2:41 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נפרדים כידידים? הפגישה האחרונה בין אובמה ונתניהו

נפרדים כידידים? הפגישה האחרונה בין אובמה ונתניהו

בשולי עצרת האו"ם נפגשים כעת נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו.

"בקרוב אסיים את תפקידי אבל אני רוצה להבטיח שהישראלים והפלשתינים יחיו בשלום ואשוחח על כך עם רה"מ". נתניהו הודה לאובמה על הסיוע הביטחוני שמעניקה ארה"ב לישראל. אובמה התייחס לנושא ואמר כי  מזכר הסיוע הביטחוני הוא ציון דרך ביחסי ישראל וארצות הברית. עוד הוסיף כי הברית בין שתי המדינות מבוססת על ערכים משותפים וקשרי משפחה, וכי המדינה היהודית צריכה להיות בטוחה.

 

צילום: ליטל שמש, נציגת ערוץ 20 לניו יורק

אובמה אמר כי הוא מודאג מהבנייה של ישראל בהתנחלויות. נתניהו אמר: "אין לנו ידיד גדול מארה"ב, ולארה"ב אין ידיד גדול מישראל". הוא הוסיף בפנייה ישירה אל הנשיא: "ברק, תמיד תהיה אורח רצוי בישראל".
אובמה התייחס גם למצבו הקשה של הנשיא לשעבר שמעון פרס. "אני רוצה להעביר מסר שכל העם האמריקאי, הממשל שלי, חושבים על שמעון פרס. חבר יקר. אדם ענק בהיסטוריה של ישראל. אנחנו מקווים שהוא יחלים במהרה. אני רוצה למסור את תודתי על החברות שלו ועל העזרה שלו לעצב את הקשר בין שתי המדינות".
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה. ארכיון. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה. ארכיון. צילום: פלאש 90
נתניהו אמר כי במשך שמונה השנים האחרונות השניים שוחחו רבות על האתגרים הגדולים וההזדמנויות הרבות הניצבות בפני שתי המדינות: "האתגר הגדול הוא הרדיקליות המסוכנת, וההזדמנות הגדולה היא השלום. אין לנו חברה טובה מארה"ב, הברית נעה דרך נשיאים שונים וקונגרס שונה. חיבור שלא ניתן לערער עליו, של ערכים, אנטרסים ושאיפות שונות".
ראש הממשלה הוסיף בפנייה אישית לאובמה והזמין אותו להגיע ארצה, גם אחרי כהונתו: "כשאתה מתקרב לסיום הכהונה שלך, תהיה עסוק בהרבה דברים, אשמח שהקול שלך יישמע כחבר של ישראל. בזכות של ישראל כמדינה יהודית. תמיד תהיה אורח רצוי בישראל".

תעודת ביטוח

בירושלים הביעו בעבר חששות משלושת החודשים שנותרו – בין סוף הכהונה של אובמה ובין כניסת הנשיא או הנשיאה הבאים. לשכת רה"מ הפיצה מסרים לפיהם אובמה ישתמש בתקופה זו על מנת לקדם החלטה במועצת הביטחון נגד ישראל. באחרונה ישראל הצליחה לייצר תעודת ביטוח בדמות 88 סנטורים ששלחו מכתב לאובמה ובו דרשו כי יטיל וטו על החלטות חד-צדדיות נגד ישראל.

מתוך 'הפטריוטים' היום (ד')

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"