הפרקליטות לא התנהלה כראוי. עזרא נאווי. צילום: אורי זקהם
הפרקליטות לא התנהלה כראוי. עזרא נאווי. צילום: אורי זקהם

נציב הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות קבע כי תלונה של ארגון "עד כאן" על התנהלות הפרקליטות בפרשת פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי היא מוצדקת, כך לפי פרסום של יאיר אלטמן ב"ישראל היום".

"הגעתי לכלל מסקנה שתלונך מוצדקת וכי פרקליטות ירושלים לא התנהלה כראוי משלא השיבה למכתביך השונים", כתב נציב הביקורת דוד רוזן. "מצאתי לנכון להמליץ על חידוד וקביעת נוהלי עבודה משופרים בפרקליטות, על מחוזותיה השונים, בכל הנוגע למענה לפניות מן הציבור, שיהא בהם למנוע הישנות מצבים שבהם פניות שונות יתויקו בתיק הפרקליטות ללא כל התייחסות נוספת מצד הפרקליט המטפל, ומבלי שניתן להם מענה הולם בכתב". לטענת הפרקליטה המלווה, עו"ד נורית לטמן, מדובר ב"טעות משרדית" ועל כן לא היה מקום להגיש תלונה.

כזכור, לפני למעלה משנה וחצי נחשפו לראשונה בתכנית "עובדה" החומרים שתיעד ארגון "עד כאן". באחד הסרטונים שתועדו מודה נאווי, פעיל בארגון השמאל הקיצוני "תאעיוש", במו פיו כי הסגיר את סוחר הקרקעות הפלסטיני אבו חליל לידי הביטחון המסכל הפלסטיני וידע כי בכך הוא גוזר עליו מוות בעינויים. בחודש אפריל השנה נחשף בגל"צ כי בנוסף לסרטונים, בידי הפרקליטות יש מסמכים רשמיים המעידים כי נאווי היה מעורב בהסגרת מוכר הקרקעות לביטחון המסכל הפלסטיני. אך למרות המלצת המשטרה להעמידו לדין טרם התקבלה אז החלטת הפרקליטות בנושא.

בעקבות "גרירת הרגליים" של הפרקליטות בתיק וכן אי התייחסות לפניות ארגון "עד כאן" שביקש להתעדכן במצב הטיפול בתיק, החליטו בארגון בחודש יוני האחרון להגיש תלונה בנושא לנציבות הביקורת על הפרקליטות. כשבוע לאחר הגשת התלונה פורסם כי הפרקליטות תגיש כתב אישום נגד נאווי בכפוף להגשת כתב אישום. כאמור, הנציבות קבעה כי התלונה בנושא מוצדקת וכי הפרקליטות לא פעלה כראוי.

מסמכי הביטחון המסכל הפלסטיני המתעדים את שיחת ההסגרה עם עזרא נאווי
מסמכי הביטחון המסכל הפלסטיני המתעדים את שיחת ההסגרה עם עזרא נאווי

תגובת ארגון 'עד כאן': "זהו לא סוד שפרקליטות המדינה גוררת רגליים מרגע שחשפנו את המקרה לפני כשנה וחצי. הביקורת שמעבירה הנציבות על התנהלות הפרקליטות צריכה להדליק נורות אזהרה ולעורר את השאלה, מדוע מתנהלת הפרקליטות כך דווקא במקרה זה? בשורה התחתונה, עזרא נאווי, שהתוודה מול עדשת המצלמה הנסתרת בהסגרת פלשתיני שמכר אדמות ליהודים לידי הרשות הפלשתינית, ביודעו מה הגורל צופן לו, מסתובב חופשי וממשיך את פעילותו באין מפריע. הנחנו בפני מערכות אכיפת החוק את כל ההוכחות והעדויות שהן צריכות על מנת להכניס אותו כבר לכלא. למה עוד הם מחכים?".

תגובת פרקליטות מחוז ירושלים: "כפי שעולה ממכתבו של הנציב, פרקליטות המחוז השיבה לפנייתו הטלפונית של נציג ארגון עד כאן. עם זאת, מצא הנציב פגם בכך שפניותיו בכתב לא נענו. בהתאם לכך, אנו פועלים כהמלצת הנציב לחידוד נוהלי העבודה, ובפרט הצורך להשיב גם בכתובים לפניות ולא להסתפק במענה טלפוני".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20