בצל טקסי העברות השגרירויות לירושלים, ביקר השבוע בארץ נשיא פנמה חואן קרלו ואלרה. ביום רביעי ערך עבורו נשיא המדינה ראובן ריבלין סעודה ממלכתית. בדרך כלל, מדובר באירועים מהזן המעונב ביותר. נאומי הנשיאים לרוב עוסקים במשותף בין שתי המדינות, כמה מילים של ליקוק דיפלומטי הדדי ועוברים הלאה. אך כאשר נשיא פנמה פתח את נאומו, היה ניכר כי הוא נרגש מהמעמד.

למה, בתחילה לא היה ברור. ואלרה הגיע ארצה על מנת לחתום על הסכמי סחר חופשי ועל מנת לקדם את שיתוף הפעולה הכלכלי-חקלאי בין ארצו ובין ישראל. לכאורה, יחסי הגומלין בין אגף מש"ב במשרד החוץ ובין פנמה צפוי לגדול וזו אכן בשורה חיובית עבור שתי המדינות, אך הדבר בוודאי אינו מרגש עד כדי דמעות. אלא שלנשיא האורח היו דברים אחרים בראש.

נשיא פנמה במשכן הנשיא. צילום: לע"מ

 

״אנחנו שמחים כל כך על הביקור המרגש ועל התחזקות שיתוף הפעולה בין הארצות", פתח וארלה, "כשיצאתי מלשכתך", פנה לריבלין, "ראיתי את תמונות החיילים המוחזקים בעזה, אשר מסרו את חייהם למען המטרה הגדולה הזו, מדינת ישראל, התרגשתי מאוד", הוסיף.

"זה הזכיר לי כמה מאמץ נדרש כדי להקים מדינה. לישראל זכות מלאה להגן על גבולותיה ואנו נעמוד לצידכם מול איום הטרור מפני שהדבר הנכון הוא לעמוד לצד מדינת ישראל ואזרחיה. אני מעריץ את המדינה הזו ואת תושביה אשר תמיד נלחמים עבור המעשה הטוב והנכון. אני אשמח להמשיך וללמוד עליכם ולהבין אתכם טוב יותר ותמיד לעמוד לצדכם".

נשיא פנמה זוכר אותם. החללים הנעדרים ואורון שאול הי"ד

 

נתניהו אישר: מדובר בפיגוע של

וארלה לא הסתפק בכך. "ב-20 בנובמבר, 2017, קיבלת מכתב מראש הממשלה נתניהו שאימת כי שותף שלי לחדר באוניברסיטה נרצח בפיגוע שבוצע על ידי חיזבאללה. לכן אתם יכולים להיות בטוחים שבכל מקום אליו אלך, אהיה לצדכם".

"בגלל שאיבדתי את אחד החברים הכי טובים שלי לטרור, שבוצע על ידי חיזבאללה". בנקודה זו ואלרה השתנק מעט, ולא הצליח להמשיך בנאומו.

 

וארלה ונתניהו. פגישתם ב-2017 חרוטה בראשו של נשיא פנמה. צילום: מארק ישראל סלם

 

שבוע לאחר שקיבל ואלרה את המכתב מנתניהו, סיפר, הייתה חתונה לאחיין של אותו החבר. "פגשתי את אשתו, בתו ובנו. הראיתי להם את המכתב והעלינו זכרונות ממנו וממה שקרה. זה לא קל להסביר את הצורך שלכם להגן על עצמכם כשיש לפניכם איום כזה".

סיפור הפיגוע בו נהרג חבירו של ואלרה לא מוכר לציבור הישראלי, אולי בניגוד לפיגוע בבואנוס איירס, שכוון גם הוא נגד הקהילה היהודית. הוא גם לא היה מוכר לראש הממשלה נתניהו כאשר נשיא פנמה סיפר לו על כך בחודש ספטמבר שעבר, כאשר השניים נפגשו בשולי העצרת השנתית של האו"ם בניו יורק.

מדובר בטיסה 901 של חברת התעופה אלאס צ'יריקיטס ב-1994. טיסה פנימית בין העיר קולון והבירה פנמה סיטי עליה היו 18 נוסעים, מתוכם 12 יהודים, התפוצצה לגורמים. מאחורי הפיצוץ עמד, כאמור, חיזבאללה.

"אגיד לאבו מאזן: חייבים לעצור את הטרור מעזה"

"לפני שמונה שנים, כשבאתי הנה כשר החוץ, קצין צה"ל לקח אותי לסיור אווירי והראה לי איך יד נחושה מול טרור סייעה לישראל לצמצם את פיגוע הטרור בין 2006 ו-2010. באותו רגע הבנתי את הצורך שיש למדינה הזאת בצבא חזק וביד נחושה בגבולות שלה. עבורנו זה לא קל לראות ירי קטלני על קהל של אנשים, אבל חשוב להבין שלישראל יש הזכות להגן על גבולותיה ולמנוע ממחבלים להיכנס באמצעות הפגנות. זה דבר שיש להסביר אותו. במקרה שלי, תמצאו חבר שמוכן להבין את הסכסוך. לפעמים נסכים, לפעמים לא – אבל תמיד נהיה חברים".

ואלרה ובני הזוג ריבלין. צילום: לע"מ

 

בתום נאומו, בשיחה עם כתבים, הסביר ואלרה כי על רקע המהומות בגבול עזה ובייחוד על רקע כמות ההרוגים הרבה בצד העזתי, ביקורו נתקל בביקורת רבה בארצו. "ברשתות החברתיות תהו לגבי היחס שלנו כלפי ישראל, לכן חשוב לי להראות מצג של איזון ביניכם ובין הפלסטינים. אבל אני חבר שלכם".

ביום שישי ואלרה ייסע לרמאללה."אני אפגש עם ואגיד לו שהוא חייב לעצור את הטרור. לא ייתכן שהפגנות אזרחיות ינוצלו לניסיונות לבצע פיגועים", הדגיש.

בשבוע בו ארצות הברית וגואטמלה פותחות שגרירויות בירושלים, היה מוזר לראות נשיא של מדינה זרה מגיע ארצה ולא מדבר כלל על העניין. לפי לחיצת היד החמה שלו, החיבור לישראל והמחויבות, קשה להאמין שוואלרה לא ידאג לפתיחת השגרירות של מדינתו בירושלים, במוקדם ובמאוחר.:עוד באותו נושא