, , ינחת מחר (ראשון) לביקור רשמי ראשון בישראל. הוא יעמוד בראש פמלייה גדולה בת 400 בכירים ובהם שבעה שרים ואנשי ביטחון.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה. צילום: רויטרס

 

דוטרטה, הידוע בפה הגדול שלו ובהתבטאויות מביכות בשלל נושאים, כשהבולטת בהן הייתה כשהשווה עצמו להיטלר, יבקר בירושלים אולם לא יערוך מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה, ככל הנראה מחשש לאמירה בעייתית נוספת מצידו.

במהלך הביקור צפויים להיחתם מספר הסכמי שיתוף פעולה ובהם הסכם סיעוד היסטורי, כשהמגעים לחתימה עליו נמשכו כמה שנים. מדובר בהסכם פורץ דרך שיבטל את העמלה של 12 אלף דולר אשר נדרשה מכל עובד פיליפיני שהגיע לישראל כדי לעבוד בסיעוד.

לפי ההסכם החדש, כל עובד יידרש לממן רק את כרטיס הטיסה שלו, בנוסף לעלויות בסך 800 דולר.

ההסכם נועד למנוע מכל מיני "מאכערים" לגזור קופון על כל עובד ומעגן את הזכויות של עובדי הסיעוד. הסכמים נוספים שצפויים להיחתם במהלך הביקור: הגנה על השקעות, הסכם מדע, הסכם לשכות מסחר והסכמים בין חברות פרטיות בתחומי אנרגיה, מזון, חקלאות, התפלת מים ועוד. בנוסף, הצדדים ידונו במיסוד קו טיסות ישיר מישראל למנילה.

בפיליפינים מתגוררים יותר מ-100 מיליון תושבים, רובם קתולים, ופוטנציאל הצליינות לישראל גדול ביותר.

בירושלים מקווים שהנשיא יביע את הכרת מדינתו בירושלים כבירת ישראל, ואולי אף יפתיע ויכריז על העברת השגרירות הפיליפינית לירושלים.

הנשיא יבקר גם ב"יד ושם" וגורמים מדיניים מקווים ששם הוא ימצא לנכון להביע התנצלות פומבית (נוספת) על אמירתו הבעייתית בנוגע להיטלר.

ביום רביעי ישתתף דוטרטה בטקס חנוכת אנדרטה בפארק ראשון לציון זאת לציון התגייסותה של הפיליפינים במלחמת העולם השנייה להצלת אלפי יהודים מהנאצים. בסיום הביקור, דוטרטה ימשיך לביקור בירדן.

בתוך כך, ראוי לציין שהפיליפינים נחשבת ידידותית מאוד לישראל. היא מסייעת לה באו"ם ובארגונים בינלאומיים נוספים והייתה המדינה היחידה באסיה שתמכה בהקמת ישראל בכ"ט בנובמבר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא