הלווית סמ"ר רונן לוברסקי. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

הלילה (בין שבת לראשון) הובא למנוחות לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי הי"ד בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. לוברסקי נרצח על ידי מחבל שהפיל עליו מגובה פלטת שיש כבדה ופצע אותו אנוש, במהלך פעילות של יחידתו בכפר סמוך לרמאללה. מפקד היחידה, סא"ל ע', ספד לו: "היית מהלוחמים הטובים ביותר ביחידה, בכוח הפורץ של הצוות והראשון למגע עם האויב. נפלת מות גיבורים".

"היית בעל משמעת עצמית ואחריות מהגבוהות ביותר, פעלת רבות במבצעים ללכידת מחבלים – תוך שמירה על צניעות ומקצועיות", סיפר מפקד יחידת "דובדבן" מעל קברו. מפקד היחידה הוסיף: "לוברסקי, עצמת את עיניך בפעולה שמסמלת יותר מהכל את תרומתך להגנה על ביטחון ישראל".

הלווית סמ"ר רונן לוברסקי. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

סא"ל ע' הוסיף: "מידע הוביל את היחידה לביצוע המבצע – מבצע שהצליח לסכל ולשבש את חוליית הטרור. מבצע אחד מיני רבים, מבצע אחד ממנו, רונן, לא שבת. חונכת לערכים של תרומה למדינה, היית בן למשפחה של לוחמים, מלח הארץ. בשעות שהתפללנו ליד מיטתך בבית החולים אמא שלך הצביעה על בני המשפחה ואמרה 'לוחמים כולם – אבל רונן הטוב ביותר'. אמא צדקה. היית מהלוחמים הטובים ביותר בפלגה וביחידה".

אחיו של רונן, אריק, ספד לו גם הוא: "היית צנוע, כולם אוהבים אותך, איזה גיבור אתה, איזה אלוף אתה. תמיד נלחמת. איפה שאמרו לך 'לא', אתה אמרת 'כן' – והיית יותר טוב מכולם". אחיו הוסיף: "ואני בטוח שבחרת גם את הרגע הזה, אין לי ספק בכלל. ואני שמח בזה. אני יודע שלא סבלת ואני גאה בך מאוד".

הלווית סמ"ר רונן לוברסקי. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

"אני פונה לעם ישראל, שחיבק את המשפחה שלי חיבוק עצום שלא האמנתי שקיים. הניצחון הגדול ביותר שלנו זה שאנחנו נחיה חיים מלאים, בשביל אחי הקטן וכל הגיבורים שקבורים כאן בהר הזה – תחיו את החיים שלכם בשמחה, באמונה, באהבה. גם בימים הקשים האלה אני קם ואני פשוט מאושר ממה שאני רואה מסביב. אני מצפה מכולכם להיות ככה, בשביל אחי וכל אלה שנפלו בשבילנו. קחו על עצמכם משהו טוב, משהו קטן, ולאט לאט בזכות המעשים שלנו יהיו פחות ופחות הלוויות. רוניק אני אוהב אותך, אני מצדיע לך, אתה גיבור".

הלווית סמ"ר רונן לוברסקי. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

דובר צה"ל התיר אמש לפרסום כי סמ"ר רונן לוברסקי, לוחם דובדבן שנפצע באורח אנוש במהלך פעילות מבצעית סמוך לרמאללה כשמחבל זרק עליו פלטת שיש כבדה, מת מפצעיו בבית החולים. המצוד אחר המחבל שזרק את הפלטה נמשך.

התקרית אירעה כשכוח של יחידת דובדבן הגיע למחנה הפליטים אל עמרי בפאתי רמאללה כדי לעצור פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים. במהלך הפעילות התקרבו הלוחמים לבניין ואז הושלכה מלמעלה פלטת השיש שפגעה בלוברסקי. הוא חבש קסדת פלדה לראשו ואת המיגון הנדרש, אך משקלו של לוח השיש גרם לפציעתו האנושה. במקביל, החלו עשרות פלסטינים להתפרע במקום ובתיעוד מהפעילות של צה"ל הם נראים רצים אחרי כלי הרכב הצבאיים ומשליכים לעברם אבנים ובלוקים. למרות ההתפרעויות הכוח הצליח לעצור את אחד המבוקשים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תנחומיו: "אני מביע צער עמוק על מותו של לוחם דובדבן רונן לוברסקי ושולח תנחומים מעומק הלב למשפחתו. זרועות הביטחון יגיעו למחבל ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין". במהלך 2017 עצרו לוחמי דובדבן כ-300 מבוקשים בשטחים ומתחילת 2018 עצרו כמאה.