במהלך הקיץ האחרון הציבו אנשי תנועת חזון באמצעות חברת פרסום שלטים ברחבי ירושלים למען ערכי המשפחה המסורתית. בשלטים נכתב בין היתר: "אבא ואמא=משפחה. האומץ להיות נורמלי".

לאחר זמן קצר הורידו אנשי עיריית ירושלים את השלטים מכיוון שלטענתם אלה עלולים לפגוע ברגשות הציבור. בחזון יצאו למאבק משפטי נגד העיריה וחברת הפרסום אשר סירבו לתלות את השלטים.

במהלך ההליך המשפטי ביקש שופט בימ"ש המחוזי בירושלים ארנון דראל את עמדת היועמ"ש בנושא. לאחר שהתקבלה תגובתו בה הוא דן באריכות בנושא הוא קובע לבסוף כי בהדפסת שלטי חזון ובפרסומם ברבים אין די פגיעה בציבור מסויים ולכן הסרת שלט שכזה על ידי העירייה הינה פגיעה בחופש הביטוי ואינה מקובלת במדינה דמוקרטית.

"סמכות הרשות המקומית להטיל הגבלות על פרסום בתחומה בשל פגיעה ברגשות הציבור צריכה להיות שמורה למקרים חריגים ביותר בהם מדובר בפגיעה קשה וכבדה העולה על הנסבל בחברה דמוקרטית…בעניינו לא ניתן לומר כי הפגיעה עולה על סף הסיבולת", נכתב בעמדת היועמ"ש.

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות עמדת היועמ"ש זו הסכימה העיריה כי לא תמנע בעתיד הטבת שלטים מסוג דומה. עם זאת ביקשה העיריה להשאיר עבורה את ההחלטה לגבי עיתוי פרסום השלטים ולמנוע פרסומים שכאלה בתקופות מסוימות דוגמת ימי מצעד הגאווה בעיר. וכאמור היום קבע בימ"ש כי אין פסול בתליית השלטים ובכך ההליך נגמר.

הרב דרור אריה מתנועת חזון מסר: "החלטת בית המשפט לאור חוות דעתו של היועמ"ש ש"אבא ואמא=משפחה" היא פתח חשוב להשבת השפיות לשיח הציבורי, מול גורמי קיצון המנסים לנרמל כל סטיה, ולעוות כל מחשבה בריאה בסיסית ופשוטה.
יצאנו להשמיע קול שפוי נאור ונורמלי, איתו מזדהים רוב אזרחי ישראל, יחד נשים סוף לריטואל המכפיש והמשתיק את האמת הבהירה יותר מאור השמש.
אנו שמחים שמהיום משחק ההשתקה נגמר, נמשיך להיאבק בכל תוקף על הזכות לנורמליות".

צילום: תנועת חזון

עו"ד משה פולסקי אשר ייצג את תנועת חזון בבימ"ש מסר: "אנו מברכים על כך שבסופו של יום השכל הישר ניצח וכל הצדדים הבינו שאין ולא היה כל מקום למנוע מתנועת חזון להציע בפני הציבור הרחב את את מסריה ובפרט בתקופה בה נראה כי במרחב הציבורי ניתן להשמיע רק עמדות ליברליות ולא עמדות שמרניות, יהודיות, טבעיות, ומקובלות ביחס לערכי המשפחה בתיק זה היועץ המשפטי לממשלה תמך באופן מלא בעמדת תנועת חזון, ובחופש הביטוי שלה, ובסופו של יום אנחנו מברכים על כך שגם עיריית ירושלים חזרה בה וקיבלה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה והתחייבה לאפשר לתנועת חזון לפרסם את מסריה, כפי שהם, במרחב הציבורי. מדובר פסיקה עקרונית ראויה ומתבקשת שעולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט העליון בסוגיית חופש הביטוי. אנו מקווים כי פסיקה זו תתחיל מגמת שינוי באווירה שהשתלטה בשנים האחרונות בשיח הציבורי, לפיה רק לארגונים ליברליים רדיקליים מותר להשמיע את עמדתם, ואילו אנשים וארגונים אחרים, המחזיקים בעמדות שמרניות ביחס לחשיבות ערכי המשפחה המקובלים והנורמטיביים, בעם ישראל ואף בעולם הרחב, מדורי דורות נאלצים לסתום את פיהם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.