"אנו מודאגים מאוד מהעונש הקל שניתן לחייל על מה שנראה מוציא להורג של פלסטיני פצוע", נכתב בהודעה שפרסמה היום (ו') נציבות זכויות האדם של האו"ם. בהודעה, גינו בנציבות את גזר הדין שנתן בית הדין הצבאי ללוחם כפיר אלאור אזריה ביום שלישי האחרון וכינה את מעשהו: "תקרית של הוצאה להורג בטרם הבאה לדין".

שר החינוך נפתלי בנט מיהר להגיב להודעה ואמר: "באמת היה חסר לנו האינפוט שלכם בנושא". גם השר איוב קרא התייחס לגינוי וציין כי "כל יפי הנפש שרצו להיות מוסריים על גבו של הלוחם אלאור אזריה השיגו מטרה הפוכה – גם גינויים מהעולם וגם פגעו בכוח ההרתעה של מדינת ישראל".

"מגיעה לו חנינה". צילום: פלאש 90
"הוציא להורג פלסטיני פצוע". צילום: פלאש 90

 

אחרי 11 חודשים של משפט ציבורי ותקשורתי בפרשת לוחם כפיר אלאור אזריה שירה במחבל שדקר חיילים בפורים תשע"ו, בית הדין הצבאי נתן את גזר הדין. השופטים גזרו 18 חודשי מאסר בפועל על אזריה, בניכוי תשעה ימים של מאסרו הפתוח. כמו כן גזרו הורדתו לדרגת טוראי. בנוסף, נגזרו 12 חודשים על תנאי בשל הריגה ושישה חודשי תנאי על שימוש בלתי חוקי בנשק. בית המשפט הורה כי אזריה יחל לרצות את עונשו ב-5 במרץ.

"זה אולי עונש לא כבד לנאשם שביצע עבירה, לנאשם חף מפשע זה עונש מאוד כבד. גם לו וגם למשפחתו", אמר אתמול אביו, צ'רלי אזריה, בראיון לגל"צ. הוא הודיע כי בכוונתו לערער על גזר הדין והוסיף: "אם הייתי רואה שיש צדק בכל הדברים האלה, הייתי רוצה להגיע לעסקה ולגמור את הסיפור, אבל מדובר בילד בן 20 שלא עשה דבר, פעל כפי שכל לוחם פועל בשטח וכולם יודעים את זה. ו-90% מהעם שתומך בנו יודעים את זה".

אך לצד ההצהרה ההחלטית בדבר הגשת ערעור, הדגיש אזריה שהאופציות עדיין פתוחות. "אם תגיע הצעה לעורכי הדין שימליצו לי שכדאי לקבל, אני אלך על  מה שהם אומרים. אני סומך על עורכי הדין ועל ההחלטות שלהם וכל מה שיגידו לי אני הולך אתם", אמר. "הם מתייעצים אתי על כל דבר ועניין".

משפחת אזריה הבוקר בבית הדין. צילום: מרב לרנר
משפחת אזריה השבוע בבית הדין. צילום: מרב לרנר
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20