בצעד חריג, שיגר הבוקר (שלישי) נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מכתב לוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בו הוא מביע חשש מהנוסח הנוכחי של הצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי.

נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום פלאש 90

 

לדברי ריבלין, סעיף 7(ב) של הנוסח הנוכחי הקובע כי: "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת״, עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל.

המכתב נשלח אל ראש הממשלה, יו״ר הכנסת, יו״ר הוועדה וחבריה, מספר שעות לפני כינוס הוועדה, אשר צפויה לדון הבוקר בהצעת החוק כהכנה לקריאה שניה ושלישית.

"אני מבקש גם להפנות את מבטינו פנימה", כתב נשיא המדינה בין היתר, "לתוככי החברה הישראלית: האם בשם החזון הציוני אנו מוכנים לתת יד להפליה והדרה של איש או אישה על רקע מוצאם? הנוסח המוצע של סעיף 7(ב) העומד בפניכם לדיון, מאפשר למעשה לכל קהילה, בצורה הרחבה ביותר וללא שום הגבלה או איזון, להקים יישוב ללא מזרחיים, ללא חרדים, יישוב ללא דרוזים, ללא להט"ב. האם זו משמעותו של החזון הציוני? בטוחני כי לא זאת הייתה כוונת מציעי החוק, וכי אין זאת כוונתכם, חברי הוועדה, חברי הכנסת".

ריבלין הוסיף, "לאור האמור לעיל אני שב ומבקש מכם לבחון מחדש ולעומקן את השלכותיו ומשמעויותיו של הנוסח המוצע בסעיף האמור. בטוחני כי כנסת ישראל תפעל באחריות המתבקשת ביחס לחוק יסוד זה, המבקש להוסיף פרק בחוקתה המתהווה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית".

חברי כנסת החברים בוועדה שדנה בחוק הלאום הגיבו הבוקר בתקיפות לדבריו של נשיא המדינה "הוא עושה עלינו סיבוב", אמרו, לפי דיווח שהתפרסם ברשת ב'. לדבריהם, ריבלין הפיץ את המכתב ישירות לאמצעי התקשורת, מבלי שטרח לעדכן אותם או לדון איתם בעניין קודם לכן.

יוזם הצעת החוק, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר. צילום: פלאש 90

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר שיזם את חוק הלאום התייחס למכתבו של הנשיא: "טענתו של הנשיא אינה נכונה. הצעת חוק הלאום שיזמתי, אומרת את הברור מאליו, אך גם הברור מאליו ראוי שייאמר: גם לרוב יש זכויות בישראל. אפילו ליהודים. שמחתי לקרוא במכתב הנשיא, לפיו הוא רואה בחוק הלאום חוק המוסיף פרק בחוקתה המתהווה של מדינת ישראל. טענתו של הנשיא שהחוק קורא לאפליית מיעוטים אינה נכונה. המציאות בישראל לאורך עשרות שנים פשוט הפוכה: הוקמה בנגב עיר בדואית, הגדולה בעולם למיטב ידיעתי עם 70 אלף תושבים ששמה רהט, עוד הוקמו יישובים בדואים כגון ביר הדאג' ונוספים, זאת ללא אף אוכלוסייה יהודית. הצעת חוק הלאום שיזמתי, אומרת את הברור מאליו, אך גם הברור מאליו ראוי שייאמר: גם לרוב יש זכויות בישראל. אפילו ליהודים. ההצעה לא עוסקת בערים אלא בהתיישבות קהילתית שמטבעה היא התיישבות קטנה המשמרת מרקם מסוים, דתי, לאומי (דרוזי, צ'רקסי, נוצרי, מוסלמי, חרדי, להט"בי ועוד).

"החזון הציוני ייצא רק מחוזק כשהצעת החוק הלאום תהפוך לחוק יסוד בספר חוקי היסוד של מדינת ישראל, מבלי שהיא פוגעת בזכויות הפרט כהוא זה, שממילא מעוגנות ומוגנות היטב בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. גיל 70 הוא כבר גיל מספיק בוגר בשביל מדינה כדי להגדיר את זהותה הלאומית כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר דיכטר.

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הגיב אף הוא: "לצערנו הנשיא רבלין כל כך שקוע בניסיונותיו להתחבב על כלל אזרחי ישראל עד כדי שהוא שכח את הד.נ.א הבסיסי שלו. ההתקפות על מדיניות נתניהו הפכו להרגל מגונה שמתיימר לפגוע בשלטון הימין. לשמחתנו, רוב העם מסכים איתנו וסולד מאמירותיו".

 

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, מנגד, בחר לומר: "כבוד נשיא המדינה מביע הבוקר בפנייתו לחכי״ם עמדה מוסרית, ערכית ועקרונית שחשוב לכבד להפנים וליישם. עוד לא מאוחר שהכנסת תתחשב בצרכי עם ישראל בארץ ובתפוצות ותיצמד אך ורק לעקרונות מגילת העצמאות, בכך שתשמור בקפדנות על אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית ושוויונית".

 אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20