במרכז בירת התקיימה השבוע צעדת המונים של משולהבים שקראו קריאות לאומניות ואנטישמיות תוך שהם משתמשים בסמלים ובכרזות פאשיסטיות מובהקות.

חרף מחאות ופניות של ארגונים יהודיים בעולם בחרו שלטונות הונגריה להתעלם ואפשרו את מצעד השנאה המסורתי.

 

נשיא 'ועידת רבני ' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א הגיב למצעד בזעם ואמר כי "התמונות של בודפשט הן בלתי נסבלות וכואבות ומזכירות את הפרקים האפלים ביותר של המאה הקודמת. הניאו נאצים תוקפים את חירותה של ואת ערכיה".

נשיא '' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א

 

הגר"פ גולדשמידט המשיך ואמר "אם הם יכולים להפיץ את שנאתם ליהודים ולזרים במרחב אירופי, זו סכנה בראש וראשונה לכל האירופאים. האדישות של השלטונות ההונגריים מזעזעת, ועליהם לקחת בחשבון את השפעתן של מסרי שנאה כאלה".

לדברי הגר"פ גולדשמידט הקהילה היהודית מודאגת מאוד מההשלכות המסוכנות באירופה: "מספר האנטישמים, משכתבי ההיסטוריה ומכחישי השואה גדל בכל אירופה, הן משמאל והן מימין. פשעי השנאה ופיגועי החקיקה שהם האנטישמיות החדשה, התפשטו יותר ויותר, כך גם הסכנה שהאנטישמיות תהפוך לטרור קטלני, כפי שראינו בהתקפה על בית הכנסת בפיטסבורג ובמקומות נוספים באירופה.

הבעיה איננה רק במצעד והשלכותיו אלא בעיקר חושפת את השנאה המבעבעת מתחת לפני השטח ועלולה להתפרץ. אנו דורשים מאבק נחוש נגד האנטישמיות ומסרי השנאה שלה מכל האחראים באירופה כדי שהיהודים יוכלו לחיות בביטחון ובשלווה ולקיים את מצוות הדת ואורח חייהם בכל מקום ללא חשש".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא