עו"ד , יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, נשא דברים בהרצאה שהתקיימה בשמורת 'עו"ז וגאון' בגוש עציון ביום שישי האחרון והציג את הצעדים הראשונים המוכיחים את התמורות הדרמטיות אותן מיישם במדיניות ארה"ב כלפי המזרח התיכון בכלל והסכסוך הישראלי ערבי בפרט.

מתוך הרצאתו של עו"ד צל בכנס "הגיע זמן " בגוש עציון"

לדברי צל, עיקרה של מדיניות הממשל האמריקאי החדש הוא התפיסה לפיה הממשל בוושינגטון יכבד את ריבונות ישראל והחלטותיה באשר לעתיד ארץ ישראל. "טראמפ לא יגיד לישראל לבנות או לא, לספח או לא. הוא יכבד את החלטת הממשלה על גורלינו בארצנו. המדיניות הזו היא מהפכנית. חמישים שנה מאז ששת הימים אף ממשל לא הסכים לאמץ את המדינית הזו אלא להיפך, הם הציגו את המסגרת לתהליך שיוביל לשלום בשמות שונים – שטחים תמורת שלום, שתי מדינות לשני עמים וכו', וכולם היו הכתבה של הממשל בוושינגטון לגבי מה שאנחנו צריכים לעשות. בזמן הזה הצלחנו לפעול בין הטיפות, בנינו, ועשינו את זה בעזרת הקב"ה, ביו"ש ובעזה אז, בירושלים וברמת הגולן, בנינו מפעל התיישבות פורח ומדהים. כעת יש שינוי במדיניות וושינגטון שאפילו לא חלמנו עליו. התפללנו לכך, אבל לא חלמנו שזה יכול להתממש".

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל
עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל

"נושא העברת השגרירות מת"א לירושלים זה לא עניין סמלי"

מדיניות זו, מסביר צל, היא המובילה בין השאר גם להבטחה להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים, החלטה שחשיבותה היא הרבה מעבר לסמלית: "מאז 48' המדיניות של ארה"ב הייתה שירושלים לא שייכת לישראל, גם מזרח העיר וגם המערב. על פי הערביסטים במחלקת המדינה בארה"ב, ירושלים היא תחום עצמאי שלא שייך לאיש ושצריך להיות תחת פיקוח בינלאומי, זו פיקציה משפטית דיפלומטית שהייתה המדיניות של ארה"ב. המשמעות של כך הייתה שאסור, מבחינת המדיניות הזו, לשים את השגרירות האמריקאית בירושלים כי היא לא בירת ישראל". מוסיף צל ומציין כי מאז שחרורה ואיחודה של ירושלים בשנת 67' "הקונסוליה, שהייתה בירושלים מאז אמצע המאה ה-19, הפכה לשגרירות עבור הערבים הפלשתינאים, ואחרי אוסלו זו הרש"פ. כך הם מגדירים זאת".

על ההשלכות המעשיות של מדיניות זו סיפר על היחס המפלה של הפקידות הערבית בקונסוליה כלפי ישראלים נושאי אזרחות אמריקאית שנזקקו לשירותי הקונסוליה. כמו כן הזכיר את יחסם המחפיר של השומרים הערבים שבמקום, "לכן נושא העברת השגרירות מתל אביב לירושלים זה לא עניין סמלי", אומר צל המציין פן נוסף של המציאות הנוכחית: "במהלך כל השנים מאז 67' הקונסוליה בירושלים לא הייתה כפופה איכשהו לשגרירות בתל אביב. עד כדי כך שהקונסוליה בירושלים הייתה מדווחת לשולחן אחר במחלקת המדינה בוושינגטון, לשולחן שאליו מדווחת השגרירות ברבת עמון, ללא קשר למה שקורה בתל אביב". כעת הוא מקווה ומאמין כי יושם קץ למדיניות זו שהשלכותיה רבות על היחס האמריקאי למתרחש בישראל.

פרק נוסף העולה מהמדיניות המכבדת את החלטותיה והכרעותיה של ישראל באשר לעתידה, הוא פרק ההתיישבות ביהודה ושומרון, "המשמעות היא שאם ישראל מחליטה להתיישב ולפתח את הנוכחות היהודית ביו"ש הממשל בוושינגטון יקבל את זה. אני לא אומר שהם יסכימו או יאהבו זאת. אולי כן. אבל הם יכבדו את ההחלטה. זה דבר ענק", קובע צל.

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל
עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל

 

" אמר שההתיישבות אינה מכשול לשלום –  אלו !"

צל טען כי כבר כעת ניתן לחוש בפועל את שינוי הגישה האמריקאית כלפי ישראל ומהלכיה. "כאשר ממשלת ישראל הכריזה על בניית 5000 יחידות דיור חדשות תגובת הממשל בוושינגטון הייתה שקט מוחלט. באותו זמן האירופאים והאחרים מיהרו לגנות את ההחלטה הזו. השתיקה בוושינגטון פשוט מדהימה. אין תקדים לכך בהיסטוריה של יחסי ארה"ב וישראל מאז 67' בתחום הזה. זה קרה שוב כשחוק ההסדרה הועבר בכנסת. התגובה של וושינגטון הייתה שתיקה. האירופים מתקוממים, וגם היועמ"ש אומר שהחוק בעייתי ולא יעבור בג"ץ, אבל התגובה האמריקאית הייתה שתיקה".

באשר להצהרת הבית הלבן ממנה נדמה היה כי מתחילה נסיגה מהבטחות קמפיין הבחירות, אומר צל כי לטעמו נכון וראוי להקשיב היטב לניואנסים העולים מההצהרה ההיא. "אני מחלק את ההצהרה הזו לשני חלקים – דובר הבית הלבן אמר שההתיישבות אינה מכשול לשלום. לאוזניים ישראליות זה לא מצלצל, אבל לאוזניים אמריקאיות, שמכירות את המדיניות האמריקאית בחמישים השנים האחרונות, זה לא יאומן, כי מאז הישוב הראשון שהוקם ביו"ש כל ממשל אמריקאי, רפובליקני ודמוקרטי כאחד, אמרו שהתיישבות יהודית בלב ארץ ישראל היא מכשול לשלום עם הערבים. חלק אמרו שזה בלתי חוקי ובלתי לגיטימי, אבל כולם אמרו שזה מכשול לשלום. כאשר דובר הבית הלבן אומר במפורש שזה לא המצב, גבירותיי ורבותיי אלו חבלי משיח!".

עו"ד מארק צל הוא תושב תקוע, פעיל ציוני בתוך המפלגה הרפובליקנית וכן פעיל חברתי בישראל.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.