תיקון עוול היסטורי. מגורשי חומש ושא-נור פנו היום (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראשי סיעות הימין וקראו להם לנצל את ההזדמנות בכדי להקים ממשלת ימין ולבטל את חוק ההתנתקות.

במכתב ששלחו העקורים לנתניהו ולראשי המחנה הלאומי הם מבקשים להכיר בעובדה כי לעת עתה קיימת ממשלת ימין ומדובר בהזדמנות לחדש את ההתיישבות ביישובים שפונו: "אנו פונים אליכם בשעות קריטיות אלו, בהם שעון החול אוזל", עוד הוסיפו, "ברוך השם תוצאות הבחירות היו חד משמעיות, עם ישראל בחר בדרך הימין, עם ישראל בחר כנסת לאומית. מדובר בהזדמנות לתקן את העוול הנורא, פצע שעדיין מדמם בליבנו ובלב ישראל יום יום – הגירוש מיישובי גוש קטיף וצפון השומרון".

בהמשך ציינו כי דרישתם לביטול החוק זוכה לתמיכה רחבה: "מדובר בדרישה שזוכה לתמיכה רחבה משלל מפלגות וזוכה לרוב ברור בכנסת הנוכחית", הם פם פנו לראשי סיעות הימין: "אנו קוראים לכם – אל תפספסו את ההזדמנות, עשו ככל שביכולתכם כולם, הקימו ממשלת ימין ויחד נוביל את תיקון העוול – ונבטל את החוק המיותר – חוק ההתנתקות".

במכתב ששלחו לראש הממשלה הזכירו התושבים את הפגישה שהייתה לו עמם וביקשו ממנו להוביל את המהלך ולתקן את העוול: "אדוני ראש הממשלה, בימים האחרונים דרישתנו קיבלה תמיכה של עשרות חברי כנסת, של שרים רבים ושל הציבור בישראל. המפתחות בידיים שלך, ביכולתך לתקן את העוול", עוד הוסיפו ראשי המתיישבים בפנייתם: "מי כמוך יודע כמה נזק ועוול היה הגירוש שלנו ושל משפחותינו מביתנו ומהישובים המדהימים בצפון השומרון. אף שמענו את הדברים בפגישה איתך לפני מספר שנים, שם הבעת דעה ברורה ונחרצת כי ההתנתקות הייתה טעות וציינת את חשיבות ההתיישבות."

לסיום כתבו לראש הממשלה: "אנא הובל את המהלך, תקן את העוול – בטל את חוק ההתנתקות מצפון השומרון", על המכתב חתומים נציגי גרעין חומש-שא-נור.

היישוב חומש. צילום: פלאש 90

 

בימים אלו מתנהל קמפיין בדרישה לביטול חוק ההתנתקות וחזרה ליישובי צפון השומרון, אותו מוביל ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, יחד עם מגורשי חומש ושא-נור. שרים, חברי כנסת ואישי ציבור רבים הצטרפו והביעו תמיכתם בדרישה. לפני מספר ימים עלו  קבוצת ח"כים, ובראשם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, לישוב חומש על מנת להתרשם מהמציאות במקום ולראות בפועל את החשיבות בשליטה ישראלית באזור.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אומר כי "הגיע הזמן לעשות תיקון לעוול הזה, שנעשה לפני יותר מ 10 שנים, ולהחזיר לשם את התושבים. אין שום סיבה שלא יהיו תושבים שיחיו בכל מקום בשומרון. יש לנו את הריבונות כאן, זה הזמן לתקן את העוול הזה." דגן קרא לנתניהו להוביל את המהלך ולא להיגרר אליו "זו השעה, לעשות מעשה מוסרי, אמרת פעם אחר פעם שההתנתקות הייתה טעות. יש לך הזדמנות לתקן" אומר דגן, שגורש בעצמו מביתו בישוב שא-נור.

כחלק מהקמפיין ביום א', יום שחרור ירושלים והשומרון צפויה להתקיים עצרת המונים גדולה בישוב שא-נור שפונה לפני 14 שנים כחלק מהגרוש מגוש קטיף וצפון השומרון. באירוע יתקיימו צעדות וסיורים בעמק דותן ועצרת המונים בשא-נור בהשתתפות רבנים, ח"כים ראשי מועצות יו"ש ואישי ציבור.

בתוך כך, קוראת גם תנועת 'נחלה' לראשי איחוד מפלגות הימין להמשיך ולהציב לראש הממשלה את הדגישה הברורה לעמוד לימין ארץ ישראל: "הרעש הגדולים סביב חוק הגיוס מחריש אוזניים ומונע את הדיון בסוגיות מהותיות. בשעה זו אנו רואים חובה להשמיע את קולה של ארץ ישראל. מדובר בסוגיה הרת גורל לעם ישראל, כאשר תוכנית טראמפ מסכנת את עתיד יהודה ושומרון ואת בטחון מדינת ישראל כולה. "ברגע גורלי זה, אנו קוראים לראש הממשלה לקבל את דרישות איחוד מפלגות הימין, ואם ראש הממשלה יסרב – על איחוד מפלגות הימין לסרב להיכנס לממשלה וללכת לבחירות".

יצוין כי היום נפגשו ראשי תנועת נחלה בראשות דניאלה וייס עם הרב שמואל אליהו שקרא לראשי מפלגות הימין לא להיכנע לחיבוק ולמלכודת הדבש מצד ארצות הברית.

לדברי הרב אליהו: "אנו מכירים טובה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על כך שעומד לימין ישראל, מכיר בירושלים וברמת הגולן. עם זאת אנו מכירים פי אלף יותר טובה גם לרחל אמנו ולברית אבות, ולהבטחה שהבטיח הקב"ה על ירושת ארץ ישראל, ואנו מחויבים להגיד לנציגי הציבור בכנסת", עוד הוסיף הרב אליהו: "אסור להיכנע לחיבוק ולמלכודת הדבש, ומרוב אהבה לוותר על ריבונות ביהודה ושומרון. יהודה ושומרון זה נחלת אבותינו. הערבים ממילא עוזבים אותה לאט לאט, וצריך לאפשר להם לעזוב יותר מהר ולהתיישב בכל רחבי יהודה ושומרון".

 אילת כהנא

אילת כהנא