בין השנים 1947 – 1961 פעלה בלבנון מרגלת ישראלית בשם שולמית כהן קישיק ז"ל. שולה היתה לשם דבר בשירותיה החשאיים של מדינת ישראל.
היא גידלה 7 ילדים תוך כדי שהיא מנהלת פעילות סודית במסווה של פעילות ציונית חינוכית ענפה. מתחת אפם של השלטונות בלבנון היא העבירה מאות יהודים ארצה. שולה טוותה ביד אומן קשרים עם המרים שבאויבינו והביאה עימה מידע מסווג שכולו זהב. בכל הקשור לפועלה של שולה הרי שרב הנסתר על הגלוי.

באחד הימים שולה ניצחה על מבצע סודי להעברת 70 ילדים ארצה. לוח הזמנים היה קצר מאוד והיא נדרשה ללא מעט כוחות כדי להוציא את המבצע הזה לפועל. המבצע תוכנן בקפידה רבה אלא שאז, בעת שהנערים כבר התרכזו בבית הכנסת לקראת הנסיעה, הגיחו לפתע שוטרים לבנוניים לאיזור לבדוק מה נעשה ברובע, אבו ג'מיל, היהודי.
הסירות שאמורות היו לקחת את הילדים המתינו על החוף בחוסר וודאות כאשר הם מבינים כי קרה דבר מה לנוכח העובדה ששוטרים רבים הופיעו בכל הרחובות הסמוכים ושולה עדיין לא הגיעה.
הימים ימי כסלו, כשבועיים לפני חג החנוכה, שולה הוגה במוחה רעיון, היא שולחת את עושה דברה לקנות 70 נרות חנוכה ומארגנת את הילדים לתהלוכת נרות חנוכה. לכל ילד ניתן נר ושולה עוברת מאחד לשני ומעלה את האש בנרות. תוך כדי היא פוצחת בשירת שירי חנוכה ומעודדת את הילדים לשיר איתה. העוברים ושבים ברובע היהודי ידעו כבר כי שולה היא אשה לא שגרתית, אך הם לא הצליחו להבין מה פשר תהלוכת הנרות שבועיים לפני החג.
בינתיים הם עוברים על פני עוד שוטר ועוד אחד כאשר שולה מסבירה להם בקצרה שזה חג יהודי והילדים מתאמנים לקראת המסיבה הגדולה. באיחור ניכר הם מגיעים לבסוף אל החוף ועולים על הסירות ארצה.
כעבור שנים מספר ומשפט ארוך שולה מואשמת בריגול למען ישראל ונידונה לתליה. לאחר התערבות וערעור במשפט, גזר הדין הומתק ל21 שנים. שולה עוברת שנתיים של עינויים קשים מנשא ודבקה בגירסתה כי לא ריגלה לטובת מדינת ישראל. בספר התיעודי "שובי השולמית" שכתב אודותיה עזרא "אלנקם" יכין הוא כותב כי נאלצו להביא עבור שולה את סמי, החוקר הכי בכיר, או במילים אחרות הכי סאדיסט. כולם רעדו מהחוקר הזה ונשברו מיד. שולה שרדה שנתיים של תופת בחדרי החקירות שלו עד שלבסוף הוא נשבר ויצא בחמת זעם מן החדר כשהוא מפטיר אחריו: "עכשיו אתם מבינים למה מדינת ישראל מנצחת?! אם אשה יהודיה לא נשברת מהעינויים שאף גבר לא הצליח לעמוד בהם אז אין פלא שהם מנצחים!" שולה נשלחת לרצות את עונשה וכעבור 7 שנים היא משתחררת במסגרת חילופי שבויים.

שולמית כהן קישיק מדליקה משואה.

שולה קישיק כהן ז"ל זכתה להאריך ימים ונפטרה כאן בישראל, מולדתה האהובה, אליה ייחלה והתפללה כל ימיה בארץ ניכר והיא בת מאה שנים. היא זכתה להשיא משואה ביום העצמאות ה59 של מדינת ישראל וכן הוענקו לה תארים רבים על פועלה, בין היתר תואר יקירת ירושלים.
יהי זכרה ברוך.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.