אמש חשף העיתונאי קלמן ליבסקינד הודעת דואר אלקטרוני שהוציא פרקליט המדינה שי ניצן לרשימת תפוצה של בכירי הפרקליטות, ובה הוא מבקש מהם להופיע בתקשורת ולהגן על הפרקליטות ועל החלטות שנויות במחלוקת המערערות את אמון הציבור בה.

פרקליט המדינה מתייחס במכתבו לפרשת רות דוד ורונאל פישר, והפנה במכתבו להחלטות גם בעניין הטענות הקשות נגד הפרקליטה ליאת בן ארי, ולמכתב היועץ המשפטי לממשלה שדחה את בקשת סנגוריו של ראש הממשלה נתניהו לבדוק את ההדלפות מתיקי החקירה.

בין הנמענים במכתב בכירים לשעבר בפרקליטות, עורכי דין פרטיים רבים, ואף שופטים מכהנים בפועל, שקיבלו באופן ישיר מידיו של פרקליט המדינה 'תדרוך' איך להתייחס לטענות הקשות העולות מהתנהלות הפרקליטות בתיקים בעלי חשיבות עליונה לדמוקרטיה – התנהלות שהביאה לנאומו המפורסם של שר המשפטים אמיר אוחנה שדיבר על 'הפרקליטות שבתוך הפרקליטות'.

המכתב המלא, מתוך חשבון הטוויטר של קלמן ליבסקינד

בהתייחסות לטענות הקשות על תדרוך שופטים בנוגע לעמדתו של שי ניצן, פרסמה הפרקליטות תגובה ובה נאמר כי: הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות, ובמסגרת זו לקיים גם מפגשים וכן להעביר לידיהם מעת לעת עדכונים והודעות שמפרסמת הפרקליטות לציבור ולתקשורת, על מנת שיכירו את הדברים .

יובהר כי שופטים מכהנים ממילא אינם מתראיינים בתקשורת בענייני הפרקליטות או בכלל, וגם אינם מגיעים למפגשים אלה. אתמול הוציא פרקליט המדינה מייל עדכון לכל יוצאי הנהלת הפרקליטות בעבר המעדכן אותם כי הוא נפגש עם כמה מנהלים לשעבר כדי להתייעץ עמם בנושא המתקפות התקשורתיות על הפרקליטות שרבו לאחרונה, וביקש ממשתתפי הישיבה כי יסכימו להופיע בתקשורת כאשר עולה נושא הפרקליטות. המייל נשלח לרשימת תפוצה של כל המנהלים לשעבר, המונה עשרות מנהלים, ובכלל זאת הופץ בטעות גם לארבעה מנהלים לשעבר המכהנים כיום כשופטים, שנכללו ברשימת התפוצה הגנרית. מובן מאליו כי לפגישה לא הוזמנו שופטים מכהנים ואיש לא העלה בדעתו לבקש משופטים מכהנים להופיע בתקשורת.

בעקבות איתור התקלה הורה פרקליט המדינה להשמיט את ארבעת השופטים המכהנים מיידית מרשימת התפוצה. עוד יודגש כי המידע שהועבר למנהלים לשעבר היה מידע פומבי וגלוי ומעולם לא הופץ אליהם שום מידע שאינו פומבי. עדכון על כך נמסר הבוקר לנשיאת ביהמ"ש העליון. צר לנו שטעות זו שאירעה בתום לב נוצלה להעלאת טיעונים מופרכים בדבר "תדרוכים פסולים" כביכול של פרקליט המדינה לשופטים מכהנים.

במסגרת המייל כאמור לא נשלח דבר שלא פורסם בהודעות דוברות רשמיות, ואין פגם בעדכונם ובשיתופם של יוצאי הפרקליטות באתגרים הברורים בימים אלה, כנהוג וכמקובל בארגונים רבים אחרים".

השר הגיב וכתב: "עוד כמה ימים שי ניצן בטח יפיץ לשופטים ולפרקליטים את מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה שבו הוא מסביר למה אין שום בעיה עם המייל הזה שלו אליהם. שיוכלו להתראיין ולהסביר למה לא נפל חלילה רבב בהתנהלותו ולתמוה על התרסקות אמון הציבור בפרקליטות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שוחחה עם פרקליט המדינה שי ניצן והבהירה לו כי אין מקום לגיוס שופטים מכהנים במאבקים למען הפרקליטות. ניצן מצדו הסביר את המכתב הפומבי ששלח ומסר שמדובר בתקלה.

התגובות ברשת לא איחרו להגיע, מימין ומשמאל גינו את העובדה כי בקשה והנחיה מסוג זה הגיעה ישירות לידי שופטים מכהנים, גם אם מדובר בתקלה כפי שטוענת הפרקליטות, ועל כך שהשופטים בעצמם לא ביקשו להסיר אותם מהרשימת התפוצה.

בין היתר  מאיש תקשורת מפורסם שכתב: "ה'תקלה' ששי ניצן הודה בה, היא בקשת סיקור אוהד משופטים מכהנים שיציפו את תמיכתם בו ובפרקליטות שתחתיו. שי ניצן, הידוע ביכולותיו להמציא או להעלים עדויות שעלולות לגמור חיי אדם, בעצם מזהיר במכתבו את השופטים, כאילו בטעות, שמא יהיו הבאים בתור, או שיישרו איתו קו במלחמתו הפוליטית".

והשר סמוטריץ' שהגיב שוב: "כדי לדון את השופטים לכף זכות ולהימנע מהתמיהה הגדולה שמעלה אבישי, אני עדיף לחשוב שאף אחד מהם לא ביקש שיסירו אותו מהתפוצה פשוט כי המיילים של שי ניצן עוברים אצלם ישירות לדואר זבל (נוהג שכנראה קיים אצלם עוד מימיהם בפרקליטות)."

מספר שעות לאחר החשיפה, פרסם פרשן ערוץ 12 עמית סגל כי אבי ליכט, לשעבר המשנה ליועמ״ש, נפגש כעורך דין עם רביעיית ההנהגה של כחול לבן כדי לפרוט בפניהם את תהליך האישום והנבצרות. זאת לקראת המשך הדיונים מול נתניהו.:עוד באותו נושא