק רוצים להצביע. אנחנו מוכנים לדבר ולנהל דיאלוג. אין לנו דבר נגד ספרד, אנחנו רוצים להבין אותה טוב יותר. במשך שנים היחסים לא עבדו וכעת הם כן מתנהלים". פוג'דמון ציין כי קטלוניה הוכיחה כי היא זכאית לעצמאות, אך אמר: "אבקש מהפרלמנט להשהות את ההכרזה על עצמאות על מנת לקיים דיאלוג".

הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה, היום. צילום: רויטרס
הפגנות הענק ברחובות ברצלונה נגד עצמאות קטלוניה, אתמול. צילום: רויטרס

 

פוג'דמון התחייב בשבוע שעבר להכריז באופן חד-צדדי על עצמאותה הריבונית של קטלוניה בתוך 48 מאז התקבלו התוצאות לפיהן למעלה מ- 90% מהמצביעים תומכים בהיפרדות, אך עד כה נמנע מלעשות כן ובמקום זאת קרא לניהול שיחות גישור מול מדריד.

למרות לחץ בינלאומי ומקומי רב על הנשיא, לא היה ברור האם ייבחר להכריז על עצמאותה של קטלוניה או ייבחר בגישה פשרנית אחרת. הממשל המרכזי בספרד ובראשו ראש הממשלה מריאנו ראחוי מתנגד באופן חריף לשאיפותיה הלאומיות של קטלוניה והצהיר כי ישתמש "בכל האמצעים החוקיים האפשריים", כדי למנוע מחבל הארץ להיפרד ממדינת האם.

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס
מהומות בקטלוניה בשבוע שעבר ביום קיום המשאל. צילום: רויטרס

 

אתמול הפגינו מאות אלפים ברחובות ברצלונה נגד הכרזת העצמאות  המפגינים יצאו בקריאות "קטלוניה היא ספרד" ו"ביחד אנחנו חזקים". בשבוע שעבר קרא מלך ספרד פליפה השישי, במהלך נאום טלוויזיוני לאחדות, ואמר כי המצב במדינתו "חמור מאוד". המלך הבהיר כי ספרד תמשיך "להבטיח את הסדר החוקתי" בקטלוניה.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו וגבאי ספליט. צילום: פלאש 90

גבאי: "ראש הממשלה חלש מול החמאס"

יו"ר המחנ"צ ניצל את ישיבת סיעתו כדי לתקוף את הממשלה ושר הביטחון על ההתנהלות מול חמאס וטען: "כשנחליף את הממשלה אני מתחייב, שר הביטחון יהיה איש המקצוע המתאים ביותר לתפקיד"