חכמה בגוייים תאמין? בהשראת קו המחאה נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מובילי המחאה נגד לצה"ל בפלג הירושלמי הקיצוני- פתחו במהלך בו הם קוראים לנשים שלהן להציף בשיחות את המערכת הביטחונית הבכירה.

בארה"ב, המהלך – שהביא את משרדי הקונגרס בוושינגטון לכרוע תחת עומס הפניות – אמנם מבוצע ע"י שני המינים, אך בפלג הקיצוני החליטו להטיל את התפקיד ההסברתי על כתפי נשותיהם. במכתב שהוצג במגזין 'כותרת' ושנשלח לנשים, מובאת רשימת שמות, תפקידים ומספרי טלפונים אישיים ארוכה של בכירי מערכת הביטחון, בהם וסגנו, עם הוראות ביצוע מדוייקות.

לא מסתפקים בהפגנות. מתוך מחאת  נגד מעצר העריקים אמש (ה') צילום: רועי שניר

"זכית ובעלך יוצא להפגין ולמחות להגן ולשמור למען קיום היהדות בארץ ישראל – גם את מעוניינת לקחת חלק וסיוע במערכה הכבירה. לפנייך רשימת טלפונים ראשונית, של גורמים האמונים על נושא זה במערכת הפוליטית", נכתב במכתב המופץ לנשים בניסיון להבהיר ליושבים למעלה את האיסור ההלכתי, לתפיסתם, בגיוס לצה"ל. "אנו מקווים שכשהם יבינו את הכאב שלנו בנושא עקרוני זה ועד כמה פעולותיהם מתנכלות ומפרות את זכויותינו הדתיות הבסיסיות, הם ירפו את הצקותיהם לנו בשל יהדותינו", הוסבר.

מובילי המהלך מדגישים כי "אין להשתמש עם הרשימה הנ"ל לצורך פעולות בלתי חוקיות ו/או הטרדות כלל. ניתן לחייג ע"מ להסביר להבהיר ולהביע את הכאב בשעות הסבירות ביום. אין לחייג שוב ושוב באותו היום במידה והתקבלה כבר מענה באותו היום", ומורים: "ניתן לחייג בכל יום מהימים בהם בני הישיבה נמקים שבויים וחטופים בכלא הצבאי".

נשות הפלג מפגינות מחוץ לכלא 6. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90
נשות הפלג מפגינות מחוץ לכלא 6. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

 

במכתב מפורטות גם "נקודות בסיסיות להסברה", לפיהן:

  • "הדת היהודית אוסרת כל גיוס לצה"ל ולמשטרה בכל אופן, כולל גם שיתוף עם הליכי הגיוס אליהם, אישים בשלטון ואף אזרחים החושבים אחרת, אין להם כל זכות לפגוע בזכויותינו הדתיות, ולגרום לנו לפעול בניגוד לדתינו"
  • "כשאנו נלחמים על דתינו וחיינו, כל איום, מעצר ואלימות כולל לא חוקיות המופעלת מצד המשטרה ו/או כל גוף אחר לא ירתיע אותנו"
  • "אנו מסכימים גם להגיע למצב של אוטונומיה כלכלית בו לא נצטרך לשלם מאות אלפי שקלים מיסים ברכישת דירה, למעלה מ-60% מס בטעינת דלק, קרוב לעשרים אחוז בכל רכישה שלנו, ועוד מיסים רבים הגלומים במחיר הסופי של המוצרים אותם אנו רוכשים. אנו מסכימים שבריטניה, צרפת או ארה"ב יקחו את השלטון במחוזותינו, מי שישמור יותר על זכויותינו הדתית, ולא להזדקק כלל, לגופים שהשתלטו על ארץ ישראל, ורק מציקים ליהדות החרדית"
"מעצרים ואלימות לא ירתיעו אותנו". הפגנת הפלג הקיצוני אמש (ה') בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"מעצרים ואלימות לא ירתיעו אותנו". הפגנת הפלג הקיצוני אמש (ה') בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הפלג הקיצוני-חרדי, המלוות בהפרות סדר, התקיימו אתמול (ה') בירושלים ובבית שמש, שם הפגינו כמה מאות . במהלך ההפגנות ניסו מפירי הסדר לחסום כבישים , למנוע נסיעת כלי רכב ואוטובוסים לאורך הצירים, כל זאת תוך שהם מיידים אבנים וחפצים לעבר השוטרים, תוקפים ומגדפים את השוטרים. במהלך הפרות הסדר עצרה המשטרה 27 חשודים, שניים מהם בבית שמש, שנחקרו, בין היתר, בגין הפרת הסדר הציבורי, חסימת כבישים ותקיפת שוטרים. כלל החשודים יובאו היום בפני בית המשפט לדיון בעניינם.

תחרות כרזות נגד הגיוס לצה"ל

ולא רק הנשים, גם תלמידות מצטרפות למאבק. בית הספר החרדי לבנות 'בית יעקב' בטבריה, הזמין את תלמידותיו להשתתף בתחרות נושאת פרסים, על מנת לעודד את תלמידי הישיבה העריקים להתמיד במעשיהם. בעקבות כך, הוגשו תלונות במשרד החינוך.

כרזה נגד גיוס. בית יעקב טבריה
כרזה נגד גיוס. בית יעקב טבריה

 

מפניות שהגיעו ללשכת ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), עולה כי מנהלת בית הספר, המתוקצב כאמור על ידי משרד החינוך, ערכה תפילות למען העצורים שסירבו להתגייס, ואף הגדילה לעשות ואספה תרומות כספיות מבנות בית הספר על מנת לשמר את מאבקם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.