נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה איים השבוע להפציץ בתי ספר של ילידים בארצו, בטענה שהם מחנכים את התלמידים להיות מורדים קומוניסטים. במסיבת עיתונאים בטלוויזיה, תקף הנשיא  את המורדים והאשים אותם בהריסת גשרים והבערת בתי ספר באזורים כפריים, אך ציין שהם פוסחים על בתי ספר של בני לומאד, קהילת ילידים בדרום המדינה, הפועלים לטענתו בחסות המורדים ובלי אישור הממשלה.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה. יולי 2017. צילום: פלאש 90
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, השבוע. צילום: רויטרס

דוטרטה זועם על מתקפות המורדים הקומוניסטים האחרונות על כוחות הממשלה. האחרונה אירעה בשבוע שעבר, ונפצעו בה חמישה מאנשי יחידת העילית של המשמר הנשיאותי. בתגובה ביטל דוטרטה את שיחות השלום עם המחתרת המאואיסטית ואיים לפגוע בתומכיה.

"אני אומר עכשיו לבני לומאד – תצאו משם", אמר הנשיא, "אני אפציץ אתכם ואת המבנים שלכם, אשלח את הצבא, את חיל האוויר הפיליפיני. אני באמת אפציץ אתכם, כי אתם פועלים בניגוד לחוק ומלמדים את הילדים למרוד בממשלה". ארגוני זכויות אדם קראו לו לחזור בו מדבריו ואמרו שכל התקפה כזאת תהיה בבחינת פשע מלחמה.

הפגנות של הפלגים הקומוניסטים בפיליפינים נגד הנשיא רודריגו דוטרטה. צילום: פלאש 90
הפגנות של קומוניסטים בפיליפינים נגד הנשיא רודריגו דוטרטה. צילום: רויטרס

בחודש שעבר הצהיר דוטרטה כי יגן על חייליו מפני כל הליך משפטי אם הם יהרגו בטעות אזרחים. הנשיא הפנה את דבריו לחיילים הנלחמים בחמושים איסלאמיסטים שהשתלטו על חלק מאחת הערים בדרום הפיליפינים. דוטרטה אמר בנאום טלוויזיוני כי החיילים לא מעוניינים להרוג אזרחים, אך כי "הם לא צריכים להסס לחתור למגע רק משום שישנם אזרחים באזור". הוא הבטיח לחיילים כי הוא יגן עליהם ממאסר אם הם יהרגו אזרחים בטעות.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20