נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון. צילום: רויטרס
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון. צילום: רויטרס

נישא קטלוניה קרלס פוג'דמון השוהה בבלגיה אמר היום במסיבת עיתונאים: "נפתור את הקונפליקט, לא על ידי כליאת אנשים אלא באמצעות דמוקרטיה, נכבד את תוצאות הבחירות". פוג'דמון הגיע אתמול לבלגיה על רקע הודעת התובע הכללי בספרד כי יוגש נגדו כתב אישום. "לא נטשנו את ממשלת קטלוניה ונמשיך בעבודתנו". פוג'דמון האשים את ממשלת ספרד כי היא נוקטת בפעולות "דיכוי קיצוניות" ואמר כי לגישתה אין כל "בסיס חוקי".

פוג'דמון הבהיר כי הוא ושריו אינם שוהים בבלגיה על מנת לבקש מקלט במדינה, ואמר כי הוא שוהה במדינה כדי "לפעול למען החירות". "אנחנו מעוניינים להימנע מאלימות", אמר הנשיא, "מפני ששלום ודיאלוג תמיד יהיו בראש סדר העדיפויות שלנו". בפניה לממשלת ספרד אמר: "האם אתם מוכנים לקבל את התוצאות? מה שלא יהיו?"

 

אתמול הגיע פוג'דמון לבריסל מלווה במספר שרים מממשלתו. במקביל להודעת התובע הכללי בספרד כי בכוונתו להגיש כתבי אישום נגד ראשי המחוז בגין מרד.

מוקדם יותר היום ביטל בית המשפט החוקתי בספרד היום את הכרזת העצמאות של חבל הארץ, שהוכרזה על ידי הפרלמנט המחוזי בשבוע שעבר. במהלך סוף השבוע האחרון הכריז הפרלמנט הקטלאני על פרישת המחוז מספרד ועל עצמאותו. כתגובת נגד, החליט הסנאט הספרדי להחיל את השלטון על החבל. פוג'דמון קרא אז לקטלאנים להתנגד לממשלת ספרד בדרך לא אלימה והכריז: "נמשיך לפעול כדי לבנות מדינה חופשית".

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20